Vizita.si
pljucnik

Zdravje

S pljučnikom učinkovito nad bolezni dihal

S.B.
10. 01. 2022 05.00
0

Cvetove navadnega pljučnika nabiramo v spomladanskem času, in sicer od marca do maja. V primeru toplejše zime, lahko prve cvetove pljučnika zagledamo že v februarju. Svoj sloves je pljučnik pridobil v ljudskem zdravilstvu, saj so ga včasih uporabljali za zdravljenje tuberkuloze in pljučnice. Kako pa nam lahko pomaga zdaj?

Uživanje pripravkov iz pljučnika bo zelo koristilo vašemu zdravju. Mlade liste pljučnika lahko pripravimo tudi kot špinačo, ali pa jih dodamo kot dodatek k različnim solatam. Gre za rastlino, ki ni dobra zgolj samo za vaše dihalne poti in pljuča, temveč tudi blagodejno vpliva na druge funkcije v vašem organizmu, kot je vpliv na zmanjšanje tveganja za rakave bolezni in bolezni srca. Pljučnik je hkrati tudi močan antioksidant, zato preprečuje prezgodnje staranje in poskrbi za lepši videz vaše kože.

To je razlog, zakaj se ne morete nehati dotikati svojega obraza
Preberi še
To je razlog, zakaj se ne morete nehati dotikati svojega obraza

Znan je tudi po svojem diuretičnem učinku, kar lahko vzpodbuja odvajanje vode iz telesa, zato vam lahko pomaga, če se soočate z okužbo sečil. Ugodno pa bo vplival tudi, v kolikor vas mučijo kakšne prebavne motnje, kot so napihnjenost, zadrževanje vode v telesu, diareja ali težave s prebavljanjem določenih živil. Zdravil pa naj bi tudi hemeroide.

Rastlina pljučnika cveti spomladi.
Rastlina pljučnika cveti spomladi.FOTO: Shutterstock

Kako pripraviti čaj?       

Čaj iz pljučnika pripravite na enostaven način. Rastlino je potrebno sušiti v senci, na toplem. Pomembno je, da ostane zelena, saj sicer izgubi svoje zdravilne učinke. Dve čajni žlički posušene rastline pljučnika prelijte z 2dcl vrele vode in pustite stati od 5 do 10 minut, nato precedite. Sveže pripravljen čaj lahko uživate večkrat na dan. Pri prehladu lahko spijemo na dan tudi do tri skodelice čaja, vendar ne dlje kot osem dni zaporedoma. Čaj iz pljučnika bo pomagal razredčiti sluz in sprostiti dihalne poti ter tako olajšati dihanje. Mešamo ga lahko z drugimi zelišči, ki nam lajšajo prehladne težave zlasti v zimskem času. Zaradi vsebnosti tanina, saponina, kremenčeve kisline, vitamina C in naravnih antioksidantov flavonoidov je pljučnik izjemno uspešen pri blaženju težav s pljučami in dihali. Glavna zdravilna učinkovina te rastline pa je sluz, ki lahko pomaga pri zdravljenju vnetja grla, hripavosti, kroničnega bronhitisa ter oslovskega in suhega, dražečega kašlja.

Čaj iz pljučnika lahko pomaga blažiti simptome gripe in prehlada.
Čaj iz pljučnika lahko pomaga blažiti simptome gripe in prehlada.FOTO: Dreamstime
S pomočjo teh nasvetov boste lahko lažje zaspali
Preberi še
S pomočjo teh nasvetov boste lahko lažje zaspali

Kako narediti sirup iz pljučnika?

Pri boleznih dihal in prehladnih obolenjih ter gripi nam lahko pomaga simptome blažiti tudi sirup iz pljučnika. Tega naredimo tako, da skuhamo zelo močan pljučnikov čaj, ga precedimo in mu primešamo 1/3 medu. Sirup nato jemljemo po žličkah ob kašlju. Pripravljamo ga sproti, po potrebi.

Opozorilo**
Zaradi vsebnosti pirolizidinskih alkaloidov je priporočljiva previdnost pri uporabi pljučnika ter se odsvetuje predolgo jemanje pripravkov iz te rastline. Priporočljiva meja uporabe je do osem dni zaporedoma.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 580