Raziskovalci niso razkrili natanko, katere dietne pijače so ženske pile niti, katera umetna sladila so tako škodila njihovemu zdravju, prav tako niso razkrili, zakaj. Tveganje je bilo še posebej visoko za ženske, ki so se že spopadale z debelostjo. Kar je slaba novica za tiste, ki so dietne pijače pili kot 'bolj zdravo' alternativo sladkim gaziranim pijačam.
Vodja raziskave dr. Yasmin Mossavar-Rahmani iz Ameriškega združenja za bolezni srca in ožilja je za britanski Mail Online povedala: ''Številni ljudje, ki se spopadajo z debelostjo ali prekomerno težo, dobronamerno posežejo po dietnih pijačah, da bi zmanjšali vnos kalorij v svoji prerhani. A naša študija in druge študije z opazovanjem so pokazale, da pijače z umetnimi sladili niso tako nedolžne in da je pogosto pitje le-teh povezano s povečanim tveganjem za kap in bolezni srca.''
Študija je bila objavljena v žurnalu Stroke (kap) in je vključevala podatke 81 714 žensk v starostni skupini od 50 do 79 let. Navade žensk so spremljali od 12 let, od leta 1993 naprej.
Nevarnosti umetnih sladil
V dobi debelosti in sladkorne bolezni je vse več pozornosti na živilih, ki vsebujajo manj kalorij. Še posebej je problematičen sladkor v pijačah, ki se hitro absorbira v telo, prav tako nimamo občutka, koliko sladkorja smo že zaužili. Mnogi se zato obračajo na pijače z umetnimi sladili, a da bi dobro razumeli posledice umetnih sladil, bodo strokovnjaki morali opraviti še več raziskav. Kaj pa vemo do sedaj?
Debelost in sladkorna bolezen
Študija, ki jo je aprila letos objavila medicinska univerza Wisconsin in Marquette, je povezala umetna sladila z razvojem debelosti in sladkorno boleznijo. Strokovnjaki so odkrili, da umetna sladila spreminjajo način, kako se v telesu presnavlja maščoba in porablja energija.
Bakterije v črevesju
Vodilni strokovnjak na področju črevesne mikroflore profesor Tim Spector iz oddelka za genetsko epidemiologijo na King's College, je opozoril, da če dajemo živalim veliko umetnih sladil, lahko utrpijo zmanjšanje raznolikosti mikrobov v črevesju in da je odkril, da umetna sladila v črevesju proizvajajo abnormalne kemikalije ter tako dajejo drugačne presnovne signale, zaradi česar živali bolj verjetno utrpijo sladkorno bolezen in pridobijo dodatne kilograme. Dejal je, da trenutno še nimamo dokazov, da umetna sladila enako delujejo tudi na presnovo pri človeku, a sam pravi, da so to dovolj veliki dokazi zanj, da sam ne bi jedel umetnih sladil.
Kap in demenca
Uživanje ene pločevinke gazirane pijače z malo sladkorja ali nič sladkorja je prav tako povezano z povišanim tveganjem za razvoj kapi ali demence, so raziskovalci iz Univerze Boston odkrili lansko leto. Odkrili so, da imajo ljudje, ki vsakodnevno pijejo dietne pijače za skoraj trikrat večje tveganje za razvoj kapi in demence v primerjavi s tistimi, ki jih ne pijejo.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV