Raziskovalci z univerze v Kaliforniji menijo, da kurkuma pomaga, ker snov, ki jo vsebuje – kurkumin – preprečuje, da bi se v delih možganov, ki so zadolženi za spomin in čustvovanje, kopičile beljakovine. Te beljakovine slabšajo njihovo delovanje. V preteklosti so študije pojav Alzheimerjeve bolezni že povezale s kopičenjem beljakovin.
Zaradi kurkumina je tudi kurkuma tako močne rumene barve. Že prej so jo študije tudi povezale s sposobnostjo, da v telesu deluje protivnetno. Vnetne procese pa so raziskovalci povezali tako s pojavom demence kot depresije.
"Naši rezultati kažejo, da je uživanje kurkume lahko način, da naredimo nekaj dobrega za svoje kognitivne sposobnosti," je povedal dr. Gary Small z univerze v Kaliforniji. S sodelavci so spremljali 40 ljudi, ki so bili stari med 50 in 90 let. Polovica jih je 18 mesecev jemala kurkumo, polovica placebo. Vsi udeleženci študije so bili zdravi. Spremljali pa so njihovo srce, možgane, ščitnico in splošno počutje.
Zaključek študije je bil, da je jemanje kurkume izboljšalo spomin za 28 odstotkov. Sedaj raziskovalci načrtujejo, da bi študijo izvedli še z ljudmi, ki imajo genetsko povečano tveganje za demenco.
Tukaj si preberite več o tem, kako kurkumo vključiti v svojo prehrano.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV