Bršljan, rastlina, ki jo največkrat povezujemo z okrasitvijo sten in dvorišč, pravzaprav daje nektar, iz katerega čebele ustvarjajo med, bogat z antioksidanti in naravnimi zdravilnimi snovmi, piše net.hr.
Bršljanov med je edinstvena vrsta medu, ki se pridobiva iz nektarja cvetov navadnega ali angleškega bršljana (Hedera helix). Čeprav marsikdo te vrste medu ne pozna, ima izjemne zdravilne lastnosti, zaradi katerih je dragoceno naravno zdravilo, predvsem pri obolenjih dihal.
Značilnosti bršljanovega medu
Bršljan je zimzelena vzpenjavka, ki raste na ograjah, hišah, drevesih in skalah. Čeprav pogosto velja za invazivno vrsto, se bršljan uporablja tudi kot okrasna rastlina. Mnogi ljudje ne vedo, da bršljan cveti in proizvaja nektar, ki ga čebele spremenijo v med.
Cvetovi bršljana so majhni, rumeno-zeleni in se pojavijo pozno poleti in jeseni. V njih je veliko nektarja, ki je za čebele zelo privlačen, še posebej, ker cveti v času, ko je večina drugih virov hrane za čebele že izginila. Ni nenavadno videti bršljanove cvetove tudi sredi zime, če je vreme toplo.
Sveže iztočen med je srednje temno jantarne barve. S kristalizacijo postane svetlejši, mlečno rumene barve z bež-belimi odtenki.
Sprva je neprijetnega vonja in okusa, rahlo kiselkastega in zelo močnega zeliščnega okusa. Vendar se sčasoma ta intenziven okus in vonj omilita. Zaradi visoke vsebnosti glukoze kristalizira zelo hitro, pogosto že v 2 tednih.
'Zdravilne' lastnosti bršljanovega medu
Bršljanov med je lahko naravna alternativa sirupom in kapljicam za kašelj, saj nudi olajšanje brez stranskih učinkov, ki pogosto spremljajo sintetična zdravila. Zanimivo je, da lahko nekatera komercialna zdravila proti kašlju kot učinkovino vsebujejo celo izvleček bršljana.
Bršljanov med ima močan in grenak okus. Znan je po svojih pomirjujočih in antibakterijskih učinkih. Ta posebna sorta medu je zelo cenjena zaradi svojih zdravilnih učinkov. Bršljanov med ima številne zdravilne lastnosti, zaradi katerih je dragoceno naravno 'zdravilo'.
Preprečuje namreč rast bakterij in aktivno zmanjšuje njihovo število zahvaljujoč vsebnosti vodikovega peroksida in kislemu pH. Še posebej je uporaben pri okužbah zgornjih dihal. Ustvari zaščitno plast na sluznici žrela, ki zmanjšuje draženje in širjenje okužbe ter pomaga pri izločanju sluzi, zlasti v kombinaciji z limoninim sokom.
Zdravilne lastnosti bršljanovega medu pripisujejo predvsem saponinom. To so naravne spojine, ki jih najdemo v izvlečku bršljana, prenesejo pa se tudi v med. Saponini delujejo tako, da razgradijo sluz in olajšajo njeno izločanje iz telesa.
Kako uporabljati bršljanov med?
Za največjo učinkovitost je treba bršljanov med uživati surov, toplotno obdelan in popolnoma neobdelan. Priporočeni odmerek za lajšanje težav z dihali je ena čajna žlička trikrat na dan oziroma po potrebi. Pomembno je upoštevati, da je treba med uživati pri sobni temperaturi. Segrevanje medu nad 40 stopinj Celzija lahko uniči koristne encime in zmanjša njegove zdravilne lastnosti.
Čeprav je bršljanov med na splošno varen za uporabo, obstaja nekaj previdnostnih ukrepov.
– Ljudje, ki so alergični na cvetni prah bršljana ali čebelje encime, naj se tega medu izogibajo.
– Diabetiki naj se zaradi visoke vsebnosti sladkorja pred uživanjem posvetujejo z zdravnikom.
– Ni priporočljivo za otroke, mlajše od 1 leta, zaradi nevarnosti botulizma.
Vizita e-novice
Vir: net.hr
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV