Zakaj nastanejo?
Kri po telesu potuje po žilah in ima več nalog. Med njimi je, da v vse njegove dele prinese kisik in hranila. Kisik dobi v pljučih, srce kri nato po arterijah pošlje po telesu. Tam pusti kisik in hranila ter potuje nazaj po venah. A v venah, ki se nahajajo pod ravnijo srca, se bori s težnostjo. Navzgor jo potiskajo mišice, ki obdajajo vene, ter zaklopke, ki so v venah in se ritmično odpirajo in zapirajo ter tako potiskajo kri naprej. Krčne žile nastanejo, ko žilne zaklopke in stena oslabijo. Kri začne zastajati oziroma steče v nasprotno smer. Takrat se iz ven, ki ležijo globoko v tkivih, črpa v površinske vene. Te se razširijo in s tem nastanejo krčne žile.
Krčne žile se običajno pojavijo na nogah, najpogosteje na zadnji strani meč in notranji strani nog. Videti so modrikaste, lahko so izbočene in zvijugane. Če so v koži, so videti kot pajkova mreža. Če so globlje, pa kot temnejši trakovi pod kožo in kot izbokline.
Kaj jih povzroča oziroma njihovo stanje poslabša?
Več kot 90 odstotkov krčnih žil nastane zaradi dedne predispozicije. To pomeni, da smo podedovali slabotnejše venske zaklopke in stene. Lahko pa so tudi posledica življenjskega sloga. Krčne žile lahko nastanejo oziroma se njihovo stanje poslabša zaradi prekomerne telesne teže, ker se premalo gibamo in predolgo sedimo ali stojimo. Pa tudi, ker uživamo preveč kave in alkohola oziroma ker kadimo. Pojavijo se lahko zaradi hormonskih sprememb, ki lahko vplivajo na žile. Zato jih lahko dobimo ob jemanju hormonske kontracepcije oziroma v nosečnosti. V slednjem stanju imamo lahko težave zaradi pritiska ploda na vene, ki so v medenici. Pogosteje imajo težave s krčnimi žilami ženske, lahko se pojavijo tudi s staranjem, ko začnejo žile izgubljati elastičnost. Na gene, spol in starost ne moremo vplivati. Na težo in koliko se gibamo, pa lahko.
A to še ni vse. Zaradi napredovanja krčnih žil lahko pride tudi do razjed na nogah, ki se zelo težko celijo, krvavitev, vnetja povrhnjih žil in nastanka krvnih strdkov in smrtno nevarne embolije. |
Kaj lahko storimo, če imamo krčne žile?
- Če ste prisiljeni dlje časa stati ali sedeti, vsaj dvigajte in spuščajte stopala, premikajte prste, vrtite gležnje, če sedite, izmenično upogibajte in stegujte noge v kolenih ...
- Nikoli ne sedite s prekrižanimi nogami.
- Ko sedite ali ležite, če lahko, imejte dvignjene noge. Ko ležite, jih lahko tako kot glavo položite na blazino.
- Ne izpostavljajte se previsokim temperaturam. Izogibajte se sončenju, solarijem, vročim kopelim, savni, talnemu gretju.
- Ne nosite pretesnih oblačil, preozkih nogavic in čevljev s peto, ki je višja od 5 centimetrov.
- Uporabljajte kompresijske nogavice.
- Lahko si pomagate z geli, ki vsebujejo sestavini escin in heparin. To sta izvlečka kostanja, ki blagodejno delujeta na otekle, težke in boleče noge. Escin krepi tonus ven in zmanjšuje krhkost ter prepustnost kapilar, s čimer zmanjša otekanje in pospeši krvni obtok. Heparin preprečuje strjevanje krvi in s tem nastanek krvnih strdkov ter deluje protivnetno. Gela ne vtirajte, temveč le nanesite na kožo.