Vizita.si
Napihnjenost, krči v trebuhu in prebavne težave so lahko simptom sindroma razdražljivega črevesa. Čeprav zdravila ta to funkcionalno motnjo črevesa ni, bo pomagala prehrana bogata z vlakninami.

Zdravje

Nenehne težave z napihnjenostjo in prebavo? Vam nihče ne verjame? Niste nori!

K.B.
21. 03. 2017 08.18
0

Se spopadate z bolečinami v trebuhu, napihnjenostjo, pojavljajo pa se obdobja driske ali zaprtja? Vam nihče ne verjame? Vsekakor niste nori, ampak se najverjetneje spopadate s sindromom razdražljivega črevesa. Gre za funkcionalno motnjo črevesa, s katero se spopada vsak peti Slovenec in močno vpliva na vsakdanje življenje.

Napihnjenost, krči v trebuhu in prebavne težave so lahko simptom sindroma razdražljivega črevesa. Čeprav zdravila ta to funkcionalno motnjo črevesa ni, bo pomagala prehrana bogata z vlakninami.
Napihnjenost, krči v trebuhu in prebavne težave so lahko simptom sindroma razdražljivega črevesa. Čeprav zdravila ta to funkcionalno motnjo črevesa ni, bo pomagala prehrana bogata z vlakninami.FOTO: iStockphoto
Bolečina in nelagodje v predelu trebuha, napihnjenost, vetrovi in sprememba odvajanja, kjer se lahko pojavlja driska ali zaprtje, lahko pa se ti dve težavi izmenjujeta. To so tipični simptomi sindroma razdražljivega črevesa, ki ni bolezen, ampak sprememba v delovanju črevesja, ki je lahko izjemno neprijetna. Bolečine se lahko pojavljajo kmalu po zaužitem obroku, zato vpliva na normalno delovanje posameznika. Poleg tega morajo ljudje s sindromom razdražljivega črevesja pogosto večkrat na blato, saj nimajo občutka, da je prebavni trakt po potrebi izpraznjen popolnoma.
Odrasla oseba bi morala zaužiti od 25 do 35 gramov vlaknin na dan. A ljudje, ki uživamo 'zahodno' prehrano, običajno zaužijemo polovico tega. Prav zato je dobro v prehrano dodati vlaknine.
Odrasla oseba bi morala zaužiti od 25 do 35 gramov vlaknin na dan. A ljudje, ki uživamo 'zahodno' prehrano, običajno zaužijemo polovico tega. Prav zato je dobro v prehrano dodati vlaknine. FOTO: iStockphoto

V nekaterih primernih namreč posamezniki odvajajo manj blata, ki je včasih vodeno, drugič pomešano s sluzjo in lahko odvajajo pogosteje. Poleg tega lahko prihaja do utrujenosti, glavobolov, zgage. Sindrom razdražljivega črevesa se najpogosteje pojavi pri ženskah, saj je od vseh, ki se spopada z njim 2/3 žensk, vendar tudi 1/3 moških. Težave imajo največkrat ljudje mlajši od 50 let, a se lahko pojavi tudi pri starejših ali otrocih.

Pomagala bo prehrana bogata z vlakninami

Gre za izjemno neprijetne simptome, ob katerih zdravniki praviloma nimajo prave rešitve, saj medicina natančnega vzroka za sindrom razdražljivega črevesa ne pozna. Predvideva se, da bi razlog lahko bile črevesne okužbe ali prekomerna aktivnost enega ali več delov črevesa. Prav tako ni zdravila za odpravo ali lajšanje sindroma. Veliko pa lahko naredite sami s pravo prehrano. Prehrana bogata z vlakninami lahko pomaga ublažiti simptome. Z vlakninami je bogato sadje in zelenjava, polnozrnate žitarice, a ljudje, ki uživamo 'zahodno' prehrano običajno ne dosegamo priporočil, da naj bi odrasla oseba zaužila 25 do 35 gramov vlaknin na dan. V povprečju zaužijemo polovico tega. Prav zato je dobro, da primeru težav s sindromom razdražljivega črevesa postopoma povečamo količino zaužitih vlaknin in svoji prehrani dodamo še probiotike, ki so znani po tem, da izboljšajo prebavo.

Če mislite, da ne zaužijete dovolj vlaknin in se spopadate z omenjenimi simptomi, si lahko pomagate z naravnim prehranskim dopolnilom Lepicol, ki vsebuje topne vlaknine iz luščin semen indijskega trpotca. Te izboljšajajo prehod blata skozi črevesje, saj tvorijo mehak gel, ki se lažje pomika po črevesju. Poleg tega vsebuje še probiotike, ki pomagajo uravnati črevesno floro in s tem zmanjšati simptome razdražljivega črevesa. Lepicol vsebuje tudi naravni prebiotik, ki je hrana za probiotike, da se zdrave bakterije lahko čim bolj razmnožijo po črevesu. Zadostna količina koristnih bakterij namreč preprečuje, da bi se škodljive razmnožile po črevesju. Z dodajanjem dobrih bakterij – probiotikov - se občutno zmanjšajo obstoječe težave in verjetnost nastanka novih. Pomembno je vedeti tudi, da je treba dodatne vlaknine v prehrano pričeti uvajati postopoma, zato je dobro, da s prehranskim dodatkom začnete počasi in z nizkim odmerkom.

Naložite si brezplačno e-knjigo, ki odkriva možne vzroke, naravne rešitve in enostavna praktična priporočila pri sindromu razdražljivega črevesja.


Naložite si brezplačno e-knjigo, ki odkriva možne vzroke, naravne rešitve in enostavna praktična priporočila pri sindromu razdražljivega črevesja.
Naložite si brezplačno e-knjigo, ki odkriva možne vzroke, naravne rešitve in enostavna praktična priporočila pri sindromu razdražljivega črevesja.FOTO: Thinkstock

Lepicol je izjemno učinkovit ob sindromu radražljivega črevesa, saj ga je razvil človek, ki je imel sam leta in leta težave z razdražljivim črevesom. Odkril je, da mu ta kombinacija sestavin najbolj pomaga in to nato delil s preostalimi, ki so potrebovali rešitev. Lepicol je tako na trgu že 25 let in številnim pomaga pri odpravi simptomov razdražljivega čevesa. Poleg tega da zaužijete dovolj vlaknin, pa poskrbite še za zdravo uravnoteženo prehrano, da spijete dovolj tekočine in da se redno gibate, saj s tem prav tako spodbudite delovanje črevesja.

Sponzorirana vsebina

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650