Mikroorganizmi v naših prebavilih pomagajo presnavljati hrano in povzročijo, da telo lažje absorbira hranila, ki jih potrebuje. Čeprav uživamo hrano, bogato z vitamini in minerali, naše telo tega ne bo dobro absorbiralo, če ne bomo imeli dobre prebave. Poleg tega mikroorganizmi v naših prebavilih vplivajo na gibanje črevesja, tvorijo vitamine in prehranjujejo celice črevesne stene. Tako je ključnega pomena, da je črevesna mikrobiota v ravnovesju in da imamo dobro prebavo, brez nenehnih težav, kot so driska, zaprtje, napihnjenost, vetrovi. Da je to pomembno, nam telo že hitro sporoči, saj se ob prebavnih težavah hitro počutimo slabo, smo brez energije, brez volje do življenja. Prebava se lahko poslabša zaradi hormonskih sprememb, zaradi prekomernega stresa, ker smo pojedli premalo vlaknin, kaj napačnega ali se nismo dovolj gibali, zaradi določenih zdravil, ki jih jemljemo, in še bi lahko naštevali.
Preprosta, varna in učinkovita pomoč
A pri prebavnih težavah nam lahko pomagajo zdrave probiotične bakterije, s katerimi lahko znova vzpostavimo ravnovesje mikroorganizmov v naših prebavilih. Probiotiki so zdrave bakterije in živi mikroorganizmi, ki lahko, če jih zaužijemo dovolj, izboljšajo naše zdravje in počutje. Že sama beseda nam to pove. Besedi pro in bios pomenita Za življenje! Uživanje probiotičnih organizmov je tako naraven in povsem varen način za ohranjanje stabilnega ravnovesja črevesne mikrobiote. Redno uživanje probiotikov pomaga ohranjati zdravo prebavo. Ko imamo dobro prebavo, imamo tudi močan imunski sistem. Večkrat smo že slišali, da je kar 70 odstotkov imunskega sistema v našem črevesju. Zdrava mikrobiota namreč spodbuja imunski sistem tako, da uravnava populacijo in gostoto črevesnih imunskih celic. Mikrobiota skrbi za naše zdravje tudi tako, da preprečuje razmnoževanje in vstop nezaželenih mikrobov v telo. Ti v prebavila pridejo s slabo prehrano, z jemanjem antibiotikov ali drugih zdravil. Z izpostavljanjem toksičnim snovem, stresu in drugim dejavnikom. Probiotike tako uporabljamo ne samo za uravnavanje prebave, a tudi kot podporo pri preprečevanju ali blaženju določenih zdravstvenih stanj in simptomov.
Ne trpite zaradi slabe prebave
Vsekakor pa vam ni treba trpeti zaradi slabe prebave. Pomagajo lahko probiotiki. Te bi morali zagotovo jemati, ko jemljete antibiotike, saj antibiotiki poleg škodljivih bakterij uničujejo tudi zdrave bakterije v črevesju, ki nam pomagajo prebavljati hrano. Tako pogosto po jemanju antibiotikov opazimo, da se nam je porušila prebava. Da ne bi bilo tako, je priporočljivo probiotike jemati že med jemanjem antibiotikov. Hkrati jih je priporočljivo jemati, če se pojavijo napihnjenost in napenjanje ali driska ali zaprtje. Dobro jih je vzeti tudi s seboj na počitnice ali potovanje, saj smo običajno takrat bolj izpostavljeni prebavnim težavam.
Različni sevi bakterij
Vseh probiotikov ne moremo metati v isti koš. Obstajajo različne vrste probiotikov, ki vsebujejo različne seve bakterij. Tako vam bodo v lekarni ob različnih težavah priporočili različno vrsto probiotikov. Ob driski, napihnjenosti in napenjanju pomagata tudi ena najbolj raziskanih sevov bakterij Lactobacillus acidophilus, LA-5® in drugi Bifidobacterium animalis subsp. lactis, BB-12®. Gre za seva bakterij, ki sodita v kategorijo najbolj dokumentiranih probiotičnih bakterij in sta varna za uporabo, saj sta na trgu že skoraj 30 let. Pomagata ob driski, napenjanju, napihnjenosti in drugih prebavnih težavah, povezanih s porušeno črevesno mikrobioto, prav tako sta podpora zdravljenju ob virusnih in bakterijskih okužbah prebavil, kot so na primer okužbe z rotavirusi ali potovalne driske. Ta seva bakterij sta podpora tudi ob zdravljenju s protimikrobnimi zdravili in obsevanju trebušnih in medeničnih organov.
Ob težavah s prebavo je priporočljivo tudi prilagoditi prehrano. Opazujte svoje telo in iz jedilnika izključite živila, ki vam prinašajo težave, kot sta napihnjenost in driska. A ob podpori s probiotiki boste te težave premagali lažje in hitreje.