Onesnaženost zraka je v evropskih prestolnicah vse večja. Samo v Sloveniji je letu 2015 po najnovejši raziskavi zaradi onesnaženega zraka umrlo 2700 ljudi, življenjska doba pa se je v Evropi skrajšala za dve leti.
Onesnažen zrak pa vpliva tudi na videz kože in povzroča hitrejše staranje kože. Dermatologinja Jinah Yoo je za britanski Mail Online pojasnila: ''Obstaja več različnih mehanizmov, kako onesnažen zrak vpliva na kožo. Ozon, ki je eden največjih onesnaževalcev, proizvaja proste radikale, ki povzročajo zmanjšanje antioksidantov v koži ter motijo proizvodnjo kolagena v koži in uničujejo kožno zaščito. Posledično se koža hitreje stara. Dolgotrajna izpostavljenost onesnaževalcem zraka vodi do tega, da se na koži pojavljajo gube, rjave lise, neenakomerna barva kože, znaki dehidracije in izguba elastičnosti kože. Onesnaževalci zraka povzročajo vnetja v koži in pospešujejo pigmentacijo. Nekateri onesnaževalci zraka so tako majhni, da lahko preidejo skozi pore kože in se v njej zagozdijo, kar povzroča akne.''
A marsikaj lahko za lepo kožo storimo tudi sami. Dermatologinja svetuje, da upoštevamo štiri pomembne korake vsakodnevne nege kože: ''Redno čiščenje kože, nanos antioksidantov, vlaženje kože in uporaba sončne kreme. Redno čiščenje kože bo pomagalo ponoči odstraniti onesnaževalce, ki so se čez dan nabrali na površini kože. Ko jih odstranimo, je pomembno, da nanesemo na kožo kremo, ki vsebuje vitamin C in E, saj ta dva vitamina zavirata tvorbo prostih radikalov in pomagata upočasniti staranje kože, ki ga povzročajo zunanji dejavniki, kot sta onesnaženost zraka in izpostavljenost UV žarkom. Pomembno je tudi, da izberemo prave antioksidante in jih uporabljamo pravilno. Kreme z vitaminom C so na voljo v različnih koncentracijah, od 5 do 20 odstotkov. Najbolje je začeti s kremo, ki vsebuje nizke koncentracije, nato pa počasi povišati koncentracijo, da ne bi povzročili iritacijo kože.''
Dermatolog dr. Assif Hussein pa je delil še pet svojih najboljših nasvetov za ohrnajanje mladostne kože v onesnaženih mestih.
1. Izogibajte se onesnaževalcem
Dermatolog svetuje, da se izogibamo najbolj onsenaženim predelom mesta, prav tako svetuje, da se izogibamo dotikanjem obraza preko dneva. Ko pridemo domov, si najprej umijemo obraz, zato nanesemo vlažilno kremo.
2. Čiščenje kože pred spanjem
Čiščenje kože pred spanjem je pomembno, ker pomaga odstraniti onesnaževalce, ki so se preko dneva nabrali na koži. Piling je odličen za odstranjevanje mrtvih celic na površini kože, s čimer se pojavi na površju tudi bolj sveža svetla koža. Nikar pa ne uporabljajte čistilnih robčkov za odstranjevanje ličil. Kot pravi, naredijo več škode kot dobrega, saj ne odstranijo pravilno ličil, ampak jih dodatno razmažejo po obrazu, koža pa ostane bolj razdražena. Nekateri čistilni robčki vsebujejo tudi alkohol in druge snovi, ki lahko dražijo bolj občutljivo kožo.
4. Krema z antioksidanti
Po čiščenju obraza na kožo nanesite kremo, ki vsebuje antioksidante, kot sta vitamin C in E. Prav tako pazite, da je vaša koža ves čas dovolj hidrirana in vlažna, da pomagate ohranjati zaščitno bariero kože. Ta namreč kožo varuje pred onesnaževalci. Vlažilno kremo nanesite že zjutraj in zvečer, po tem ko očistite kožo. Zvečer lahko uporabite bolj močno vlažilno kožo, čez dan pa bolj lahko.
5. Uporabljajte sončno kremo
Sončna krema bi morala biti del vsakodnevne nege kože, ne samo poleti. Uporaba sončne kreme namreč preprečuje UV žarkom, da bi starali kožo in povzročali poškodbe kože.
6. Brez ličil
Čeprav si ženske rade prikrijemo kakšno nepravilnost na koži, si s pudrom in ličili tudi zapremo pore v koži, zaradi česar lahko pride do mozoljev. Če pogosto nosite ličila in puder, skušajte vsaj čez vikend kakšen dan ostati brez ličil.
7. Pijte veliko vode
Koža mora biti hidrirana in to k temu lahko močno pripomorete, če redno pijete dovolj vode. Dermatolog svetuje, da že zjutraj, ko vstanete spijete nekaj kozarcev vode. Vsak dan pa najmanj dva litra vode.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV