Vizita.si
Sjögrenov sindrom

Zdravje

Sjögrenov sindrom – odpravite bolečine v sklepih s fizioterapijo!

PR
03. 11. 2023 05.00
0

Ali ste že kdaj zaznali občutek suhih in pekočih oči? Ali vas mučijo neprijetne bolečine v sklepih, ki se pojavljajo občasno in brez očitnega vzroka? Morda pa ste se spopadali s suhostjo ust in težavami pri požiranju hrane? Vse te težave imajo skupni imenovalec – Sjögrenov sindrom.

Ta avtoimunska bolezen vpliva na žleze z zunanjim izločanjem, vendar se ne ustavi le pri suhih očeh in ustih. Raziskali bomo, kaj je Sjögrenov sindrom, kakšne simptome povzroča, ter se osredotočili na njegove pogoste spremljevalce – bolečine v sklepih.

Ali ste vedeli, da se Sjögrenov sindrom pojavlja pri kar 50 odstotkih ljudi z revmatoidnim artritisom? Avtoimunske bolezni se namreč pogosto pojavljajo skupaj in povzročajo podobne simptome.

Zakaj je pomembno, da fizioterapevti dobro poznajo to stanje? Največ težav pacientom povzročajo prav sklepne bolečine in mišična utrujenost – za katere žal zdravila ne poznamo. Dobro strokovno podkovan fizioterapevt vam lahko pomaga pri lajšanju vaših bolečin in izboljšanju kakovosti vašega življenja. 

Življenje s Sjögrenovim sindromom je lahko precej neugodno, ni pa treba, da je omejujoče. V kliniki Medicofit smo pripravili celostni program obvladovanja vaše bolezni. Kako vas vaši strokovnjaki vodijo od bolečin v sklepih do svobodnega življenja, vam predstavljamo v nadaljevanju.

Sjögrenov sindrom - simptomi
Sjögrenov sindrom - simptomiFOTO: Arhiv naročnika

Simptomi Sjögrenovega sindroma

Sjögrenov sindrom, avtoimunska bolezen, ki prizadene žleze z zunanjim izločanjem, ima veliko obrazov. Medtem ko se za mnoge prvi simptomi kažejo v obliki suhih oči in ust, so pogosto prve prav bolečine v sklepih

Suha usta in oči

Pri mnogih bolnikih je Sjögrenov sindrom prvič opažen s suhimi očmi, ki povzročajo neprijetne občutke – pogost je pekoč občutek tujka v očesu. To stanje imenujemo kseroftalmija. 

Hkrati se lahko pojavijo težave s suhostjo ust, kar lahko vodi v težave pri požiranju hrane, spremembo okusa in težave pri govorjenju, saj se jezik lepi na nebo.

Bolečine v sklepih 

Ali ste vedeli, da ima kar 96 odstotkov bolnikov s Sjögrenovim sindromom težave z bolečinami v sklepih? Pri kar 70 odstotkih bolnikov nastane tudi artritis številnih sklepov.

Bolezen vpliva predvsem na zgornje okončine, zlasti metakarpofalangealne sklepe (sklepi dlani in prstov), kjer povzroča sinovitis. 

Klinične značilnosti posnemajo tiste pri revmatoidnem artritisu, vendar se pri Sjögrenovem sindromu lahko vključijo tudi sakroiliakalni sklepi. Pogosto artritis zajame tudi gležnje, kolena in ramena. 

Bolečine v sklepih se običajno pojavljajo občasno, v izbruhih, ki se izmenjujejo z obdobji izboljšanja – prizadeti sklepi so običajno otečeni, občutljivi in slabše gibljivi.

V akutni fazi sklepnega vnetja, ko se priporoča počitek, vam v kliniki Medicofit lahko pomagamo s protivnetno terapijo, ko se vnetje umiri, pa lahko pričnemo fizioterapevtsko vadbo. S sodobnimi fizioterapevtskimi metodami lahko pomagamo zmanjšati število izbruhov bolezni.

Bolečine v sklepih, Sjögrenov sindrom
Bolečine v sklepih, Sjögrenov sindromFOTO: Arhiv naročnika

Ali obstaja zdravilo za Sjögrenov sindrom?

Na žalost za Sjögrenov sindrom še ni zdravila, zato je zdravljenje usmerjeno predvsem v lajšanje simptomov

Za suhost oči in ust se uporabljajo umetne solze in lokalni pripravki za vlaženje nosne sluznice. 

Pri hudih sistemskih znakih bolezni, kot so prizadetost pljuč, srca, ledvic ali perifernih živcev, se uporabljajo glukokortikoidi in imunosupresivna zdravila. Dolgotrajna uporaba glukokortikoidov lahko vodi v zmanjšanje kostne gostote – osteoporozo

Morda vas bo presenetilo, toda kar 10 odstotkov bolnikov s Sjögrenovim sindromom utrpi zlom zaradi krhkih kosti

V kliniki Medicofit vam lahko s krepitveno vadbo in sodobnimi fizioterapevtskimi napravami pomagamo pri krepitvi mišic in kosti ter na ta način preprečimo zaplete zdravljenja vaše bolezni.

Celostno zdravljenje Sjögrenovega sindroma v kliniki Medicofit

Klinika Medicofit ponuja posebno obravnavo bolnikov s Sjögrenovim sindromom. Naš pristop je popolnoma individualiziran in sestavljen iz štirih faz: diagnostični pregled, akutna fizioterapija, postakutna kineziologija in preventivna kinezioterapija.

Diagnostični pregled

Diagnostični pregled v kliniki Medicofit je ključni korak v celovitem obravnavanju pacientov, ki se spopadajo s Sjögrenovim sindromom. Naš pristop se začne z analizo pacientovih težav, tako trenutnih kot preteklih, pri čemer je posebna pozornost namenjena bolečinam v sklepih.

Nato sledi temeljit fizični pregled, ki vključuje inspekcijo in palpacijo vsakega bolečega sklepa. Pri tem iščemo spremembe barve kože nad sklepom, oslabelost mišic ter znake sklepnega vnetja. 

Posebno pozornost namenjamo dlanem, prstom in zapestju, saj so ti sklepi najpogosteje prizadeti.

Poleg tega izvajamo različne teste artrokinematike in funkcionalne teste, ki nam pomagajo ugotoviti morebitne omejitve gibljivosti sklepov. 

Preverjamo tudi vašo mišično moč, saj lahko dolgotrajna neaktivnost privede do oslabitve mišic.

Na podlagi vseh pridobljenih podatkov sestavimo individualen načrt zdravljenja, ki je popolnoma prilagojen pacientovim potrebam, stanju ter specifičnim simptomom in težavam, ki se pojavljajo pri Sjögrenovem sindromu. 

Naš cilj je zagotoviti pacientom najboljšo mogočo oskrbo in izboljšati njihovo kakovost življenja.

Akutna fizioterapija

Fizioterapija igra ključno vlogo pri obravnavi pacientov s Sjögrenovim sindromom. Naš pristop se osredotoča na olajšanje bolečine, zmanjšanje vnetja in otekline ter izboljšanje gibljivosti in mišične moči. 

Naša izkušena ekipa strokovnjakov uporablja različne terapevtske pristope, vključno z manualno terapijo, terapijo prožilnih točk in sklepno mobilizacijo. Te terapije so zasnovane za povečanje gibljivosti sklepov, zmanjšanje napetosti v mišicah in olajšanje bolečine.

Pri kliniki Medicofit imamo tudi najsodobnejše naprave za instrumentalno terapijo, kot so TECAR WINTECARE terapija, diamagnetoterapija PERISO, visokoenergijski SUMMUS laser in visokotonska elekstrostimulacija HiTOP. Te naprave spodbujajo prekrvavitev, pospešujejo celjenje tkiva, zmanjšujejo vnetje v sklepu in oteklino, kar pripomore k zmanjšanju bolečine.

Sjögrenov sindrom – fizioterapija
Sjögrenov sindrom – fizioterapija FOTO: Arhiv naročnika

Posebno pozornost namenjamo tudi fizioterapevtski vadbi, ki je ključen del našega pristopa. Nedavna študija je pokazala, da ima aerobna vadba pozitiven učinek na potek bolezni pri pacientih s Sjögrenovim sindromom. V nadzorovanem vadbenem režimu že v 12 tednih dosežemo opazne izboljšave.

Naš cilj je zagotoviti celovito terapevtsko oskrbo za paciente s Sjögrenovim sindromom, ki jim omogoča boljše obvladovanje bolečine in izboljšanje kakovosti življenja. 

Postakutna kineziologija 

V kliniki Medicofit ima osrednjo vlogo tudi kineziološka faza zdravljenja, saj vam pomaga pri doseganju boljše funkcionalnosti sklepov in izboljšanju splošne fizične pripravljenosti. 

Naši strokovnjaki kineziologije so specializirani za gibanje telesa in so osredotočeni na krepitev mišic okoli prizadetih sklepov ter izboljšanje gibljivosti.

Vadba pri Sjögrenovem sindromu je dokazano učinkovita pri izboljšanju splošnega zdravja in kakovosti življenja. Kljub pomanjkanju zdravil se lahko z ustrezno prilagojenim vadbenim programom znatno izboljšata telesna vzdržljivost in duševno počutje.

Telesna vzdržljivost je še posebej pomembna, saj je utrujenost eden izmed hujših simptomov Sjögrenovega sindroma. Nizko obremenjujoča aerobna vadba igra ključno vlogo pri povečanju telesne vzdržljivosti ter zmanjšanju utrujenosti in depresije.

Naši strokovnjaki izdelajo prilagojen vadbeni program, ki je ključen za dolgoročno izboljšanje funkcionalnega stanja pacientov. V kliniki Medicofit verjamemo v celosten pristop k zdravljenju in skrbimo za paciente v vsaki fazi njihove rehabilitacije.

Sjögrenov sindrom – zdravljenje
Sjögrenov sindrom – zdravljenjeFOTO: Arhiv naročnika

Preventivna kinezioterapija

Preventivni program vključuje posebej zasnovano kineziološko vadbo, namenjeno ohranjanju funkcionalnega stanja celega telesa.

Njegova osrednja naloga je izboljšati delovanje vašega telesa in vam omogočiti, da bolezen ohranite dolgotrajno pod nadzorom. S pomočjo strokovnega vodenja in prilagojenih vaj boste gradili moč, gibljivost ter vzdržljivost. S tem boste ohranjali visoko kakovost življenja tudi po koncu zdravljenja.

Skupaj si bomo prizadevali za izboljšanje vašega počutja in funkcionalnosti ter vam pomagali ponovno uživati v življenju brez omejitev, ki jih prinaša Sjögrenov sindrom.

VAŠA POT DO NOVEGA ŽIVLJENJA!

Viri in literatura
Carsons SE, Patel BC. Sjogren Syndrome. [Updated 2023 Jul 31]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2023 Jan.

Negrini, S., Emmi, G., Greco, M., Borro, M., Sardanelli, F., Murdaca, G., Indiveri, F., & Puppo, F. (2022). Sjögren's syndrome: a systemic autoimmune disease. Clinical and experimental medicine22(1), 9–25. https://doi.org/10.1007/s10238-021-00728-6

Strombeck B. Women with primary Sjorgren's syndrome: assessment and treatment: a physiotherapeutic perspective. PhD thesis, Lund University; 2006. http://theses.lub.lu.se/postgrad/

Daltroy LH, Robb-Nicholson C, Iversen MD, et al. Effectiveness of minimally supervised home aerobic training in patients with systemic rheumatic disease. Br J Rheumatol 1995; 34:1064–1069.

Strömbeck, B., & Jacobsson, L. T. (2007). The role of exercise in the rehabilitation of patients with systemic lupus erythematosus and patients with primary Sjögren's syndrome. Current opinion in rheumatology19(2), 197–203. https://doi.org/10.1097/BOR.0b013e32801494e3 

Patel R, Shahane A. The epidemiology of Sjögren's syndrome. Clin Epidemiol. 2014 Jul 30;6:247-55. doi: 10.2147/CLEP.S47399. PMID: 25114590; PMCID: PMC4122257.Available: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25114590/

National Institute of Arthritis and Musculoskeletal and Skin Diseases. Sjogren's Syndrome. http://ww.niams.niih.gov/Health_Info/Sjogrens_Syndrome/default.asp 

 

Sponzorirana vsebina

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650