WebMD opisuje nekaj najpogostejših vsiljivcev v človeškem telesu. Nekateri med njimi so popolnoma neškodljivi in preprosto postanejo sopotniki na koži, drugi pa lahko povzročijo nevarne posledice in jih je treba čim prej odstraniti.
Uši
Te drobne žuželke lahko živijo v laseh in pijejo kri iz lasišča. Povzročajo srbenje in se zlahka prenašajo s človeka na človeka. Pogosti so pri otrocih v osnovni šoli in vrtcu. V prosti prodaji lahko kupite šampone, ki jih ubijejo, če gre za resnejši primer, pa lahko zdravnik predpiše močnejše šampone. Da bi jih popolnoma odstranili iz las, jih je potrebno razčesati z glavnikom z zelo gostimi zobmi. Ker uši odlagajo jajčeca v lase, bo treba postopek večkrat ponoviti, da jih popolnoma odstranite.
Pršice demodex
Te majhne pršice so pogoste prebivalke lasnih mešičkov na obrazu in pogoste prebivalke trepalnic. Ti majhni organizmi niso škodljivi za zdravje in se hranijo z odmrlimi kožnimi celicami in oljem, ki ga izloča koža. Očesu niso vidni, ker so veliki le tretjino milimetra in imajo prozorno telo. Starejši kot je človek, več pršic bo imel in domneva se, da ima te pršice na obrazu skoraj vsaka odrasla oseba.
Pršice, ki povzročajo srbenje
Povzročitelj srbenja je pršica Sarcoptes scabiei, ki vrta 'tunele' pod zgornjo plastjo kože, da se prehranjuje in razmnožuje. Vdor pršic v kožo povzroči draženje in izpuščaje. Prenašajo se z neposrednim stikom z okuženo osebo, pa tudi z oblačili, posteljnino ali pohištvom. V primeru srbečice zdravnik predpiše potrebno terapijo, poleg kože pa je treba odstraniti pršice in jajčeca iz okolja s temeljitim čiščenjem predela in oblačil.
Trakulja
Trakulja je parazit, ki se lahko razteza skozi prebavni trakt in doseže dolžino več kot devet metrov. V prebavni sistem vstopi z okuženo govedino, svinjino ali ribami. Ljudje, ki imajo v prebavnem traktu trakulje, bodo v blatu opazili jajčeca trakulje in dele telesa. Trakulje se odstranijo iz telesa z zdravili, ki jih predpiše zdravnik. Pomembno je, da trakuljo čim prej odstranimo, saj poleg tega, da telesu odvzame pomembna hranila, lahko povzroči ciste v možganih, ki povzročajo glavobole, krče in zmedenost.
Črevesne gliste
Črevesne gliste so pogostejše pri otrocih kot odraslih, vendar se okužba lahko pojavi v kateri koli starosti. Človek se okuži z glistami tako, da z umazanimi rokami da jajčeca v usta. Ko se razmnožijo v debelem črevesu, črvi izstopijo skozi anus in odložijo jajčeca v perianalnem predelu, običajno ponoči. Jajčeca so prekrita z lepljivo, srbečo sluzjo, zaradi katere se človek lahko praska. Če si takoj ne umijete rok, obstaja možnost, da bodo jajčeca ponovno pristala v ustih in bo s tem prišlo do ponovne okužbe. Zdravnik lahko predpiše ustrezno terapijo, da se gliste odstranijo iz telesa in se stanje umiri.
Vizita e-novice
Povzeto po miss7zdrava
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV