Vizita.si
Slive

Vitamini in minerali

Slive – vijoličasti dar antioksidantov

L. E.
02. 06. 2023 05.00
0

Slive morda niso najbolj priljubljeno sadje. V to kategorijo bi v tem letnem času morda prej lahko uvrstili lubenico, melono, breskve ... Toda ko boste prebrali, kako zdrave so tudi slive, jih na tržnici več ne boste spregledali. Dokazano je, da so slive zelo antioksidanten sadež. Veliko vsebujejo tudi vitamina C.

Po slivah posezite, da bi užili več antioksidantov. Ti so nujni za zdravje, saj naše telo varujejo pred oksidativno škodo, ki jo povzročajo nezdravo prehranjevanje, stres, kajenje, sončenje, izpostavljenost onesnaženem okolju ... Oksidativen stres pa vodi v bolezni, hitrejše staranje, slabo počutje.

Kakšna je hrana za zdravo črevesje?
Kakšna je hrana za zdravo črevesje? FOTO: Thinkstock

Slive vsebujejo prav posebno vrsto antioksidantov, ki se imenujejo fenoli. Njihovo antioksidantno delovanje je zelo dobro dokazano. Vsebuje pa ta sadež še en močan antioksidant, to pa je dobro znan vitamin C. Tega potrebujemo, da lahko naše telo iz druge hrane absorbira železo. Brez tega minerala postanemo slabokrvni. Poleg tega vitamin C krepi imunski sistem, telo ga potrebuje tudi za regeneracijo tkiv, dokazano je še, da ščiti ožilje, in sicer tako, da preprečuje oksidacijo holesterola. Zaradi tega bi morali več hrane z vitaminom C uživati, če že imate aterosklerozo. To je poimenovanje za kopičenje holesterola v arterijah. Glede na to, da ima vitamin C toliko dokazanih učinkov, ni čudno, da se je pokazalo, da uživanje dovolj hrane, ki je bogata z vitaminom C, zmanjšuje tveganje za prezgodnjo smrt.

Ko izbirate slive, bodite pozorni, da so res lepe vijoličaste barve. Naj bodo tudi že malo mehke. Če jih boste nekaj dni pustili pri miru, so lahko tudi malo bolj trde. A naj ne bodo pretrde, saj ne bodo dovolj dobro dozorele in nikoli ne bodo postale dovolj sladke.

Mednje spada tudi veliko sadja. In zdrave so tudi suhe slive.
Mednje spada tudi veliko sadja. In zdrave so tudi suhe slive. FOTO: Thinkstock

Sadja pojejte, kolikor vam srce poželi

Mnogi se bojijo pojesti preveč sadja. A po nepotrebnem. Sadje res vsebuje obliko sladkorja, a ta ni kar navaden rafiniran. Imenuje se fruktoza.

Logično je, da nimamo kar tako zmožnosti, da okušamo sladko. Narava nam je dala tudi hrano, ki je hkrati sladka in zdrava. In sadje nima le sladkorja, temveč še kopico antioksidantov, vitaminov, tudi prehransko vlaknino, vodo ... Sladkarije po drugi strani ne vsebujejo čisto nič, kar bi telesu koristilo. Lahko jih pojemo zelo veliko. S sadjem pa bi zelo težko pretiravali. Ker vsebuje vlaknino, nas namreč prehitro zasiti. "Zaradi vlaknin se sadje prebavlja počasneje in fruktoza do jeter prehaja v manjših količinah. Zato jetra z njo nimajo težav. Navaden rafiniran bel sladkor se po drugi strani zelo hitro prebavi in do jeter pride v ogromnem odmerku, s katerim se ta ne zmorejo učinkovito spoprijeti. Zavedati se je treba, da sadje ljudje uživamo že milijone let. Zato je naše telo zelo dobro prilagojeno na uživanje fruktoze," pa nam je zaupala prehranska strokovnjakinja Mojca Cepuš.

Povedala nam je tudi, kako s hrano poskrbeti za bolj zdravo črevesje. Zakaj je to dobro, si preberite tukaj.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 631