Vrtinčenje zraka povzroča vibriranje mehkega neba in drugih delov ust, nosu in žrela, posledično pa pride do gromkega smrčanja, ki se lahko sliši tudi po celi hiši in moti spanec vseh, ki bivajo v njej. Večino vzrokov smrčanja se da zlahka odpraviti s preprostimi ukrepi, pri nekaterih pa so vzroki preveč zapleteni in zahtevajo celo specialistično obravnavo.
Zakaj smrčimo?
K smrčanju pripomorejo številni dejavniki, med njimi kajenje, debelost, uživanje alkohola, uporaba uspaval, neprimerna lega telesa med spancem in denimo alergije na hišni prah ali pršice. Z odpravljanjem naštetih dejavnikov lahko tovrstno početje v veliki meri močno omilimo. Včasih pa se za smrčanjem ne skrivajo preprosti vzroki. Poglejmo si, kaj vse je še lahko v ozadju; zapore zračnih poti z jezikom, ki med spanjem zdrsne nazaj, deviacije nosnega pretina, na primer po poškodbi, nabiranje sluzi v dihalnih poteh med spanjem, velike nosne kosti in nosnice, nosni polipli, povečani mandlji.
Je smrčanje nevarno?
Največkrat je smrčanje sila neprijetno, ni pa nevarno. V nekaterih primerih pa je vseeno lahko smrčanje tudi indikator nočne apneje, bolezni, pri kateri bolnik med spanjem nekajkrat na uro za kratek čas preneha dihati. Take osebe so bolj nagnjene k motnjam srčnega ritma in morda posledično tudi k srčnemu infarktu. Sindrom nočne apneje se običajno pojavlja pri moških, ki so starejši od 45 let, in tudi pri ženskah po menopavzi.
Zdravljenje smrčanja
Obstaja vrsta novih kirurških posegov za odpravljanje smrčanja pri osebah z zaporami ali deformacijami ust, nosu in žrela. Seveda pa tovrstni posegi niso vedno uspešni. Tukaj imamo še somnoplastiko - novo obliko zdravljenja smrčanja, pri kateri uporabijo radio-frekvenčni instrument, ki s toplotno energijo okvari tkivo mehkega neba, kar povzroči brazgotinjenje in posledično krčenje tkiva. Laserska uvulopalatoplastika je poseg, pri katerem z laserskim instrumentom skrajšajo in preoblikujejo mehko nebo in jeziček, tak poseg pa je učinkovit predvsem pri osebah, katerih vzrok smrčanja je ohlapnost mehkega neba. Seveda obstaja še korekcijska operacija nosu, h kateri štejemo manjše posege, s katerimi odpravijo odmik nosnega pretina ali odstranijo nosne polipe, ki povzročajo zožitev zračnih poti.
Vizita e-novice
Vir: Zdravstveni vodnik za vso družino, dr. Miriam Stoppard
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV