Na srečo obstajajo precej utemeljeni razlogi za nastanek vetrov, posebej takšnih, ki niso tako prijetnega vonja: ''Pravimo jim tihi, a smrtonosni. So posledica fermentacije bakterij v vašem debelem črevesu,'' pravi Patricia Raymond, gastroenterologinja in docentka za klinično interno medicino.
Če imate hude vetrove, gre verjetno za nekaj, kar ste pojedli, kar ni nujno slabo. Vetrovi so namreč normalen stranski produkt prebave. Čeprav so v družabnih situacijah vetrovi lahko neprijetni, slednji največkrat pomenijo, da ste v svoje telo vnesli hranljivo, z vlakninami bogato hrano rastlinskega izvora.
Takšna hrana je najpogostejši razlog za rahlo neprijeten vonj vetrov. Vendar pa je včasih lahko slab vonj vetrov signal resnejše zdravstvene težave, ki zahteva pregled pri zdravniku. Predstavljamo nekaj najpogostejših razlogov, zakaj prihaja do neprijetnih vetrov.
Bakterije v črevesju
Med prebavo črevesne bakterije proizvajajo spojine, ki vsebujejo žveplo, kot je vodikov sulfid, ki ustvarjajo smrad v vaših vetrovih, ugotavlja dr. Raymond. Živila, ki jih jeste, lahko vplivajo na populacijo bakterij, ki živijo v vašem debelem črevesu, kar nato vpliva na vaše vetrove, pojasnjuje Frederick Gandolfo, gastroenterolog.
Živila, bogata z žveplom
Živila z visoko vsebnostjo žvepla lahko povzročijo, da vetrovi zaudarjajo po gnilih jajcih. Pogosto je krive zelenjava iz skupine križnic, kot so brokoli, brstični ohrovt, cvetača in zelje. Druga živila, bogata z žveplom, vključujejo česen, čebulo, stročnice, sir čedar, suho sadje, oreščke, pivo in vino. Celo živalske beljakovine, kot so jajca, meso in ribe – vse z visoko vsebnostjo žvepla – so lahko problematične.
Laktozna intoleranca
Pri ljudeh z laktozno intoleranco laktoza prehaja skozi tanko črevo, ne da bi se absorbirala, in potuje navzdol do debelega črevesa, kjer se potem "zabava" na trilijone bakterij, pravi dr. Raymond. Učinek so smrdljivi vetrovi, saj imajo mleko in nekateri siri visoko vsebnost žvepla.
Rafinoza
Fižol je bogat vir beljakovin, antioksidantov, vitaminov in mineralov. Je pa tudi izjemno težek za prebavljanje. Fižol vsebuje oligosaharide iz družine rafinoze, skupino sladkorjev, ki so vsaj delno odgovorni za napihnjenost in pline, ki se lahko pojavijo po obroku iz fižola, prav tako leča, stročnice in zelenjava križnic. Človeški gastrointestinalni trakt nima pomembnega encima, ki je potreben za razgradnjo in prebavo teh sladkorjev.
Sladkorni alkoholi
Pazite na sladkorne alkohole, kot sta sorbitol in ksilitol, ki jih lahko najdete v dietnih pijačah, sladkarijah brez sladkorja in nekaterih žvečilnih gumijih. Teh sladil telo ne more v celoti absorbirati, zato potujejo v debelo črevo, kjer lahko prispevajo k tvorbi plinov groznega vonja.
Vodenje dnevnika hrane vam lahko pomaga ugotoviti, ali sladkorni alkoholi povzročajo vaše smrdljive vetrove.
Vizita e-novice
Povzeto po health
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV