Vsak dan bi morali spati ob približno istem času, je pokazala ameriška študija. Njeni udeleženci so bili študentje in raziskovalci so ugotovili, da je bila konsistentnost spanja povezana z boljšimi ocenami in obratno.
Konsistentnost spanja pa pomeni, da ob istem času hodimo spat in se zbujamo tudi takrat, ko je vikend oziroma nimamo obveznosti.
"Študentje, ki so čez teden premalo spali, nato pa so spali dlje čez vikend, so imeli slabše ocene v primerjavi s tistimi, ki so bili pri spanju konsistentni," pove avtor študije dr. Charles Czeisler, direktor inštituta, ki preučuje spanje, v bolnišnici Brigham and Women's Hospital v Bostonu.
Ni bilo pomembno, koliko so študentje spali, ko bi sešteli vse ure spanca skupaj. Niti to, da so mnogi pomanjkanje spanca čez noč nadoknadili čez dan ali vikend. Samo konsistentnost je bila tista, pri kateri so imeli študentje boljše ocene.
Czeisler in njegovi sodelavci so preučevali 61 študentov, ki so bili stari med 18 in 24 let. Spremljali so jih 30 dni. Poudarjajo, da ni nujno, da je na ocene vplival izključno spanec. Tisti, ki ne spijo konsistentno, imajo morda tudi druge vsakodnevne navade, ki lahko slabo vplivajo na akademsko uspešnost.
Večina ljudi se ne zaveda, kako pomanjkanje spanca na njih vpliva, dodajajo raziskovalci. Naše telo ima notranjo uro in zanjo je najbolje, če spimo vsak dan ob približno istem času. Sicer so možgani zmedeni in mi nismo v najboljšem stanju, kot bi bili lahko.
Da bi lažje zaspali, sicer svetujejo, da pred spanjem ne gledamo v prenosne računalnike in zaslone telefonov, saj nas bo zmotila njihova svetloba. Poleg tega svetujejo, da si izberete čas, ko se boste zbujali vsak dan v tednu. Nato pa izračunate, kdaj bi bilo najbolje, da zaspite. Vztrajajte nekaj tednov pri takem urniku in telo se bo privadilo. Počasi se boste počutili tudi mnogo bolje, zagotavljajo.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV