Napihnjenost je pogosto posledica plinov, zaprtja in predvsem (slabih) prehranjevalnih navad. Ne samo, da vas lahko moti pri opravljanju vsakodnevnih nalog, lahko je zelo neprijetna tudi fizično. Na srečo pa se tega problema ni nemogoče otresti.
Ugotovite, kje se skriva problem
Do napihnjenosti, kot že omenjeno, lahko pride zaradi različnih vzrokov - prevelike količine hrane, izbire neustrezne ali človeku škodljive hrane (denimo mleko za tiste, ki so alergični na laktozo) in stanja, pri katerem pride do zadrževanja vode v telesu. A strokovnjaki poudarjajo, da se najpogostejši vzrok napihnjenosti skriva v neravnovesju črevesne mikrobiote.
''Nekateri ljudje lahko trpijo zaradi napihnjenosti zaradi neravnovesja v črevesni mikrobioti, z drugimi besedami - v njihovem črevesju prevladujejo 'slabe' bakterije, ne pa 'dobre','' pove Carrie Gans, nutricionistka. V črevesni mikrobioti živi veliko število mikroorganizmov, ki naseljujejo debelo črevo, pomagajo pa razgraditi hrano, vitamine, proizvajajo hormone, podpirajo imunski sistem in zdravje črevesja, vplivajo pa celo na razpoloženje in duševno zdravje. Zdravje črevesja torej vpliva na zdravje celotnega organizma, kako zdravo je, pa je odvisno od bakterij, ki jih vsebuje.
Veliko vlogo pri tem igra tudi stres
Porušeno ravnovesje dobrih in slabih bakterij, je posledica več dejavnikov - od uporabe določenih zdravil, slabe prehrane in seveda nečesa, kar je poznano vsem - stresa. ''Ko smo pod stresom, opazimo tudi spremembe v črevesju, ki lahko povzročijo napihnjenost. Stres lahko povzroči spremembe v občutljivem črevesju in oteži pretok hrane skozi prebavni trak,'' pojasnjuje Colleen Christenson, nutricionistka.
Psihosomatske povezave naših možganov z 'drugimi možgani', kot pogovorno radi rečemo črevesju, niso nekaj novega, temveč so že dolga leta predmet raziskovanja številnih strokovnjakov.
Kako lahko ohranjamo zdravo mikrobioto v črevesju?
Lažje reči, kot storiti, a vseeno - poskušajte se izogibati stresu. Bodisi poskušajte z globokim dihanjem, meditacijo, fitnesom, boksom, sprehodi v naravi ali pa z biločim, kar vam je ljubo. Jejte počasi, brez da bi pri tem govorili, dobro prežvečite hrano dodatno pa se izogibajte tistim živilom, za katere veste, da vam škodujejo. Pri ohranjanju zdrave mikrobiote v črevesju pa vam lahko seveda bistveno pomagajo tudi probiotiki.
Vizita e-novice
Povzeto po Ordinacija.hr
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV