Študija je potekala tako, da so udeležence raziskave razdelili v dve primarni skupini; udeleženci prve so se vozili eno uro s kolesom, udeleženci druge pa so bili eno uro v topli kopeli, katere voda je merila 40 stopinj Celzija. Udeleženci, ki so kolesarili, so res porabili več kalorij, vendar so tudi tisti, ki so si privoščili toplo kopel, porabili približno 130 kalorij, kar pa je nekaj takega, kot bi se odpravili na polurni sprehod. 24 ur kasneje so raziskovalci spremljali krvni sladkor vseh udeležencev in ugotovili, da je bil pri vseh približno 10 odstotkov nižji kot pred aktivnostjo, tako kolesarjenjem kot ležanjem v kopeli, pišejo pri Nypost. Zato so prišli raziskovalci do sklepa, da tudi pasivno ogrevanje telesa lahko zmanjšuje vnetne procese v telesu in zato nanj deluje zdravilno. Ravno iz tega razloga so zdrave tudi savne, saj dokazano zmanjšujejo dejavnike tveganja za nastanek srčno žilnih bolezni.
Kar se tiče toplih kopeli, pa imajo ne le fizični učinek na naše telo, temveč lahko namakanje v kopeli tudi zmanjša občutke depresije in pesimizma, saj kopeli dajejo čudovito kombinacijo izolacije, miru in udobja. Namakanje v vroči kopeli lahko pomaga tudi zoper nespečnost, saj se bo zaradi tople kopeli dvignila temperatura vašega telesa, ki pa se bo nato v postelji hitreje znižala, kar bo spodbudilo proizvodnjo melatonina in posledično izboljšalo vaš spanec. Popoldanske kopeli dvakrat tedensko bodo zagotovo trajno izboljšale vaše razpoloženje.
Idealno trajanje kopeli: sproščati se začnemo že po petih minutah. Za kožo pa je idealno, da smo v vodi od 10 do 20 minut, če se želite še bolj sprostiti, pa lahko tudi dlje. Med trajanjem kopeli pa lahko na svoje lase in obraz nanesete tudi kakšno domačo zdravilno masko, ki bo pomagala pri regeneraciji vaših utrujenih in brezvoljnih las in tudi kože. Za zdravje uporabite eterična olja in si privoščite pravo aromaterapijo, ki bo blagodejno vplivala na vaše počutje in zdravje. Svoj učinek pa eterična olja dosežejo v temperaturi od 35 do 39 stopinj Celzija. Topla kopel lahko spodbudi tudi pretok krvi, kar ni dobro le za cirkulacijo, temveč lahko pomaga tudi pri sproščanju mišic. Dodatek epsom soli prav tako dokazano pomaga zmanjšati vnetja v sklepih, ki jih povzročajo artritis in ostale mišične bolezni.
Para od vroče kopeli lahko pripomore k odpravi zamašenega nosu in suhega grla. Zamašen nos je posledica vnetja v nosnih votlinah, para pa povzroči, da se začnejo krvne žilice v nosu in obrazu premikati, zaradi česar se počasi odpre zamašen nos. Topla kopel lahko tudi pomaga imunskemu sistemu, da se bolj uspešno bori proti virusom, zato je vsekakor priporočljiva v hladnejših obdobjih. Če pa želite doma pripraviti razkošno kopeli, smo za vas pripravili nekaj idej.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV