V študiji, ki so jo opravili na medicinski fakulteti v kitajskem mestu Shenyang, je sodelovalo več kot 1600 moških in žensk. In ugotovili so, da imajo tisti, ki pojedo največ zgoraj omenjenih živil v primerjavi s tistimi, ki jih pojedo najmanj, za kar 79 odstotkov manjše tveganje za raka na debelem črevesu in danki.
Že prej so študije pokazale, da imajo bioaktivne sestavine teh živil dobre preventivne učinke proti raku. In sicer so se dobri učinki pokazali tudi v preventivi pred rakom na dojkah in prostati.
Rak debelega črevesa in danke je eden najpogostejših rakov, piše na strani ljubljanskega Onkološkega inštituta. Med rakavimi obolenji je tudi na drugem mestu po smrtnosti.
Ga je pa mogoče ujeti v stadiju, ko ima človek šele predrakave spremembe, ki se torej kasneje lahko razvijejo v raka. Predrakave spremembe je mnogo lažje zdraviti. Ulovi pa jih lahko presejalni program Svit, kamor so vabljeni vsi ljudje med 50. in 69. letom. To je obdobje, ko je tveganje največje.
Kaj povečuje tveganje?
Tveganje je večje, če kadimo, prekomerno uživamo alkohol, se nezdravo prehranjujemo. Še posebej škoduje prehrana s pretirano mesa. Škoduje tudi premalo gibanja.
Prehrana, ki še pomaga
Če želite zmanjšati tveganje, lahko poskrbite, da uživate v prehrani dovolj vlaknin. Te Slovenci najpogosteje zaužijemo s krompirjem. So pa tudi v polnozrnatih žitih. To so polnozrnata pšenica, pira, oves … Veliko vlaknin je tudi v tako imenovanih psevdožitih. Ta botanično niso žita, a ker jih uživamo kot žita, smo jih poimenovali psevdožita. Sem spadajo proso, ajda, bolj eksotičen amarant … Vlaknine so tudi v sadju in zelenjavi. A največ jih je v krompirju in polnozrnatih žitih in psevdožitih.
Tudi prehrana s premalo vlakninami škoduje in povečuje tveganje. To pa pomeni, da uživamo malo sadja in zelenjave, namesto polnozrnatih žit pa ponavadi uživamo belo moko, bel kruh …
Kako prepoznati bolezen?
Težava je, da ta rak pogosto nima znakov, dokler ni že pozno. Najboljše je res poskrbeti za preventivo z zdravim življenjskim slogom.
Sicer pa na strani Onkološkega inštituta pišejo, da se znaki razlikujejo glede na to, kje so tumorji. Če so na levi strani debelega črevesa, se lahko pojavijo krči, bolečine v trebuhu, kri v blatu oziroma črno blato ter izmenjavanje zaprtij z drisko.
Če ležijo na desni strani, se lahko pojavijo krči, izguba telesne teže (nepojasnjena), kri v blatu ali spremembe v pogostosti odvajanja blata.
Če je tumor v danki, se pojavijo krvavitve, občutek nepopolne izpraznitve črevesa pri odvajanju blata ter sprememba oblike in trdnosti blata.
Kateri koli od teh tumorjev lahko povzroči tudi zaporo črevesja. Če rastejo, lahko pride še do otekanja ledvic.
A veliko ljudi ima ob diagnozi že zasevke v drugih organih, najpogosteje v jetrih, pljučih, kosteh. To pomeni, da je rak že v kasnejšem stadiju.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV