Vizita.si
Suhe oči so ena najpogostejših težav, zaradi katere bolniki poiščejo nasvet farmacevta v lekarni.

Zdravje

To so simptomi sindroma suhih oči

Ma.K.
03. 02. 2023 05.00
0

Sodoben življenjski slog temelji na digitalizaciji. Na vsakem koraku smo izpostavljeni zaslonom, gledanje v katere pa sčasoma mnogim postane mučno, saj začnejo čutiti vsiljivo praskanje in zbadanje, kot bi imeli v očesu tujek, ki ga ni mogoče odstraniti. Oči lahko postanejo pekoče, pordele in otekle, vid lahko nenadoma postane moten in meglen. V kolikor tudi pri sebi opažate podobne simptome, ki postanejo še bolj izraziti v zakajenih in ogrevanih prostorih ter na vetru in izraziti svetlobi, potem najbrž ne gre zgolj za klasično utrujenost – zelo verjetno imate sindrom suhih oči.

Številni med nami vsak delovni dan po osem ali več ur strmimo v računalnik, popoldne se radi sprostimo z brskanjem po družbenih omrežjih na mobilnem telefonu, zvečer pa si pred spanjem ogledamo še kakšen dober film. To pomeni, da skorajda ves dan gledamo v različne zaslone, zato ni čudno, če so naše oči pogosto utrujene, pekoče in občutljive na svetlobo, naš vid pa zamegljen. Ko zremo v zaslon, sta naši očesni leči namreč ves čas napeti in ker nas vsebina na zaslonu običajno dobesedno posrka vase, pozabimo tudi mežikati, zaradi česar naše oči postanejo razdražene, utrujene in izsušene. Situacijo lahko še dodatno poslabšata ogrevanje in suh zrak, svoj lonček na koncu pristavijo še prašni delci. 

Na ta način se ustvari popolno okolje za razvoj sindroma suhih oči, ene najpogostejših težav, zaradi katere bolniki poiščejo nasvet farmacevta v lekarni. Razloga za pretiran preplah sicer ni, saj oftalmologi ocenjujejo, da ima več kot četrtina ljudi, zlasti po 40. letu starosti, vsaj občasno suhe oči, a če simptomov ne odpravljamo sproti, lahko tvegamo tudi trajne poškodbe površine očesa. Enotnega razloga za pojav suhih oči sicer ni. Zanje so lahko krive hormonske spremembe v menopavzi, jemanje nekaterih zdravil, pomanjkanje vitamina A, nekatera revmatska obolenja in uživanje določenih vrst zdravil, najpogostejša vzroka nastanka sindroma suhega očesa pa sta starost, saj s staranjem žleze v očesu proizvajajo manj olja, to pa solzam omogoči prehitro izhlapevanje, in predolgo sedenje za računalnikom. 

Ljudje skorajda ves dan gledamo v različne zaslone, zato ni čudno, če so naše oči pogosto utrujene in suhe.
Ljudje skorajda ves dan gledamo v različne zaslone, zato ni čudno, če so naše oči pogosto utrujene in suhe.FOTO: Shutterstock

Solze niso namenjene zgolj izkazovanju emocij

Vse našteto je lahko krivo, da pride do zmanjšane produkcije solz, ki se tvorijo v solznih žlezah, dodatno pa lahko k občutku suhih oči prispeva še nepravilno sorazmerje izločkov v solznem filmu. Solze so namreč sestavljene iz vode, maščob, elektrolitov, encimov, pomembnih za uničevanje bakterij, in rastnih faktorjev, ki regulirajo celične procese na površini očesa.  Nastajajo v solznih žlezah ob očesu in se v majhnih količinah stalno sproščajo. Če pride do zmanjšane produkcije solz, je manjša tudi količina vlage in manj kot je oko vlažno, bolj izrazit je občutek zbadanja, praskanja in utrujenosti. 

Ob vsakem našem pomežiku solze prek očesa naredijo poseben solzni sloj, ki je sestavljen iz treh slojev: površinske ali lipidne plasti, ki gladi solzno površino in zmanjšuje izhlapevanje, srednjega ali vodnega sloja, ki čisti oko in izpira majhne tujke ali dražeče snovi, ter notranje plasti, ki omogoča enakomeren nanos vodnega sloja po celotni površini očesa. Brez te sluzi se solze torej ne morejo obdržati na očesu. Če solzna žleza ne proizvede zadostne količine solz, mehki deli očesa, kot sta veznica in roženica, ali vsaj posamezni predeli teh tkiv hitro izsušijo, oči postanejo dražeče in občutljive, pride lahko celo do motenj vida. 

Kako si lahko pomagamo sami?

Na srečo je na voljo veliko možnosti za lajšanje težav in preprečitev nadaljnjih okvar oči. V kolikor je za suhe oči krivo delo z računalnikom, boste veliko storili že z rednim zračenjem in vlaženjem delovnega okolja ter večkratnimi krajšimi odmori, v katerih pogled načrtno sprostite in namenoma mežikajte. Nastavite si denimo opomnik, ki vas bo vsakih 20 minut dela opomnil, da za (vsaj) 20 sekund pogledate stran od računalnika in sprostite oči s pogledom v daljavo. 

Suhe oči so ena najpogostejših težav, zaradi katere bolniki poiščejo nasvet farmacevta v lekarni.
Suhe oči so ena najpogostejših težav, zaradi katere bolniki poiščejo nasvet farmacevta v lekarni. FOTO: Shutterstock

Intenziteto pojavljanja simptomov suhega očesa lahko pomembno zmanjšate tudi s spremembo nekaterih navad, a ker ne morete vedno izbirati, v kakšnem vremenu boste šli po opravkih, v kako ogrevanih prostorih se boste gibali, predvsem pa koliko časa boste preživeli pred zaslonom, je dobro imeti v rokavu še kakšnega zanesljivega asa, ki v tovrstnih primerih priskoči na pomoč. Pri občasnih ali blagih težavah so lahko rešitev zaščitna očala, še bolj priročne pa so Bepanthol kapljice za oči, saj vsebujejo dve naravni snovi, hialuronsko kislino in dekspantenol, ki razdraženemu očesu nudita takojšnje olajšanje. 

Formulacije s hialuronsko kislino imajo sposobnost vezave vode in na ta način omogočijo hidracijo očesa. Hialuronska kislina zaradi svojih fizikalnih lastnosti ustvari enakomeren, stabilen in dolgotrajno obstojen zaščitni sloj na površini roženice, ki ne poslabša vida. Poleg hialuronske kisline kapljice Bepanthol vsebujejo dva odstotka dekspantenola, ki z visoko kapaciteto vezave vode navlaži in neguje oko. Skupaj z natrijevim hialurantom zadržuje vlago v očesu. Bepanthol kapljice za oči ne vsebujejo konzervansov, zato jih uporabniki tudi med dolgotrajno uporabo dobro prenašajo.

Kdaj poiskati zdravniško pomoč?

Težave, povezane s sindromom suhega očesa, so podcenjene in pogosto neprepoznane, čeprav bistveno vplivajo na kakovost življenja. Če jih ne zdravite ustrezno in pravočasno, lahko bolezen napreduje v kronično obolenje in trajne poškodbe površine očesa. Bepanthol kapljice za oči so na voljo v enoodmernih vsebnikih, ki so zelo priročni in primerni za na pot in v patentirani inovativni večodmerni plastenki OSD (ophtalmic squeeze dispenser), ki je enostavna za uporabo. Rok uporabe po odprtju plastenke je 12 mesecev. V kolikor pa se simptomi bolezni suhega očesa ponavljajo dalj časa ali postajajo vse bolj intenzivni, bo najbolje, da opravite pregled pri oftalmologu, da vam po potrebi predpiše ustrezno terapijo. 

Sponzorirana vsebina

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650