Najbolje bi bilo, če bi si vsak dan vzeli vsaj pol ure za sprehod. A če želite, da vam bo ta pomagal pri izgubi odvečnih kilogramov, poskušajte hoditi hitreje. Seveda pa ne pretiravajte. Hodite tako hitro, kot lahko.
Nekaj načinov je, kako si lahko pri tem pomagate. En predlog je, da poslušate glasbo, ki ima hitrejši tempo. To vas bo kar samo poneslo naprej. Po drugi strani ni slabo niti med sprehodom malo prevetriti možgane, jim pustiti, da se spočijejo. V tem primeru je bolje, če ste pozornejši na okolico. Vendar lahko, da bi hodili hitreje, uporabite naslednji trik. Postavljajte si cilje. Denimo – kako hitro lahko hodim do tiste klopice? Nato upočasnite tempo. Morda naredite celo kakšno raztezno vajo. Potem si recite – kako hitro pa lahko hodim do tistega kipa? In spet hodite hitreje.
Že Hipokrat, antični grški zdravnik, naj bi dejal, da je hoja najboljše zdravilo. Lahko pa bi rekli, da je še boljša preventiva. Vsak lahko najde čas za sprehod, hoja je poceni, dostopna vsakomur, le obujete si superge in si – v tem letnem času – oblečete jakno ter odrinete.
Tukaj si preberite še, kaj je tekaški trener svetoval pri teku v hladnejšem delu leta.
A ne imejte slabe vesti, če ne želite teči – tudi hoja je povsem dobra vaja. In da pomaga pri hujšanju je za spletno stran Prevention povedal tudi John Jakicic z ameriške univerze Brown. Meni, da je hoja tako v pomoč pri hujšanju ravno zato, ker je zelo enostavna in dostopna. To je gibanje, ki ga lahko hitro vključimo v svoj vsakdan ter pri njem vztrajamo vse leto. Ko se vpišemo na fitnes, pa – nasprotno – mnogokrat vztrajamo le mesec dni in nato obupamo.
Tisti, ki naj bi s hojo izgubili težo in nove kilograme tudi obdržali, naj bi vsak dan prehodili štiri do šest kilometrov, in to tudi v hladnejšem delu leta.
Hoja pa naj bi pri izgubi teže zelo pomagala še zato, ker zmanjšuje občutek stresa. Hormon kortizol, ki se izloča, ko smo v stresu, namreč povzroči, da nam telo kuri manj energije in je več nalaga kot odvečno maščobo.
Po drugi strani lahko hoja po kakšnem snegu povzroči, da porabimo celo več energije kot običajno. Zato je tudi to dobra vaja in v slabem vremenu ni treba vedno ostati doma. Le dobro se oblecite, investirajte v kakšen set oblačil za hojo v hladnejšem vremenu. Svetujemo še, da si, ko je zrak mrzel, šal ohlapno potegnete čez usta, tako da dihate vanj. Ko stopite ven v takem vremenu in nekaj minut hodite, pa bi se morali počutiti, da vam je toplo in ne, da vam je vroče in se potite. Zato se tudi pozimi oblecite v plasteh in po potrebi, ko se ogrejete, tudi kaj slecite.
Proti stresu vam bo zelo pomagalo še, če prav namerno vadite čuječnost, medtem ko se sprehajate. Opazujte vse okrog sebe, poslušajte zvok vej, glejte, ali so kje kakšne živali ... To nas uči, da smo čim več v tukaj in zdaj, saj je to območje, ko se ljudje najbolje počutimo. Zato naj sprehod ne bo čas, ko razmišljajte o tistem, kar vas skrbi.
Ko se vrnete domov, pa lahko poskušate narediti še par razteznih vaj ali kakšen pozdrav soncu. Lahko pred tem celo dvigujete uteži in tudi tako poskrbite za večjo krepitev mišic.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV