Vizita.si
Dermatologinja mag. Metka Adamič, dr. med, piše, kaj vse lahko sami storite za bolj mladostno kožo.

Zdravje

Tako lahko NARAVNO ohranite mladostni videz!

mag. Metka Adamič, dr. med
30. 05. 2018 11.48
0

Vse več ljudi želi ohraniti mladostni videz. Kult mladostnosti ter zdravega in vitkega videza nedvomno vse bolj igra pomembno vlogo in močno pritiska na ženske katere koli starosti. Zahteva po videzu samozavestne mladostnice vse bolj postaja 'formula' za samozavest in uspešnost. 

Dermatologinja mag. Metka Adamič, dr. med, piše, kaj vse lahko sami storite za bolj mladostno kožo.
Dermatologinja mag. Metka Adamič, dr. med, piše, kaj vse lahko sami storite za bolj mladostno kožo.FOTO: iStock
V ozadju so nedvomno tudi veliki pritiski komercialno usmerjenih »pomlajevalnih industrij«, ki v tem nedvomno vidijo neizmerno nišo za promocijo in prodajo svojih izdelkov in uslug. Obsedenost z mladostjo je fenomen, povezan z večjo kupno močjo, starost pa žal vse bolj postaja socialni problem. Vsakemu od nas je težko razmišljanje o umskem in telesnem upadanju, o pešanju spomina, o boleznih, o telesni, duhovni ter finančni odvisnosti in nenazadnje o smrti. Ob izgubljanju mladosti občutimo strah pred samoto in osamljenostjo.
Piše: dermatologinja mag. Metka Adamič, dr. med
Piše: dermatologinja mag. Metka Adamič, dr. med FOTO: osebni arhiv
 O tem ne želimo razmišljati, čeprav se obenem zavedamo, da je to naravni proces, ki nas bo prej ali slej doletel. Nobenega dvoma ni, da so ljudje, predvsem ženske, tudi v preteklosti skrbele za ohranjanje mladostnega videza, vendar je bilo možnosti za vplivanje nanj bistveno manj. Tehnologija, farmacevtska in kozmetična industrija ter sočasen razvoj in napredek 'anti-aging' vede nam danes nudijo veliko učinkovitih orožij v boju za lepo oblikovano telo, proti staranju in pri odpravljanju vidnih znakov staranja.

Čudežno pomlajevanje ne obstaja

Kozmetična industrija ponuja najrazličnejše izdelke, ki naj bi nas »čudežno« pomlajevali. Seveda je veliko kozmetičnih sredstev, dermatokozmetičnih metod, ki staranje kože lahko do neke mere zavrejo in zunanje znake staranja tudi popravijo; dejstvo je, da na ta način lahko vplivamo le na znake staranja, ki so posledice zunanjih vplivov in neprimernega načina življenja. Na biološko staranje žal, ob današnjem znanju, še ne znamo vplivati. Popravljanje teh znakov sodi v področje predvsem plastične kirurgije, ki pa žal za seboj tudi pušča bolj ali manj opazne brazgotine.

Kako negovati kožo?

Nego kože je vsekakor treba prilagoditi tipu kože in svoji starosti. Čiščenje kože obraza in vratu je zelo pomemben osnovni korak, s katerim odstranjujemo nečistočo, odvečno maščobo, ličila ter na ta način kožo pripravljamo za enakomerno in učinkovitejše delovanje negovalnih losijonov ali krem, tudi krem za sončenje.

Nego kože je vsekakor potrebno prolagoditi tipu kože in svoji starosti.
Nego kože je vsekakor potrebno prolagoditi tipu kože in svoji starosti.FOTO: iStock

Uporabite vaši koži primerno kombinacijo čistilnega mleka in tonika; če imate suho in občutljivo kožo, pa jo čistite kar z olivnim oljem, ki ga kupite v lekarni. V toplem, vlažnem poletnem času lahko jutranje čiščenje izpustite in dvakrat ali trikrat tedensko uporabite čistilna sredstva za luščenje kože (npr. s sadnimi kislinami ali drobnimi delci). Ker je vzdrževanje normalnega zaščitnega pregradnega delovanja kože bistvenega pomena, svetujem dodatno še redno uporabo negovalnih krem ali losijonov, zlasti takšnih, ki vsebujejo ceramide in nenasičene maščobne kisline (linolenska kislina, linolna kislina) ter pantotensko kislino (vit B5), ki dodatno pripomore k hitrejši regeneraciji kože. Na tak način skušamo na površini kože ustvariti zaščitno lipidno plast, ki zmanjša izgubo vode skozi kožno površino, obenem pa tudi pomaga ustvariti zaščito pred vplivi iz okolja. Kadar je takšna lipidna plast okvarjena, to lahko vodi v številne težave; od navidez nedolžnega srbenja do pretirane dovzetnosti za glivične, bakterijske ali virusne okužbe.

Če je vaša koža zrela, nadaljujte z redno nego z negovalnimi sredstvi, ki zavirajo staranje kože; vsebujejo naj antioksidante in/ali retinoide in/ali rastne faktorje.

Za svojo kožo lahko veliko naredimo, če uživamo ustrezno zdravo prehrano, bogato z vitamini, vlakninami in omega 3-nenasičenimi maščobnimi kislinami in spijemo zadostno količino brezalkoholnih pijač, se redno rekreiramo in si privoščimo dovolj kakovostnega počitka. K ohranitvi mladostnega videza bo pomagala tudi redna in primerna nega.

Ker je vzdrževanje normalnega zaščitnega pregradnega delovanja kože bistvenega pomena, svetujem dodatno še redno uporabo negovalnih krem ali losijonov, zlasti takšnih, ki vsebujejo ceramide in nenasičene maščobne kisline (linolenska kislina, linolna kislina) ter pantotensko kislino (vit B5), ki dodatno pripomore k hitrejši regeneraciji kože.
Ker je vzdrževanje normalnega zaščitnega pregradnega delovanja kože bistvenega pomena, svetujem dodatno še redno uporabo negovalnih krem ali losijonov, zlasti takšnih, ki vsebujejo ceramide in nenasičene maščobne kisline (linolenska kislina, linolna kislina) ter pantotensko kislino (vit B5), ki dodatno pripomore k hitrejši regeneraciji kože.FOTO: iStock

Zaščitite se pred UV žarki

Najbolj pomembna skrb glede nege kože v poletnem času naj bo namenjena redni in temeljiti zaščiti pred soncem. S tem boste zavirali procese staranja in preprečevali poškodbe kože, ki lahko vodijo celo v nastanek kožnega raka. Zaščita pred ultravijoličnimi žarki je zelo pomembna za vse starostne skupine, nikar ne pozabite na otroke in njihovo vsakodnevno izpostavljanje med igro na prostem.

Strokovnjaki so ocenili, da bi redno zaščito pred sončnimi žarki pri mlajših od 18 let, zlasti s sredstvi, ki vsebujejo SPF najmanj 15, lahko zmanjšali pojavljanje kožnega karcinoma za štiri petine, kar ni mačji kašelj! Zato je treba posebej paziti na otroke in mladostnike. Po posvetu s kozmetičnim strokovnjakom ali dermatologom si priskrbite izdelke za vaš tip kože in vašo starost - vsebujejo naj zadosti hranljivih in vlažilnih sestavin, ki z globinskim delovanjem ohranjajo kožni sijaj, njeno gladkost in čvrstost.

Za zaviranje staranja in popravljanje napak, ki vsakodnevno nastajajo na molekularnem nivoju v celicah naše kože, se, kot sem že omenila, uveljavljajo pripravki, ki vsebujejo nekatere antioksidante, retinoide ter v zadnjem času tudi humani rastni faktor in nekatere druge naravne faktorje rasti, ki so jih uspeli vzgojiti v laboratorijih; poimenovali so jih pravi eliksir mladosti. Globokih izraznih gub, ki nastajajo zaradi ponavljajočih se mimičnih gibov, pa z omenjenimi pripravki ni in najbolj verjetno tudi v prihodnosti ne bo mogoče odpraviti.

Najbolj pomembna skrb glede nege kože v poletnem času naj bo namenjena redni in temeljiti zaščiti pred soncem. S tem boste zavirali procese staranja in preprečevali poškodbe kože, ki lahko vodijo celo v nastanek kožnega raka.
Najbolj pomembna skrb glede nege kože v poletnem času naj bo namenjena redni in temeljiti zaščiti pred soncem. S tem boste zavirali procese staranja in preprečevali poškodbe kože, ki lahko vodijo celo v nastanek kožnega raka.FOTO: Thinkstock

V zvezi z neugodnimi reakcijami kože, ki so posledica delovanja ultravijoličnih žarkov, kot so na primer polimorfna fotodermatoza (najpogostejša alergija oz preobčutljivost na sonce), Berloque dermatitis, nastajanja madežev in podobno, dermatologi svetujemo: 

* Izogibajte se UV-žarkom!

* Na soncu ne uporabljajte odišavljenih krem ali toaletnih vodic in deodorantov.

* Ob prvih znakih pojavljanja vnetnih žarišč na koži se je treba umakniti s sonca.

* Kadar ugotovimo, da težave povzroča določeno zdravilo, priporočamo, da ga prenehate jemati ali v sodelovanju s svojim zdravnikom zamenjate za drugo ustrezno zdravilo.

* Blage sončne opekline prekrijemo s hladnimi obkladki. Pri hujših in obsežnejših vnetnih reakcijah, srbenju, rdečini in otekanju se moramo obrniti na zdravnika, ki vam bo za nekaj dni predpisal lokalno protivnetno sredstvo, ob akutnih težavah največkrat kortikosteroidno snov v obliki losijona ali kreme.

* V »osebni lekarni«, ki vas spremlja na dopust, imejte nekatera sredstva, ki vam bodo olajšala morebitne težave. To so antihistaminske tablete, losijon ali krema, ki vsebujejo protivnetne snovi in vam jih bo na recept predpisal vaš zdravnik ter vam obenem svetoval, kako z njimi ravnati. Uporabljamo jih namreč lahko le omejeno časovno obdobje, nekaj dni.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662