Vizita.si
Ko se pojavi napihnjenost, pride do hudih bolečin v trebuhu, pri nekaterih tudi do vidnega raztezanja trebuha. V tem primeru se obseg trebuha lahko med jutrom in večerom spremeni tudi za deset centimetrov.

Zdravje

Tako preprosto se znebite napihnjenosti in napenjanja

Ula Novak
24. 12. 2019 10.25
0

Nezdrava prehrana, hiter tempo življenja, stres in uživanje antibiotikov lahko kaj hitro porušijo našo prebavo. Pojavijo se napihnjenost, napenjanje, bolečine v trebuhu in prebavne težave. Včasih smo te težave reševali s fermentiranimi živili, ki vsebujejo probiotike, a danes lahko preprosto posežemo po probiotičnih zdravilih, ki vsebujejo primerni sev zdravih bakterij za uravnavanje prebave.

Napihnjenost trebuha je pogosta težava, s katero se vsaj občasno srečamo vsi ljudje, kar 47 odstotkov pa jih se z njo srečuje enkrat mesečno. Ko se pojavi napihnjenost, pride do hudih bolečin v trebuhu, pri nekaterih tudi do vidnega raztezanja trebuha. V tem primeru se obseg trebuha lahko med jutrom in večerom spremeni tudi za deset centimetrov. Največkrat se pojavi takoj po obroku ali šele v popoldanskem času. Če se pojavi takoj po obroku ali vsaj eno uro po obroku, lahko vemo, da gre verjetno za motnjo, povezano z želodcem. Če se pojavi proti popoldnevu, gre za motnjo v črevesju. Če se izmenjujejo dnevi napihnjenosti in dnevi, ko nimamo težav, so vzrok najpogosteje spremembe ženskih hormonov.

Stres, čustva, nezdrava prehrana, hormonske spremembe, jemanje določenih zdravil ... Vse to lahko vpliva na to, da pride do napihnjenosti. Prebavila so namreč v tesni povezavi z našimi hormoni, s čustvenim stanjem in seveda s hrano, ki jo vnesemo v telo. Tudi z zdravili. Antibiotiki so na primer tisti, ki lahko zelo hitro porušijo našo prebavo. Poleg tega, da uničijo škodljive bakterije v našem telesu, uničijo tudi tiste zdrave, ki nam pomagajo k dobri prebavi.

Najbolje je, da izberete probiotike, ki so deklarirani kot zdravilo. Izdelki s statusom zdravila ali medicinskega pripomočka imajo strožjo zakonodajo, zaradi česar morajo biti preizkušeni, zapisane trditve na izdelku pa morajo biti resnične.
Najbolje je, da izberete probiotike, ki so deklarirani kot zdravilo. Izdelki s statusom zdravila ali medicinskega pripomočka imajo strožjo zakonodajo, zaradi česar morajo biti preizkušeni, zapisane trditve na izdelku pa morajo biti resnične. FOTO: iStockphoto

Uravnotežena črevesna mikroflora namreč vsebuje človeku koristne bakterije, ki pomagajo ohranjati zdravje črevesa in celotnega organizma. Prav v črevesu je namreč 70 odstotkov našega imunskega sistema, zato je pomembno, da je naša prebava zdrava in uravnotežena. Napihnjenost, bolečine v trebuhu in driska lahko privedejo do slabega počutja, prav tako tudi do upada odpornosti telesa, zaradi česar smo bolj podvrženi infekcijam in okužbam. Da bi izboljšali svojo prebavo, si lahko pomagamo s probiotiki. Probiotiki so živi mikroorganizmi, ki vneseni v telo v dovoljšnji količini ugodno vplivajo na naše zdravje in počutje. Uživanje probiotikov izboljša našo prebavo, odpravi napenjanje in napihnjenost ter pomaga varovati črevesno sluznico. Probiotike tako uživamo, če se pojavljajo driska, napenjanje, prebavne motnje zaradi virusnih ali bakterijskih okužb prebavil in ob zdravljenju z antibiotiki.

Kako izbrati probiotik?

Probiotiki so zdrave bakterije, ki jih lahko dodajamo k prehrani za boljšo prebavo. Naše babice so dobro vedele, zakaj so pozimi rade uživale kislo zelje in kislo repo, ki sta bogata s probiotiki in tako krepita naše zdravje. A danes so probiotiki na voljo tudi kot prehranski dodatki in kot zdravila. Kakšna je razlika? Najbolje je, da izberete probiotike, ki so deklarirani kot zdravilo. Izdelki s statusom zdravila ali medicinskega pripomočka imajo strožjo zakonodajo, zaradi česar morajo biti preizkušeni, zapisane trditve na izdelku pa morajo biti resnične. Poleg tega probiotiki, ki so označeni kot zdravilo, predstavljajo najmanjše tveganje za zdravje bolnika in uporabnika. Vsebnost protibiotičnih bakterij pa je zagotovljena tako po sestavi kot po količini. To pa je pomembno, če želimo prejeti kar najbolj ugodne učinke probiotika.

Sicer pa so različni probiotiki namenjeni različnim težavam. Ob zaprtju vam bo denimo farmacevt predlagal drugo vrsto probiotika kot pri driski. Prav zato se o uporabi probiotika prej posvetujte z zdravnikom ali farmacevtom.

Se počutite napihnjene kot balon? Vaše težave bodo hitro odpravili probiotiki.
Se počutite napihnjene kot balon? Vaše težave bodo hitro odpravili probiotiki.FOTO: Thinkstock

Kaj pomaga pri napihnjenosti?

Ob napihnjenosti pomagajo probiotiki, ki vsebujejo dve vrsti naravnih mlečnokislinskih bakterij Lactobacillus acidophilus LA-5 in Bifidobacterium animalis subsp. lactis BB-12. Gre za ene najbolj preučenih sevov na svetu, ki ga za odpravljanje napihnjenosti, napenjanja in driske uporabljajo že več kot 20 let. Seva pomagata znova vzpostaviti ravnovesje bakterij v prebavilih in s tem odpraviti neprijetne simptome. Če se počutite napihnjene kot balon, lahko probiotik s tema dvema sevoma hitro pomaga.  Tako boste hitro znova pridobili dobro počutje in voljo do življenja.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650