V zadnjem času vedno več strokovnjakov opozarja na škodljive učinke dolgotrajnega sedenja – primerjajo ga celo s škodljivimi učinki kajenja. Gibanje je skupaj z dihanjem in prehranjevanjem ena od osnovnih potreb vseh ljudi.
Nevarnost dolgotrajnega sedenja
Zakaj je tako slabo, če v sedečem položaju presedimo osem ali celo več ur na dan? Ure in ure nedejavnosti so povezane z molekularnimi mehanizmi, s tistimi na ravni celice, ki povzročajo poškodbe organov in s tem različne bolezni:
Karcinomi; Študije so pokazale, da dolgotrajno sedenje poveča tveganje za raka na debelem črevesu, dojki, endometriju in pljučih. Tveganje naj bi se povečalo z vsako dodatno uro več sedenja.
Bolezni srca in ožilja; Ljudje, ki sedijo šest ali več ur na dan, živijo krajše od tistih, ki sedijo manj, umrljivost pa je bolj povezana s srčno-žilnimi boleznimi.
Debelost in sladkorna bolezen; Sedenje povečuje tveganje za debelost in njene posledice ter poveča tveganje za razvoj sladkorne bolezni tipa 2.
Težave s hrbtenico; Pri daljšem sedenju trebušne mišice oslabijo, površinske hrbtne mišice pa so napete. Posledica tega je degeneracija in premik diska med vretenci. Premaknjen disk lahko pritisne na živčne korenine na izstopu iz hrbtenjače in povzroči bolečine v križu in nogah, oslabelost mišic, disfunkcijo sfinktra in povzroči tudi ostale težave. Večurno sedenje za računalnikom povzroči nagibanje glave naprej, kar postavi hrbtenico v ergonomsko neugoden položaj ter povzroči degeneracijo in premik diskov v vratni hrbtenici ter bolečine v vratu, ramenih in rokah.
Oslabitev mišic nog; Prihaja tudi do oslabitve glutealnih mišic in s tem do motnje stabilnosti. Zmanjša se moč mišic nog in s tem se izgubi moč korakov.
Težave z ravnotežjem; Dolgotrajno sedenje skrajša upogibalce kolkov in mišice zadnjega dela stegen ter tako zmanjša gibljivost v bokih, ki je pomembna za ohranjanje telesnega ravnovesja. Korak je skrajšan, kar poveča nevarnost padca in zloma kosti, zlasti pri starejših.
Izguba kostne gostote; Zaradi slabe telesne aktivnosti pride do hitrejše izgube kalcija v kosteh, zaradi nedelovanja mišic na kosti. Razvijata se osteopenija in osteoporoza, kar vodi do zloma kosti in vseh njegovih posledic.
Depresija; Današnji življenjski slog, ki vodi sedeči način življenja, poveča tudi tveganje za razvoj depresije.
Oslabitev krvnega obtoka v nogah; Posledica dolgotrajnega sedenja je slaba prekrvavitev v nogah, otekanje spodnjih nog in gležnjev, povečuje se tveganje za krčne žile na nogah, nastanek krvnih strdkov in globoke venske tromboze.
Zato čim pogosteje vstanite, nekajkrat globoko vdihnite in se dobro raztegnite. To bo pomagalo razbiti uveljavljen slab vzorec, ki se razvije pri sedenju. Poskrbite za pravilno držo in pri opravljanju katere koli dejavnosti iz vsakdanjega življenja skrbite za razgibavanje. V svoj dnevni ritem vključite vadbo in gibanje.
Vizita e-novice
Povzeto po Adiva.hr
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV