Vizita.si
Bolečine

Zdravje

To je eden glavnih krivcev za bolečine v sklepih

S.P.
23. 03. 2022 05.00
0

Vse toplejši dnevi kar kličejo po preživljanju prostega časa v naravi, uživanju v sprehodih, teku, kolesarjenju in drugih aktivnosti na svežem zraku. A žal se pogosto dogaja, da nam tovrstne aktivnosti otežuje nelagodje v sklepih in hrbtenici, tudi bolečine, težave pa se lahko še stopnjujejo, če se spopadate s prekomerno težo. Kje tiči vzrok in kako si pomagati?

Mnogi zmotno menijo, da se težave s sklepi pojavljajo zgolj pri starostnikih; doletijo lahko namreč prav vsakega med nami, v katerem koli starostnem obdobju. Vsako nelagodje v sklepih še ne pomeni resne bolezni, nikakor pa ga ne smemo zanemarjati, saj lahko dolgoročno bistveno poslabša kakovost našega življenja. Razlogov za vnetja in bolečine je sicer več, zato je smiselno raziskati, kje tiči vzrok v osebnem primeru in pravočasno, predvsem pa tudi ustrezno, ukrepati. 

Največkrat je kriv upad kolagena

Bolečine se lahko pojavljajo kot posledica različnih bolezni, tudi infekcijskih, lahko so zanje krive nedavne poškodbe, pri aktivni populaciji pa je največkrat kriv upad količine kolagena v telesu. Gre za najpomembnejši protein v človeškem organizmu, ki predstavlja kar 30 odstotkov vseh beljakovin, prisotnih v telesu. Je pomemben gradnik kože, mišic, sklepnega hrustanca in vseh vezivnih tkiv ter črevesne stene. Sicer poznamo približno 25 različnih tipov kolagena, razlikujejo pa se po lastnostih in posledično svojih specifičnih funkcijah v organizmu. Že po 20. letu se proces nastajanja kolagena upočasni, po 35. letu pa njegova količina drastično upade. To najprej opazimo na koži, ki postaja suha, manj napeta in prožna ter izgublja sijaj, pojavijo se drobne linije in gube. Lasje izgubijo lesk, pogosteje izpadejo in postanejo tanjši, nohti pa lomljivi. 

Pri težavah s sklepi že hoja po stopnicah predstavlja velik napor.
Pri težavah s sklepi že hoja po stopnicah predstavlja velik napor. FOTO: Profimedia

Kot rečeno, kolagen se nahaja tudi v hrustancu, čvrstem in prožnem tkivu, ki v sklepih blaži udarce in obremenitve ter zadržuje sklepno tekočino. Zaradi upada količine kolagena kot posledice staranja proces regeneracije ni več tako učinkovit, sklepi se še dodatno obrabljajo zaradi obremenitev, pojavijo se številne težave z gibanjem in bolečinami v sklepih ter povečana verjetnost nastanka degenerativne bolezni sklepa – osteoartritisa. Nekateri bolečine občutijo prej, drugi kasneje, dejstvo pa je, da so težave s sklepi dandanes eden najpogostejših razlogov za slabšo kakovost življenja nasploh.

Otežene so športne, lahko tudi vsakodnevne aktivnosti

Seveda smo ljudje ustvarjeni za gibanje in se hkrati vse bolj zavedamo pomena redne telesne aktivnosti za uravnavanje telesne teže ter izboljšanje tako telesnega kot duševnega zdravja. Dandanes je možnosti za rekreacijo tako rekoč neomejeno in vsak lahko najde obliko aktivnosti, v kateri bo užival. Sploh v spomladanskih mesecih, ko so temperature prijaznejše, komaj čakamo, da se podamo na svež zrak, če ne drugega na sprehod z otroki, vnučki ali štirinožnimi prijatelji. A namesto da bi z veseljem obuli športne copate, se zaradi bolečin v sklepih mnogi športnim aktivnostim izogibajo, saj dodatne obremenitve ali prekomerna telesna teža stanje še poslabšajo. Z napredovanjem obrabe se namreč lahko pojavi občasna ali stalna bolečina tudi v času mirovanja, ki ovira naše vsakdanje aktivnosti.

Kako si pomagati?

Na srečo lahko s spremenjenim življenjskim slogom, predvsem pa z uživanjem živil, bogatih z ustreznimi vitamini, minerali ter drugimi pomembnimi snovmi, veliko pripomoremo k izboljšanju stanja. Na tvorbo kolagena med drugim pozitivno vpliva hialuronska kislina, ki jo najdemo v hrani, bogati z aminokislinami. Uživajte čičeriko, lečo, grah, fižol, sojo, grenivko, pomarančo, limono, sladki krompir, korenje, špinačo, motovilec in drugo zeleno listnato zelenjavo. Pomembno vlogo pri nastajanju kolagena za normalno delovanje hrustanca in kosti ima tudi vitamin C, ki med drugim preprečuje prehitro razgradnjo kolagena v telesu, ki jo povzroča UV-sevanje. Največ ga najdete v borovnicah, jagodah, malinah, grenivkah, limonah, papriki, paradižniku, špinači in v brokoliju ter zelju. Ne smemo pozabiti niti na silicij, ki ima v sklepih vlogo povezovanja kolagenskih vlaken in vzdrževanja njihove čvrstosti in elastičnosti. Zelo pomemben je za pravilno mineralizacijo kosti (trdnost). Pozitivne vplive ima še kurkumin, glavna sestavina kurkume, priljubljene indijske začimbe, ki slavi zaradi protivnetnih sposobnosti. Konec koncev pa je vsekakor priporočljivo uživati čim več živil, bogatih s kolagenom tipa II, ki je ključen za naše sklepe. To so predvsem piščančje meso, goveje meso, ribe, jajca ...

V pomoč so lahko tudi naravna prehranska dopolnila

Žal je skoraj nemogoče samo s prehrano zaužiti optimalno količino vseh snovi, ki bi maksimalno spodbudile tvorbo kolagena in odpravile težave. Zato je smiselno razmisliti o uživanju prehranskih dopolnil, pri čemer je treba posebno pozornost posvetiti kakovosti sestavin, ki naj bodo naravnega izvora. Za podporo normalnemu delovanju hrustanca in kosti so pri Medexu razvili Collagen flex curcumin. Kot rečeno, kurkumin igra pomembno vlogo pri varovanju sklepov, a ker je znan po slabi absorbciji, bi bilo za optimalno delovanje treba zaužiti velike količine izvlečka. Collagen flex curcumin zato vsebuje izvleček kurkume CAVACURMIN®, pridobljen po posebnem patentiranem postopku, ki omogoča kar 40-krat večjo biorazpoložljivost kurkuminoidov, zato velja za enega najboljših na trgu. Z dnevnim odmerkom 200 mg izvlečka lahko dosežemo podobne učinke, kot če bi zaužili šestkrat več klasičnega, visoko koncentriranega izvlečka. 

V izdelku se nahaja tudi patentirana oblika nativnega oz. nedenaturiranga kolagena tipa II b-2cool® (iz piščančjega hrustanca). Ima ohranjeno trodimenzionalno strukturo in je po sestavi enak kolagenu, ki ga najdemo v sklepih. Nativni kolagen ima drugačen mehanizem delovanja kot hidrolizirani kolagen, zato ga je za doseganje želenega učinka treba zaužiti precej manj. Klinične študije kažejo na učinkovitost nativnega kolagena b-2cool že pri dnevnem odmerku 40 mg. Dodana je tudi patentirana oblika hialuronske kisline ExceptionHyal® Star z molekulami različnih velikosti, ki posnemajo spekter naravno prisotne hialuronske kisline v telesu in omogočajo bolj celostno ter učinkovito delovanje. V izdelku se nahajajo še izvleček bambusa kot naravni vir silicija, vitamin C ter vitamin D, ki prispeva k ohranjanju zdravih kosti in k delovanju mišic ter k normalni absorpciji kalcija in fosforja.

Collagen flex curcumin je priporočljivo uživati vsako jutro na tešče vsaj tri mesece, primeren pa je tudi za daljšo neprekinjeno vsakodnevno uporabo. Pomembno je, da preženete nelagodje v sklepih in začnete znova uživati v (športnih) aktivnostih, predvsem pa, da izboljšate kakovost vašega življenja.

Sponzorirana vsebina

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662