Vizita.si
Za nas bolj eksotična fermentirana specialiteta je korejski kimči.

Prehrana

Idealna hrana za ta letni čas

L. E.
26. 12. 2023 05.00
0

Fermentirana živila bi lahko označili za idealno zimsko hrano. Najbolj poznamo kislo zelje in repo. Toda fermentiranih živil je še veliko več, tako da lahko res prav vsak najde tista, ki so po njegovem okusu. Z nutricistko smo se pogovarjali, kakšni so pozitivni učinki rednega uživanja takšne hrane.

Ko pomislimo na postopek fermentacije, se pri nas sprva spomnimo na kislo zelje in repo. Vendar je mogoče fermentirati vso zelenjavo. Med fermentirane mlečne izdelke spadajo kefir, jogurt, kislo mleko. Čedalje bolj priljubljena sta tudi tempeh in miso. To pa je fermentirana soja, stalnica azijske prehrane.

Živilo, ki ga preprosto morate uživati v tem času
Preberi še
Živilo, ki ga preprosto morate uživati v tem času

Fermentacija je povsem naraven postopek, ki ga ljudje tudi na našem območju že dolgo uporabljajo za podaljšanje obstojnosti živil. Ni pa to edina pozitivna posledica. Fermentirana hrana ima še vrsto dobrih lastnosti, pove prehranska strokovnjakinja Mojca Cepuš.

12 naravnih superživil, ki jih morate poznati
Preberi še
12 naravnih superživil, ki jih morate poznati

1. Je boljše prebavljiva

Fermentirana živila postanejo boljše prebavljiva. Zaradi tega lahko po njih posežete tudi, če vas mučijo prebavne težave. A če so te hujše, nutricistka svetuje, da se glede hrane, ki jo lahko uživate, posvetujete z zdravnikom.

7 živil, ki spodbujajo prebavo
Preberi še
7 živil, ki spodbujajo prebavo

2. Ima večjo bioaktivnost sestavin. Kaj to pomeni?

"Postopek fermentacije v živilu povzroči nekatere spremembe, zaradi katerih se poveča bioaktivnost nekaterih njegovih sestavin. To pomeni, da ima naše telo od njih več, kot bi imelo od nefermentiranih, da se poveča njihov vpliv na naše telo."

9 krivcev za slab zadah
Preberi še
9 krivcev za slab zadah

3. Deluje protimikrobno

Fermentacija živila obogati z različnimi mikroorganizmi. Ti imajo tudi protimikrobno delovanje. To pa zato, ker v postopku fermentacije mikroorganizmi proizvajajo različne molekule, tudi tako imenovane bakteriocine. "To so beljakovine, ki jih proizvajajo bakterije, in lahko zavirajo rast in razvoj drugih bakterij."

Odkrili, kaj pomaga skrajšati prehlad
Preberi še
Odkrili, kaj pomaga skrajšati prehlad
Kislo zelje je odlična domača fermentirana hrana.
Kislo zelje je odlična domača fermentirana hrana.FOTO: Dreamstime

4. Ima ugoden vpliv na srce in ožilje

Med postopkom fermentacije mikroorganizmi proizvajajo encime. “To pa so beljakovine, ki v našem telesu razgrajujejo določene sestavine hrane, kot so spet denimo beljakovine. Pri tem nastanejo v telesu bioaktivni peptidi; to so kratke verige aminokislin. Peptidi naj bi ugodno delovali na povišan krvni tlak in holesterol pa tudi na sladkorno bolezen, pomagali naj bi v boju proti debelosti, ščitili naj bi pred oksidativnim stresom, preprečevali strjevanje krvi.”

Privoščite si tudi jogurt, kefir, kislo mleko.
Privoščite si tudi jogurt, kefir, kislo mleko. FOTO: Thinkstock

5. Krepi imunski sistem

Zato pa je to res idealna zimska hrana, ko je okoli nas več okužb. Fermentirana živila ne delujejo le protimikrobno. Našo odpornost povečujejo še s svojim blagodejnim vplivom na črevesje. Ker se v njem nahaja velik del imunskega sistema, zdravo črevesje pomeni tudi zdrav in dobro delujoč imunski sistem.

Boljši imunski sistem v samo 15 sekundah? Poskusite
Preberi še
Boljši imunski sistem v samo 15 sekundah? Poskusite

"Dobro delovanje na črevesje naj bi za povrh po nekaterih študijah pripomoglo k izboljšanju raznih alergij pri otrocih, od ekcemov do alergije na hrano, astme, rinitisa. Pomagalo naj bi tudi pri sezonskih alergijah pri odraslih."

6 načinov, kako zagotoviti dovolj vitamina D čez zimo
Preberi še
6 načinov, kako zagotoviti dovolj vitamina D čez zimo

 6. Ne uživajte te hrane le pozimi

Ker so naši predniki s fermentacijo čez zimo shranjevali hrano, ta živila običajno povezujemo s tem letnim časom. A v resnici bi jih lahko imeli na krožniku vse leto.

Kako (pre)hrana vpliva na hormone?
Preberi še
Kako (pre)hrana vpliva na hormone?

7. Fermentirana rastlinska hrana je bolj antioksidantna

"Dokazano je, da postopek fermentacije rastlinskih živil poveča njihovo antioksidantnost. Antioksidanti pa nam koristijo, ker nevtralizirajo nevarne proste radikale, ki nastajajo znotraj človeškega telesa."

10 preprostih nasvetov za zdravo prehranjevanje
Preberi še
10 preprostih nasvetov za zdravo prehranjevanje

 8. Morda celo ščiti pred rakom

"Nekaj raziskav celo navaja dobre učinke fermentiranih živil v protirakavem delovanju, kar pripisujejo množici spojin in encimov, ki nastanejo med fermentacijo. Fermentirana hrana je dober primer tega, kako lahko mikroorganizme uporabimo sebi v prid."

Kaj se zgodi, če pojeste plesen?
Preberi še
Kaj se zgodi, če pojeste plesen?

Seveda velja opozorilo, da z ničemer ni dobro pretiravati. Torej niti z živili, ki so zdrava. Vključite fermentirane izdelke v svojo prehrano, ki pa naj bo raznolika in naj vključuje še kopico drugih zdravih živil, seveda tudi nefermentiranih.

Tako pa je videti tempeh, kot ga znajo pripraviti v Aziji. Tempeh je fermentirana soja, v Aziji res stalnica prehrane.
Tako pa je videti tempeh, kot ga znajo pripraviti v Aziji. Tempeh je fermentirana soja, v Aziji res stalnica prehrane.FOTO: Dreamstime
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650