Kuhanje špinače bo uničilo antioksidant lutein. Ta nas ščiti pred boleznimi, še posebej pa je znan in dobro raziskan njegov vpliv na oči. Je antioksidant za zdrave oči, bi lahko rekli. Preprečuje številne bolezni tega organa, ki lahko vodijo celo v izgubo vida.
Raziskovalci z univerze Linköping so sicer kupili mlado špinačo v običajnem supermarketu. Nato so poskusili različne načine priprave ter merili, kako se spreminja hranilna vrednost. Še posebej jih je zanimal antioksidant lutein.
“Najboljše je, če špinače ne kuhamo,” je povedala avtorica študije Rosanna Chung. “Ampak naredimo smuti in špinači dodamo maščobo, ki jo vsebujejo mlečni proizvodi, kot sta mleko ali jogurt. Ko špinačo narežemo, se začne izločati lutein. Maščoba pa poveča njegovo topnost v tekočini.” Več kot se tega antioksidanta raztopi, več ga lahko naše telo absorbira.
Če špinačo že moramo kuhati, pa raziskovalci priporočajo, da to delamo na čim manjšem ognju.
Pa je zelenjavo vedno bolj zdravo jesti surovo? Včasih da, včasih pa dobimo celo več prednosti, če jo toplotno obdelamo, nam je TUKAJ razložila prehranska strokovnjakinja Mojca Cepuš.
Pravi, da bi bilo idealno, če bi vsak dan zaužili nekaj kuhane in nekaj surove zelenjave. Brokoli denimo po navadi toplotno obdelamo, a včasih bi ga bilo priporočljivo zaužiti tudi surovega, saj takrat vsebuje več snovi, ki pomaga preprečevati raka. "Če upoštevate vodilo, da naj bo polovica vse zaužite hrane zelenjava, naj bo od te polovice recimo tretjina surove, dve tretjini pa toplotno obdelani." Toda če imate radi surovo zelenjavo, se seveda ni treba omejevati. In enako velja za kuhano. Najpomembnejše je, da uživate zelenjavo, saj je res zdravo živilo.
Kako pa je s smutijem? TUKAJ nam je Mojca Cepuš razložila, kdaj je ta zdrav in kdaj ni.
"Kot za večino hrane tudi za smuti težko rečemo, da je povsem zdrav ali pa da sploh ni zdrav," pravi. "Če vsebuje kakovostne sestavine, kot so sveže sadje in zelenjava, zdrave maščobe, kot je avokado, kakšne beljakovine, kot so oreščki – gre lahko za zdrav obrok. Če vsebuje preveč sladkorja in nezdravih maščob, pa je to nezdrav obrok."
Pravzaprav smuti iz zelenjave običajno ne predstavlja težave. Kaj pa je prehranska strokovnjakinja povedala o smutiju iz sadja? Med drugim, da je spet lahko zdrav in nezdrav. "Po eni strani je vsekakor poln mineralov, vitaminov in antioksidantov. Ima tudi nekaj prehranske vlaknine. Vse to so za zdravje pomembne snovi. A kljub temu ne bi priporočila, da bi sadni smuti uživali vsakodnevno."
Kaj pa zelenjavni smuti? "Ima manjšo glikemično obremenitev in drugačno sestavo. Ker zelenjave povprečno jemo veliko premalo, bi rekla, da jo je dobro uživati tudi v obliki smutijev."
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV