V zadnjem času je med ljudmi opaziti znaten porast uživanja različnih prehranskih dopolnil in drugih dodatkov, s katerimi poskušamo telo oskrbeti z vitamini ter minerali in se tako znebiti slabega počutja, nezadovoljstva in utrujenosti. S tem seveda ni nič narobe, dejstvo pa je, da najbrž ne bo zaznati večjih premikov na bolje, dokler bomo pozabljali na našo prebavo. Ta je namreč središče našega počutja in skrbi za pravilno delovanje celotnega organizma. Pri tem se ne smemo osredotočiti zgolj na tanko in debelo črevo – prebavni trakt namreč sestavljajo še želodec, žolč in trebušna slinavka, ob tem pa v našem prebavnem traktu prebiva še več kot 38 milijard bakterij, ki jih je potrebno ves čas ohranjati v ravnovesju.
Pot hrane skozi telo
Veliko lahko storimo že s tem, da spremenimo nekatere nezdrave navade, več časa namenimo gibanju, sproščanju in spanju ter se izogibamo stresnim stituacijam v največji meri pa na našo prebavo vpliva prehrana. Slabe prehranske navade so namreč eden glavnih vzrokov za težave. Po eni strani je kriva vrsta hrane, po drugi pa čas in način, kako se prehranjujemo. Hrano je treba uživati počasi, sproščeno in jo dobro prežvečiti. Prav tako ni pametno izpuščati obrokov ali jesti zelo pozno zvečer, saj takrat v našem telesu ni dovolj encimov, hrana pa zastaja v želodcu in moti spanec. Ob tem je potrebno skozi ves dan skrbeti tudi za ustrezno hidracijo telesa, saj tekočina podpira vse naše vitalne funkcije in zagotavlja, da lahko jasno in hitro razmišljamo ter normalno delujemo.
SLIKA 1(velika): Prebavni sistem je središče našega počutja in skrbi za pravilno delovanje celotnega organizma.
Da bi razumeli smisel the besed, je potrebno najprej razumeti procese v našem telesu. Zavedati se je potrebno, da pravkar zaužite hrane ne bomo izločili že naslednjič, ko bomo odšli na stranišče. Ta namreč običajno potrebuje 6 do 8 ur samo za to, da pripotuje skozi želodec do tankega in debelega črevesa. Prebava hrane se sicer začne že v ustih, kjer slina z encimi razgradi škrob, kar olajša požiranje. Nato potuje po požiralniku do želodca, kjer se razgradi, mešanica delno prebavljene hrane pa nato vstopi v tanko črevo, kjer trebušna slinavka in jetra dodajo svoje prebavne sokove za pospešitev procesa prebave. Stene tankega črevesa iz prebavljene hrane absorbirajo hranila in vodo, preostali neprebavljeni deli pa nadaljujejo pot v debelo črevo, kjer lahko ostane še tudi več kot en dan, nato pa v obliki blata zapusti telo. Proces prebave hrane torej lahko traja od 24 pa tudi do 72 ur, odvisno od starosti, spola, presnove, ravni telesne aktivnosti, pa tudi vrste ter količine zaužitega. Pomembno vlogo pri tem igrajo še psihološke značilnosti in splošno zdravstveno stanje.
Voda potuje na 'ekspres vlaku'
Nekoliko drugače je z vodo – ta se namreč za razliko od hrane v celoti absorbira v organizem, zato telo potrebuje manj časa za njeno 'obdelavo'. Dejansko pri vodi torej ne gre za prebavo temveč absorpcijo, njena pot od ust do črevesja pa je izjemno hitra. Prav zato je izjemnega pomena takoj, ko se zbudimo, popiti nekaj vode, saj to telesu omogoči hitro hidracijo. Drugi napitki za pot skozi telo potrebujejo nekoliko več časa, a v primerjavi s hrano še vedno zelo malo: sveži sokovi za prebavo potrebujejo približno 20 minut, smoothiji, ki za razliko od sokov obdržijo vlaknine iz sadja in zelenjave, pa približno pol ure. Posebna zgodba je mineralna voda, ki lahko telesu pomaga hitreje prebaviti druga živila, saj pospeši gibanje črevesja, njena vsebnost mineralov pa telesu zagotovi tudi bistvena hranila, kot sta kalcij ali magnezij.
Še posebej velja na tem mestu izpostaviti Donat, naravno mineralno vodo, ki na naraven način podpira delovanje prebave in s tem skrbi za dobro počutje celotnega telesa. Zavedanje o pozitivnih učinkih Donata, ki se že več stoletij prenaša iz roda v rod, je bilo leta 2015 tudi znanstveno dokazano s klinično študijo, izvedeno v Nemčiji, skladno z vsemi pravili stroke, ki veljajo za klinična preskušanja zdravil. Med študijo je več kot 94 odstotkov udeležencev, ki glede na klinične parametre trpijo zaradi funkcionalnega zaprtja, ocenilo, da je Donat učinkovit, da ga telo dobro prenaša in da se je ob rednem pitju te naravne mineralne vode kakovost njihovega življenja znatno izboljšala.
Zakaj piti Donat?
Skrivni recept, ki pripomore k pozitivnemu vplivu Donata na pravilno delovanje organizma in splošno dobro počutje, je edinstvena naravna kombinacija petih mineralov iz raztapljajočih se kamnin – magnezija, kalcija, natrija, sulfatov in hidrogenkarbonatov. Ta naravna mineralna voda deluje po principu osmoze – najprej sulfati posrkajo vodo iz celic črevesne stene, zaradi česar se volumen vsebine črevesja poveča. Magnezij sprošča mišice prebavnega trakta ter tako sulfatom pomaga, da spodbudijo in pospešijo peristaltiko. Kalcij igra pomembno vlogo pri razgradnji hranilnih snovi, hidrogenkarbonati pa skrbijo za pravo pH ravnovesje požiralnika in želodca. Nase vežejo kisline in tako zmanjšujejo pekoč občutek zgage. Za najboljše rezultate je potrebno Donat piti redno, odvisno od težav, ki nas pestijo - prilagojene programe optimalnega pitja Donata za različne potrebe najdete TUKAJ. In še ena pomembna informacija: na učinke te naravne mineralne vode se telo ne navadi, saj so mehanski.
Poleg tega da deluje na prebavo v njeni zadnji fazi, Donat podpira tudi ostale prebavne organe. Z rednim pitjem te edinstvene naravne mineralne vode lahko tako ob zdravih življenjskih navadah ohranjamo močan prebavni sistem. S skrbjo za prebavni sistem pa skrbimo tudi za naš imunski sistem, saj je črevesje naš največji imunski organ. Ob tem seveda ne gre pozabiti na bolj zdrav življenjski slog, torej izogibanje predelani in mastni hrani ter alkoholu, uživanje jedi, ki vsebujejo veliko vlaknin (več rastlinske hrane, sadja in zelenjave, leče, oreškov ter polnozrnatih žit), skrbi za ustrezno hidracijo skozi ves dan, rednem gibanju, in sproščanju ter zadostni količini spanca. Pri vsem tem pa nas mora voditi pravilo zmernosti. Najboljše stvari v življenju so namreč sila preproste, mi smo tisti, ki si jih vedno preveč zakompliciramo.
Sponzorirana objava