V študiji je sodelovalo 160 starejših ljudi, ki so bili v povprečju stari 65 let. Niso imeli demence. So pa imeli težave pri načrtovanju in sprejemanju odločitev.
Na začetku je bila v povprečju starost njihovih možganov dejansko 93 let. To so raziskovalci določili s testi kognitivnih sposobnosti. A po šestih mesecih se je povprečna starost njihovih možganov izboljšala, in sicer je bila 84 let. Lahko bi rekli, da so njihovi možgani praktično postali deset let mlajši. |
Kaj so naredili, da so se pomladili?
Recept je bil preprost. Tisti, pri katerih so se možgani tako občutno pomladili, so trikrat tedensko po 35 minut ali hodili ali kolesarili ali tekli. Obenem so se zdravo prehranjevali. To pomeni, da so uživali nerafinirane ogljikove hidrate, veliko sadja in zelenjave … Po šestih mesecih so se na testih kognitivnih sposobnosti odrezali mnogo bolje.
Gibanje in zdrava hrana naj bi tako učinkovala, ker izboljšata delo srca, to pa pomeni boljši pretok krvi v možgane.
Udeleženci študije so bili sicer razdeljeni v štiri skupine. Četrtina je opravila zgoraj opisan program, ostali so se le prehranjevali zdravo ali pa so jim nasvete za gibanje in zdravo hrano posredovali prek telefona, brez da bi jih pri njihovem upoštevanju nadzorovali. Pri slednji skupini se je edino nadaljevalo nazadovanje. Vse ostale skupine so vsaj malo napredovale.
Ta študija je lahko spodbuda za vse nas. Kaže, kako lahko z neko spremembo naredimo nekaj zase v relativno kratkem obdobju. Prav tako kaže, da starost pri spremembi življenjskega stila ne sme biti izgovor.
Tu je šest njegovih nasvetov, kaj lahko storimo, da bi upočasnili staranje:
1. Ostanite mirni
Stres prav fizično uničuje celice v možganih, zato se mu je res bolje izogibati.
2. Zdrava sredozemska prehrana
Vse več študij kaže, da je zdrava za celo telo in tudi za možgane.
3. Pol ure sprehoda vsak dan
Za zdrave možgane je dovolj, da se le sprehajate tako aktivno, da se malo prepotite.
4. Učenje tujega jezika
To je enostavno nekaj, kar je odlično za zdrave možgane.
5. Kar ne želite izgubiti, uporabljajte
Če boste določeno aktivnost redno delali, ne boste izgubili povezav v možganih, ki so za to potrebne. Drugače je v mladosti, kjer te povezave ostajajo, čeprav te aktivnosti ne počnemo redno. Kar ne želiš, da v starosti izgine, pa moraš redno uporabljati, pravi nevrolog.
6. Ne bodite osamljeni
Povsem v redu je odločitev, da boste dan preživeli sami. Ni pa dobro, če se počutite osamljeni.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV