Vizita.si
Jagodičevje

Prehrana

To je velika zabloda, ki jo imamo o sadju

Lina Eržen
11. 08. 2020 08.13
17

Ena največjih napak, ki jih ljudje delajo danes pri prehranjevanju, je, da se bojijo sadja, pravi nutricionistka Mojca Cepuš. Napačno mislijo, da so polna sladkorja in da jim fruktoza, ki jo vsebujejo, lahko škodi. V resnici je sadje priporočljivo uživati tudi, če moramo izgubiti odvečne kilograme.

Preveč ljudi se boji uživati sadje, ker vedo, da vsebuje fruktozo, ki je oblika sladkorja. A ta strah je neupravičen, je prepričana prehranska strokovnjakinja Mojca Cepuš. Zdravo se je odrekati sladkorju, a to ne pomeni, da se je treba odpovedati sadju. Poglejmo, zakaj.

1. V sadju ni samo fruktoza

"Najprej bi izpostavila, da je zelo narobe, če katero koli hrano ovrednotimo na podlagi ene sestavine," poudarja Cepuševa. Sadje res vsebuje fruktozo, a tudi veliko vode, vlaknin, vitaminov, mineralov, antioksidantov in drugih za nas dobrodejnih fitohranil. V sladkarijah je po drugi strani le navaden bel rafiniran sladkor, ki nima čisto nobene prednosti za zdravje.

Sadje vsebuje ne le fruktoze, ampak tudi vodo, vlaknine, vitamine, minerale, antioksidante in druga fitohranila.
Sadje vsebuje ne le fruktoze, ampak tudi vodo, vlaknine, vitamine, minerale, antioksidante in druga fitohranila. FOTO: iStock

2. Zelo težko pojemo toliko fruktoze, da bi nam lahko škodila

Tudi uživanje prevelikih količin fruktoze nam seveda lahko škodi. A ker sadje poleg sladkorja vsebuje vodo in vlaknine ter ga je treba prežvečiti, hitro zasiti. Zato je praktično nemogoče, da bi pojedli toliko sadja, da bi nam njegova fruktoza lahko škodila. Po drugi strani hrana, ki vsebuje navaden bel rafiniran sladkor, ni nasitna. Lahko jo pojemo zelo veliko, s tem pa zaužijemo ogromne količine sladkorja, ne da bi zaužili kar koli, kar je tudi dobrodejno za zdravje. "Sadje ima od 5 do 25 gramov sladkorja v povprečju na 100 gramov. Ampak kdo pa poje kilogram sadja?" pravi Cepuševa. Hkrati pa toliko sladkorja s piškoti, pecivom, sladoledom, čokolado zaužijemo zelo hitro.

3. Naše telo je prilagojeno za uživanje fruktoze

Zaradi vlaknin se sadje prebavlja počasneje in fruktoza do jeter prehaja v manjših količinah. Zato jetra z njo nimajo težav. Navaden rafiniran bel sladkor se po drugi strani zelo hitro prebavi in do jeter pride v ogromnem odmerku, s katerim se ta ne zmorejo učinkovito spoprijeti. Zavedati se je treba, da sadje ljudje uživamo že milijone let. Zato je naše telo zelo dobro prilagojeno na uživanje fruktoze.

Mogoče je zaužiti preveč fruktoze, a ker je sadja težko pojesti veliko, je to skoraj nemogoče. Brez slabe vesti si ga lahko privoščimo tudi, če hujšamo.
Mogoče je zaužiti preveč fruktoze, a ker je sadja težko pojesti veliko, je to skoraj nemogoče. Brez slabe vesti si ga lahko privoščimo tudi, če hujšamo. FOTO: iStock

4. Težave ne predstavlja niti pri hujšanju

"Po nepotrebnem se ljudje denimo izogibajo lubenici, ki sploh nima veliko sladkorja," začne strokovnjakinja. "Iz prakse lahko povem, da ljudje, ki hujšajo po en kilogram na teden, vsak dan lahko pojedo tri do štiri kose sadja – dva za dopoldansko malico, dva za popoldansko. Seveda gre za hujšanje ob uravnoteženi prehrani – se pravi, da uživajo tudi testenine, rižote ..." Pri hujšanju le zvečer ne priporoča preveč sadja.

5. Pozor edino pri diabetesu

Koliko sadja pojedo, morajo biti pozorni edino ljudje s presnovnimi motnjami, kot je diabetes, pravi Cepuševa. "Ugotoviti morajo, koliko sadja lahko pojedo, da je za njih to še varno."

6. Sklep

"Ampak zaradi sadja res še nihče ni dobil niti diabetesa niti postal pretežak," se nasmehne strokovnjakinja. Na dan priporoča uživanje 800 gramov sadja in zelenjave. "Kaj pa sadni sokovi?" še vprašam. "Samo če jih uživamo kot sladkarijo. Če pa ne razumemo, da je sladkarija, je to slabo."

Ljudje sadje uživamo že milijone let. Naše telo je povsem prilagojeno uživanju fruktoze in z njo nima takšnih težav kot z navadnim sladkorjem.
Ljudje sadje uživamo že milijone let. Naše telo je povsem prilagojeno uživanju fruktoze in z njo nima takšnih težav kot z navadnim sladkorjem.FOTO: iStock

Normalno je, da imamo tudi potrebo po sladki hrani. Zato naš jezik vendar ima zmožnost, da okuša tudi sladkost. In zdravo je, če se posladkamo z živili, ki jih je kot takšne ustvarila narava.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (17)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650