Neprijetna težava, kot je prhljaj, je bolj izrazita v hladnejših mesecih, za kar je pogosto kriv suh zrak oziroma ogrevanje prostorov, kar še dodatno izsušuje že tako obremenjeno kožo. Težave z lasiščem vplivajo na kakovost življenja posameznika, zato ne glede na to, ali vas prhljaj muči že dolgo ali samo občasno, je prav, da poiščete primerno rešitev, s katero se ga boste znebili.
Kako prepoznamo prhljaj?
Prhljaj že sam po sebi opozori nase, zato ga ne bomo videli samo mi, ampak ga bodo opazili tudi drugi. Pri prhljaju ne gre samo za zdravstveno težavo, ampak tudi za estetski problem, kar zagotovo negativno vpliva na našo samopodobo in vsesplošno počutje.
Bele ali belo-rumene luske
Gre za kronično obolenje lasišča, ki se kaže z njegovim čezmernim luščenjem, kar prepoznamo po drobnih belih ali belo-rumenih luskah na lasišču, ki so lahko suhe ali mastne. Pogosto se ujamejo v naše lase, hkrati pa so vidne tudi na naših ramenih oziroma še toliko bolj na temnejših oblačilih.
Srbeče in razdraženo lasišče
Luščenje kože na lasišču večkrat spremljajo pekoči občutki, pordelost, preobčutljivost, suhost, pretirano delovanje lojnic, izpadanje las, razdraženost in srbenje. In prav s praskanjem svoje stanje poslabšamo, saj z njim spodbudimo nastanek manjših ran. S tem si nehote lahko povečamo možnost za neprijetna vnetja in kožno bolezen, kot je na primer seboroični dermatitis.
Kaj vse ga povzroča?
Koža na lasišču je izpostavljena najrazličnejšim dejavnikom, ki se jim ne moremo vedno popolnoma izogniti, hkrati pa lahko porušijo njeno naravno ravnovesje.
Najpogostejši razlog za pojav prhljaja so glive kvasovke iz rodu Malassezia, ki so sicer naravno prisotne v mikroflori lasišča, a če se pretirano razmnožijo, nam lahko povzročijo nemalo težav. K njihovemu razraščanju lahko vpliva tako dedna nagnjenost kot povečana aktivnost lojnih žlez. Na daljši rok se zaradi draženja in vnetij povečuje tudi število novih kožnih celic, ki sčasoma poroženijo, odmrejo in začnejo odpadati.
Med drugimi razlogi, ki povzročajo prhljaj, so tudi nepravilna uporaba šamponov ali izdelkov za oblikovanje pričeske, suh in onesnažen zrak, najrazličnejša pokrivala, kot so kape ali šali. Včasih se razlog lahko skriva tudi v nas samih, na primer v našem hormonskem neravnovesju, pretirani izpostavljenosti stresu, oslabljenem imunskem sistemu, nagnjenosti k alergijam in tudi če se prehranjujemo bolj ali manj neuravnoteženo, zaradi česar nam primanjkuje cinka.
Kaj lahko naredimo sami?
Ni skrivnost, da s svojim zdravim načinom življenja in ustrezno nego lahko tudi sami pripomoremo k vzpostavljanju zaščitne bariere kože našega lasišča, za katerega so odgovorne predvsem žleze lojnice, znojnice in lasni mešički. Pri tem moramo poskrbeti za raznovrstno in pestro prehrano, ki bo vsebovala dovolj hranil, vitaminov in mineralov, ki jih naša koža nujno potrebuje.
Paziti moramo še, da uporabljamo šampone in druge kozmetične izdelke za lase, ki imajo ustrezen pH, delujejo pomirjevalno, vlažilno in ne vsebujejo agresivnih snovi. Nego las poskušajmo čim bolj poenostaviti in bodimo zmerni pri uporabi najrazličnejših preparatov, zato v tem primeru raje upoštevamo pravilo, manj je več.
Kako pravilno zdravimo prhljaj?
Če prhljaj že imamo ali se nam pogosto ponavlja, pa je pomembno, da pri njegovem zdravljenju uporabljamo specializirane izdelke, s katerimi bomo lahko izboljšali stanje oziroma dosegli vzpostavitev remisije in odsotnost neželenih simptomov. Pri tem je treba vedeti, da moramo biti pozorni tudi na sestavine, ki nam bodo dejansko pomagale odpraviti prhljaj. Za zdravljenje in preprečevanje prhljaja se uporabljajo animikotiki, kot so ketokonazol, ciklopiroks, pirokton olamin, cinkov pirition, selenov sulfid in žveplo. Če imamo glivično okužbo, pa potrebujemo keratolike, salicilno kislino in žveplo, medtem ko bomo luščenje kože pospešili z regulatorji in keratinizacijo (cink). Več informacij lahko najdete TUKAJ.
Naročnik oglasa je Stada.