Že prejšnje študije, ki pa so vključevale le ženske, so odkrile, da obstaja povezava med prekomerno težo in težavami pri zanositvi. V sedanji študiji pa so preverili, kako je pri parih, kjer sta oba prekomerno težka. Kar za 59 odstotkov dlje so takšni pari potrebovali, da so zanosili, v primerjavi s pari, ki niso bili pretežki.
"Če bodo nadaljnje študije to povezavo še potrdile, bodo specialisti za neplodnost lahko pri svojem svetovanju parom upoštevali tudi njihovo težo," pove vodja študije Rajeshwari Sundaram z Eunice Kennedy Shriver nacionalnega inštituta za zdravje otrok in človekov razvoj v ameriški državi Maryland. Študija je bila namreč majhna, zato bi potrebovali še obsežnejšo, ki bi njene rezultate lahko povsem potrdila.
"A že sedaj dobro vemo, kaj so prednosti zdrave teže. Preveč kilogramov poveča tveganje za bolezni, kot so diabetes tipa dva, bolezni srca, rak," pove Sundaram. V vsakem primeru je zdravo vzdrževati primerno težo.
"Prekomerna teža lahko vpliva na neplodnost s tem, ko spreminja delovanje hormonov pri moških in ženskah," pa je za Reuters študijo komentiral dr. Jeffrey Goldberg s kliničnega centra v Clevelandu. Zdravniki se že zavedajo, da je krivec lahko odvečna teža. "Če imate v telesu več maščob, se več testosterona spremeni v estrogen. Pri ženskah preveč kilogramov oslabi delovanje jajčnikov. Pri moških pa produkcijo sperme."
Ko so ameriški raziskovalci izračunali, da potrebujejo prekomerno težki pari za 59 odstotkov več časa, da zanosijo, so upoštevali tudi druge dejavnike, ki lahko vplivajo na neplodnost. To so starost, kajenje, gibanje, ravni slabega holesterola.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV