1. Enostavni ogljikovi hidrati in visokokalorična živila z veliko sladkorja in slabih maščob
Za zdravo srce je treba izbrati zdrave maščobe – mastne ribe, avokado, oreške ali olivno olje. Odrecite se sladkorju. Pa tudi enostavnim ogljikovim hidratom. Namesto tega posezite po polnozrnatem kruhu in še raje kot po pšeničnem – po pirinem, ajdovem, ovsenem. Kuhajte rjavi riž, ajdo, proso. Uživati je treba hrano, ki ne bo nenadoma močno povišala krvnega sladkorja. Njegovi nenadni skoki in padci zelo škodijo.
2. Jajca so dovoljena
Ker vsebujejo veliko holesterola, so se znanstveniki nekaj časa bali, da lahko ta neposredno vpliva na človekovega. A vrsta študij je pokazala, da narava ne deluje tako preprosto. Nasprotno. Vsak dan si lahko privoščimo jajce ali dve, saj so dober vir beljakovin. Holesterol v resnici višajo enostavni ogljikovi hidrati, sladkor in slabe maščobe.
3. Pomembna je prava mera
Živimo v okolju, ki nas ves čas obdaja z različnimi dobrotami, zato se marsikdaj želimo pregrešiti. Zaradi vsakega prekrška še ne bomo kaznovani. A dolgoročno – več kot jih bo, večja bo možnost za kazen – bolezen. Na srce in ožilje zelo slabo vplivajo tudi preveliki obroki. V telesu se prelevijo v energijo, ki je telo ne more pokuriti. Zato jo shrani v maščobno tkivo. Posledica je, da se maščoba nabira, in to še posebej na trebuhu. Trebušna maščoba pa vpliva na jetra, ki se odzovejo tako, da je v žilah več holesterola.
4. Zakaj je treba imeti zdravo težo?
Prekomerna teža pomeni večje tveganje za nastanek bolezni srca in ožilja. A tudi kratkotrajne drastične diete so škodljive. Ko stradate, se spremeni prehajanje hranil v telo. Ko se spet začnete prehranjevati normalno, telo hrano bistveno bolje izkorišča. Navadilo se je na manj. Zato se zgodi, da ste kar naenkrat težji, kot ste bili na začetku diete. Zdravo hujšanje pomeni postopno spreminjanje slabih navad. Če jih spreminjate počasi, tega ne dojemate kot mučenje, zato je manj možnosti, da boste odnehali.
5. Pomaga vam resveratrol Kardiologi zaradi številnih pozitivnih učinkov svetujejo tudi redno uživanje prehranskega dopolnila resveratrola. Več kot 9000 študij je bilo že objavljenih o tej molekuli in o njenem blagodejnem delovanju poročajo tako univerze kot znanstvene inštitucije. V knjigi Sodobna fitoterapija (urednika sta prof. dr. Samo Kreft in prof. dr. Nina Kočevar Glavač) so molekulo zaradi vseh pozitivnih učinkov na naše celice označili za čudežno. Najboljši vir resveratrola je japonski dresnik. To rastlino so uporabljali že v tradicionalni kitajski medicini, kjer je veljala za vir energije in način, kako znižati slab holesterol. Od drugih virov resveratrola je bolj blagodejna tudi, ker je japonski dresnik rastlina, ki se zna zelo učinkovito braniti pred bakterijami in glivicami. Tako deluje tudi v našem telesu. Resveratrol lahko v prehrani užijemo z grozdjem, arašidi in jagodičjem. A žal v zelo majhnih količinah. Da bi imel učinek, ki je poznan iz študij, bi morali zaužiti okoli 10 kilogramov borovnic. Resveratrol je tudi v rdečem vinu, a tega zaradi alkohola kljub temu ni zdravo uživati v prevelikih količinah. Če boste posegli po prehranskem dopolnilu, preverite, da vsebuje vsaj 200 mg resveratrola. Koristno je, če ima dodane še druge fenolne spojine, ki njegov učinek dopolnjujejo. Ker ščiti pred boleznimi srca in ožilja, vliva energijo ter hkrati skrbi za dobro počutje, po njem posega veliko ljudi tudi v Sloveniji. Zadnja štiri leta je med vsemi prehranskimi dopolnili najbolj prodajan in zaželen ravno Resveratrol Forte proizvajalca Pharmalife Research. Za vir resveratrola uporablja prav japonski dresnik in ima dodane še druge fenole. |
Sponzorirana vsebina