Ugotovili so, da previsok krvni sladkor poškoduje encim, ki je povezan z vnetnim procesom, s katerim se začne Alzheimerjeva bolezen.
Dr. Omar Kassaar z univerze Bath pravi: "Vedeli smo, da uživanje preveč sladkorja vpliva na sladkorno bolezen in prekomerno težo. Ne pa tudi, da vpliva še na pojav Alzheimerjeve bolezni. To je še en razlog, da nadziramo, koliko sladkorja uživamo."
Alzheimerjeva bolezen je nevrodegenerativna. Najprej se začnejo degenerativne spremembe pojavljati v delu možganov, ki je pomemben za spomin. Prvi simptomi so zato pozabljivost, neurejenost, motnje v presoji. Ko se bolezen razvija, se pacient čedalje manj spomni in se vse težje znajde v času in prostoru. Dokler nekega dne ne more več skrbeti zase. |
Alzheimerjeva bolezen je trenutno v porastu. Lahko se pojavi že po 45. letu, a najpogosteje se pojavi po 65. letu. Predstavlja kar 70 odstotkov vseh demenc.
Da je dejavnik tveganja za Alzheimerjevo bolezen tudi previsok krvni sladkor, so odkrili raziskovalci na univerzah Bath in King's College London. Ugotovili so, da je Alzheimerjeva bolezen povezana z encimom, ki ga poškoduje previsok krvni sladkor. Poškodba tega encima nato tako vpliva na odziv imunskega sistema, da pride do poškodbe možganov. Da je povišan krvni sladkor lahko dejavnik tveganja za Alzheimerjevo bolezen, so znanstveniki sicer posumili tudi zato, ker imajo statistično sladkorni bolniki večje tveganje za pojav Alzheimerjeve bolezni.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV