Vizita.si
Kajenje ne vpliva le na pljuča, temveč tudi na mišice.

Zdravje

To naredi kajenje vašim mišicam

L. E.
31. 05. 2018 08.26
0

Kajenje poškoduje mišice v vašem telesu, je pokazala študija ameriških, brazilskih in japonskih znanstvenikov. Do zdaj so mislili, da so pri kadilcih mišice šibkejše, ker se zaradi šibkejših pljuč manj gibajo. A zdaj so ugotovili, da je učinek kajenja na mišice neposreden.

Kajenje ne vpliva le na pljuča, temveč tudi na mišice.
Kajenje ne vpliva le na pljuča, temveč tudi na mišice.FOTO: iStock
Kajenje neposredno zmanjša število krvnih žilic v mišicah nog, s tem pa omeji količino kisika in hranil, ki jih mišice lahko dobijo, je pokazala študija, ki so jo skupaj izvedli kalifornijski, brazilski in japonski znanstveniki.

Pred tem so že študije pokazale, da kajenje povzroča šibkost mišic, a so mislili, da je to posledica tega, da postanejo zaradi kajenja pljuča bolj vneta. Zaradi tega pa se kadilci manj gibajo.

Kajenje poleg tega na pljuča vpliva še s tem, da zoža arterije v telesu, kar zmanjša pretok krvi do srca. To pa se odrazi tudi na delovanju pljuč. Zaradi vsega tega je za kadilca enako gibanje težavnejše kot za nekadilca. Kdor pa se manj giba, vsekakor manj naredi za moč svojih mišic. A to je posreden vpliv kajenja na mišice.

Kajenje vpliva na mišice tudi neposredno

Kapilare so najmanjše krvne žilice v telesu in več kapilar kot imamo v mišicah, bolj jih lahko srce prekrvavi. S krvjo mišice dobivajo kisik in hranila, ki jih potrebujejo za svojo energijo. Če te hrane ne dobijo dovolj, postanejo šibkejše in ne morejo zdržati težje fizične aktivnosti. To pa tudi neposredno poveča tveganje za nekatere bolezni – med njimi za kronično obstruktivno pljučno bolezen ter za sladkorno bolezen.

S kajenjem se torej zmanjša moč in vzdržljivost mišic. Zato kadilci ob gibanju prej postanejo utrujeni, prej jih začnejo boleti mišice ... “Pomembno je, da začnejo ljudje razumeti, da ima tobačni dim škodljive posledice na celo telo, med drugim tudi na mišice, ki jih potrebujemo za vsakodnevno življenje,” je povedala Ellen Breen z univerze v Kaliforniji.

Raziskovalci še ne vedo, zaradi katere kemične snovi v cigaretah se to dogaja. Je pa res, da cigarete vsebujejo okoli štiri tisoč kemičnih snovi, mnoge so tudi rakotvorne.
Šele 15 let po opustitvi kajenja ima nekdanji kadilec v primerjavi z nekadilcem enako tveganje za koronarno srčno bolezen.
Šele 15 let po opustitvi kajenja ima nekdanji kadilec v primerjavi z nekadilcem enako tveganje za koronarno srčno bolezen.FOTO: iStock
Zaradi kajenja v Sloveniji vsako leto umre 3600 ljudi

Po podatkih Nacionalnega inštituta za zdravje NIJZ pri nas kadi 24 odstotkov odraslih. 63 odstotkov ljudi, ki so kadar koli kadili, jih je začelo kaditi pred svojo polnoletnostjo. 90 odstotkov jih je začelo kaditi pred svojim 25. letom. Danes kar 9 odstotkov 15-letnikov kadi vsak dan.

"Škodljive snovi v tobačnem dimu, ki ga vdihava kadilec, so vzrok številnih bolezni - različnih vrst raka, bolezni srca in ožilja ter bolezni dihal, manj pa je znano, da kajenje tobaka povzroča tudi sladkorno bolezen, revmatoidni artritis, bolezni oči, katerih posledica je lahko slepota, motnje erekcije, motnje imunskega sistema ... Kajenje nosečnic pa škodljivo vpliva na zdravje še nerojenega otroka in izide nosečnosti," pove Helena Koprivnikar z NIJZ. "Posledice kajenja tobaka v Sloveniji so obsežne. Zaradi bolezni, povzročenih s kajenjem, umre v Sloveniji vsako leto 3.600 prebivalcev, vsak mesec 300, vsak dan 10. Številne smrti, pripisljive kajenju tobaka, so prezgodnje. Umirajo namreč ljudje v aktivnih dobi - med 30. in 44. letom starosti vsako sedmo smrt pripisujemo kajenju, med 45. in 59. letom starosti pa celo vsako tretjo."

Pri pasivnem kajenju od 20 do 30 odstotkov večje tveganje

Kajenje je vodilni vzrok za bolezni srca in ožilja. Povzroči približno 12 odstotkov smrti zaradi bolezni srca in ožilja. Kadilci imajo od dva do štirikrat povečano tveganje za koronarno srčno bolezen in za možgansko kap. Šele 15 let po opustitvi kajenja ima nekdanji kadilec tveganje za koronarno srčno bolezen enako nekadilcu. Škodi tudi pasivno kajenje, ki za 20 do 30 odstotkov poveča tveganje za pojav bolezni srca in ožilja.

Elektronske cigarete niso neškodljive

Elektronske cigarete so na trgu nekaj več kot deset let, zato je njihova uporaba manj raziskana kot uporaba tobačnih izdelkov, poudarja Helena Koprivnikar. "Posledic dolgoročne uporabe elektronskih cigaret še ne poznamo. Vemo pa, da vsebujejo številne zdravju škodljive snovi in zato niso neškodljive. Na voljo ni dovolj podatkov o tem, ali so učinkovite kot pomoč pri opuščanju kajenja in jih zato ne priporočamo v te namene."

Posledice uporabe elektronskih cigaret so še premalo raziskane, opozarjajo na Nacionalnem inštitutu za zdravje.
Posledice uporabe elektronskih cigaret so še premalo raziskane, opozarjajo na Nacionalnem inštitutu za zdravje.FOTO: iStock

Zakaj so mišice pomembne  tudi za možgane?

To, da kajenje povzroča šibkejše mišice, pa je pomembno odkritje tudi za možgane. Študija, ki so jo opravili na univerzi v Milanu, je pokazala, da krepitev mišic pospeši obnavljanje živčnih celic v možganih. Obratno pa je teh vse manj, če se ne gibamo. 

Italijanski raziskovalci še posebeh priporočajo hojo, tek in počepe. Če boste tako vzdrževali svoje mišice močne, boste imeli manjše tveganje za možganske bolezni ter za kognitivno nazadovanje v starosti. Vsakodnevno pa boste lažje prenašali stres in se lažje prilagajali spremembam.

Tukaj si preberite nasvet tekaškega trenerja: kako se pravilno lotiti teka.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 587