Vizita.si
Uživanje hrane pozno zvečer so raziskovalci povezali s povišanimi ravnmi holesterola in trigliceridov.

Zdravje

To se v telesu zgodi, če jeste pozno zvečer

L. E.
08. 06. 2017 08.19
7

Že prej je bila dokazana povezava med uživanjem hrane pozno zvečer in prekomerno težo. Nova študija je pokazala, zakaj se to zgodi, pa tudi, da takšna navada povečuje tveganje za pojav diabetesa in bolezni srca.

Uživanje hrane pozno zvečer so raziskovalci povezali s povišanimi ravnmi holesterola in trigliceridov.
Uživanje hrane pozno zvečer so raziskovalci povezali s povišanimi ravnmi holesterola in trigliceridov.FOTO: Thinkstock
Že prej so študije pokazale, da obstaja povezava med uživanjem hrane pozno zvečer in prekomerno težo. Zdaj so raziskovalci z medicinske fakultete univerze Pennsylvania še enkrat potrdili, da je to res. Ugotovili so, zakaj se to zgodi. In našli še nekaj negativnih učinkov takšne življenjske navade.

Raziskovalci so preučevali devet odraslih z normalno težo. Osem tednov so jedli pravilno. To je pomenilo, da so pojedli tri obroke in dve malici med osmo zjutraj in sedmo zvečer.

Nato so imeli dva tedna premora. Potem so osem tednov jedli tri obroke in dve malici med poldnevom in enajsto uro zvečer. Spali so enako. Približno od enajste ure zvečer do devete ure zjutraj.

Testiranja so pokazala, da je drug način prehranjevanja povečal težo udeležencev, saj je bila presnova maščob takrat slabša. To je proces, ko maščobo telo razgradi, da jo lahko uporabi za svojo energijo. Poleg tega je bil odziv telesa še, da je začelo shranjevati ogljikove hidrate, kar je ravno tako prispevalo k večji teži. Povišale so se tudi ravni krvnega sladkorja in inzulina, kar lahko povzroči pojav diabetesa. In povišale so se ravni holesterola in trigliceridov, kar lahko povzroči pojav bolezni srca.
Če jemo bolj pozno, naše telo slabše presnavlja maščobe, zaradi česar imamo lahko večje težave s prekomerno težo.
Če jemo bolj pozno, naše telo slabše presnavlja maščobe, zaradi česar imamo lahko večje težave s prekomerno težo.FOTO: iStockphoto

Ugotovili so tudi, da ko so ljudje jedli pravilno, je to vplivalo na hormone tako, da so se počutili bolj siti in so v celem dnevu manj pojedli. Hormon, ki spodbuja apetit, je bil v njihovem telesu povišan prej v dnevu, in hormon, ki apetit zavira, je postal ravno tako povišan prej. Zaradi tega so udeleženci proti koncu dneva jedli vse manj.

“Ni lahko spremeniti življenjskega sloga,” je o zaključkih študije povedala profesorica Kelly Allison, ena od avtoric. “Toda glede na naše ugotovitve bi se izplačalo potruditi in več pojesti v prvem delu dneva, saj s tem preprečimo zelo slabe učinke na zdravje.” To je preprost način, da preprečimo hude bolezni.

KOMENTARJI (7)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 587