Vizita.si
Zakaj bi bilo dobro vsakodnevno meditacijo vključiti v svoje življenje?

Zdravje

To so dokazi o učinkih meditacije

L. E.
26. 04. 2018 10.55
0

Vsakodnevna meditacija lahko zavira s starostjo povezano kognitivno nazadovanje, so odkrili raziskovalci z univerze v Kaliforniji. Ne vedo še točno, zakaj ima tak učinek. Predvidevajo pa, da meditacija povzroča pozitivne spremembe v možganih, ki očitno ljudem pomagajo tudi, da dlje časa obdržijo svoje kognitivne sposobnosti.

Zakaj bi bilo dobro vsakodnevno meditacijo vključiti v svoje življenje?
Zakaj bi bilo dobro vsakodnevno meditacijo vključiti v svoje življenje?FOTO: iStock

Vsi si želimo, da bi se starali čim bolj počasi. Da bi torej lahko čim dlje živeli polno ter bili sposobni popolnoma skrbeti zase. Da bi to dosegli, je dobra navada, ki jo lahko privzamemo vsakodnevna meditacija. Zelo enostavno se je lahko brezplačno naučite prek različnih mobilnih aplikacij, videov na YouTubu ter podcastov. Pomembno je le, da najdete takšne učitelje, ki vam ustrezajo, saj so meditacije lahko zelo različne. Zato vam morda prva, na katero boste naleteli, ne bo všeč, drugo pa boste z lahkoto in veseljem vključili v svoje življenje.

Preberite si še: 6 jutranjih ritualov, da boste polni pozitivne energije cel dan

Ameriška študija je trajala sedem let in je bila nadaljevanje prejšnje, ki se je zaključila leta 2011. Raziskovalci so ugotovili, da je redna dolgoletna meditacija povzročila, da so ljudje kot starejši ohranili svoje sposobnosti osredotočanja na določeno nalogo ter svoj reakcijski čas. Niso kazali tipičnih znakov kognitivnega nazadovanja, ki je povezano s starostjo in se še posebej kaže ravno pri prej omenjenih dveh sposobnostih.

Meditacija nas nauči, da je včasih bolje, če se ne zapletemo s svojimi mislimi

Meditacija je očitno nekaj, kar je res priporočljivo vključiti v svoje življenje, če želimo dobro skrbeti zase. Študija, ki pa so jo opravili v splošni bolnišnici v Massachusettsu je tako denimo pokazala, da znajo ljudje, ki meditirajo, bolje ignorirati tisto, kar bi jih lahko zmotilo. Ravno to vas namreč uči meditacija. Napačno mnogi mislijo, da je ta stanje brez misli. Ne. Misli so nekaj normalnega. Ni človeka, ki ne bi imel misli. Meditacija nas uči, da ni treba, da se zapletamo z vsako svojo mislijo. Ni treba, da se na vsako odzovemo. Lahko jo samo opazimo in se odločimo, da se z njo ne bomo zapletli. Odrinemo jo na stran in smo spet brez misli. Nato se pojavi druga misel in isto ponovimo z njo. Ne zapletamo se.

To nas uči meditacija, kar pomeni, da je normalno, da nam na začetku to ne gre. Da se vedno znova zapletamo s svojimi mislimi, se jezimo, žalostimo, načrtujemo, smo živčni … Meditacija nas nato počasi nauči, da lahko izbiramo, kdaj se bomo odzvali, kdaj pa bomo le opazovali in se celo obrnili stran. Slednje bomo seveda naredili, ko bomo menili, da je to za nas bolje. Prvo pa, ko bomo ocenili, da je zapletanje za nas bolje. Učenje meditacije nas torej ne nauči, da se sploh več ne zapletamo s svetom, da se denimo ne borimo za spremembo nečesa, kar je v družbi nepravično. Uči nas, da se zapletemo, ko se želimo zaplesti in ko lahko iz tega res nastane nekaj dobrega. Ne zapletemo pa se takrat, ko ne bomo s tem dosegli ničesar, le slabo se bomo počutili. Meditacija nam da moč, da se ne odzovemo takoj, temveč da zastanemo in presodimo, kaj je dober odziv.

Ljudje, ki meditirajo, tudi sicer najverjetneje živijo bolj zdravo.
Ljudje, ki meditirajo, tudi sicer najverjetneje živijo bolj zdravo.FOTO: iStock

Pomanjkljivost na začetku omenjene kalifornijske študije je sicer, da ni izključila drugih dejavnikov, ki verjetno ravno tako vplivajo na to, da je starostnik počasneje nazadoval v svojih kognitivnih sposobnostih. Bržkone se namreč ljudje, ki vsak dan meditirajo, tudi zdravo prehranjujejo, dovolj gibajo, obiskujejo naravo, znajo uravnavati stres ... Slednje lahko recimo počnejo tako, da se naučijo spremeniti pogled na stres. Kot je pokazala študija, ki so jo opravili na Harvardu, namreč stres na naše telo nima slabega učinka, če ga ne jemljemo kot nekaj, kar nam škodi. Stres je namreč tudi nekaj, kar nam daje energijo. Samo če nič ne delamo, nismo v stresu. In potem se zagotovo tudi ne počutimo dobro, saj si človek vendarle želi delati, se učiti, dosegati, rasti …

Preberite si še: Tako lahko stres postane nekaj pozitivnega

Vprašajte se, kaj bi naredil nekdo, ki se ima rad

Poleg tega se ljudje, ki meditirajo, verjetno naučijo tudi tega, da lahko vsak dan izbirajo, kaj bodo naredili zase. Bodo pojedli to, kar jim škodi, ali to, kar je dobro za njih? Bodo brali trače ali prebrali nekaj, kar jih bo naučilo nečesa konstruktivnega in jih obogatilo ter navdihnilo? Bodo sedeli na kavču ali šli s prijatelji na sprehod v naravo? Vsak trenutek, ko se morate odločiti, kaj boste počeli v naslednjem, se lahko vprašate, kaj bi zdaj naredil nekdo, ki se ima rad? Verjetno bo raje kot kaj ocvrtega pojedel kaj zelenjavnega.

Vse to poleg meditacije pomaga pri tem, da je lahko človek dlje časa bolj zdrav in lahko živi tako, kot si želi. In ljudje, ki se ukvarjajo z meditacijo, so zagotovo privzeli še mnoge druge takšne pozitivne navade, ki prispevajo k temu, da so njihova življenja bolj kakovostna in izpolnjujoča.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662