Med gledanjem televizijskega sprejemnika smo ponavadi telesno neaktivni, hkrati pa manj poslušamo drug drugega in smo manj pozorni na bližnje in okolico. Lahko bi rekli, da se začasno 'odklopimo' od zunanjega sveta. Televizija je zasnovana tako, da smo med spremljanjem popolnoma pasivni. Jo gledamo in opazujemo, življenje in dogajanje pa tečeta mimo nas. Ker je cilj televizijskega programa, da nas zadrži čim dlje pred ekranom, se slike na sprejemniku spreminjajo izjemno hitro. Dlje ko gledamo televizijo, manj časa nam ostane za komunikacijo, igro, druženje in šport, ki pa so več kot potrebni za naš duševni razvoj in socialno življenje.
Želja, da bi ves svoj prosti čas preživeli pred televizijo, lahko privede tudi do resnih težav z odvisnostjo od televizije. Ravno tako prekomerno gledanje televizije lahko vpliva na neravnovesje hormonov, kar vpliva tudi na mentalno zdravje in družabno življenje. Pretirano spremljanje televizijskih serij lahko privede tudi do duševnih težav, ko se le-te zaključijo, saj se med gledanjem serij iz našega telesa izloča hormon dopamin, ki skrbi za boljše počutje in dobro voljo. Pri neprstanem gledanju televizije torej telo konstantno proizvaja ta hormon, kar lahko na koncu vodi v odvisnost. Če zaradi tega zavračate druženje s prijatelji ali opuščate prostočasne aktivnosti, je to lahko znak, da bo treba zmanjšati količino preživetega časa pred televizijskim zaslonom.
Med preostale simptome prekomernega gledanja televizije spadata tudi pomanjkanje spanca in nagnjenost k nepravilni in neprimerni prehrani, kot so hitra hrana, cvrtje, sladke pijače itd. Elektronski ekrani namreč oddajajo modro svetlobo, ki vpliva na nastanek melatonina, ključnega hormona, ki vpliva na dober in kakovosten spanec.
Tudi neprimerna drža med gledanjem televizije, ki je precej pogosta, lahko vpliva na nastanek bolečin v predelu križa, kar posledično lahko vpliva na slabšo kakovost vašega spanca. V le nekaj dneh ali tednih se pomanjkanje kakovostnega spanca lahko pokaže v obliki kronične utrujenosti, slabe volje in celo anksioznosti. Dolgoročno pomanjkanje spanca pa lahko vpliva tudi na razvoj srčno-žilnih bolezni, možganske kapi, infarkta in visokega krvnega tlaka. Izogibajte se tudi sedenju ali ležanju v določeni pozi dalj časa. Namesto tega menjajte položaj, v katerem spremljate televizijski ekran. Vsekakor pa se je treba popolnoma izogibati prekomernemu gledanju televizije, saj to poleg vsega naštetega lahko škoduje tudi vašemu vidu ter povzroči glavobole, meglen vid ali težave s koncentracijo.
Kakšne ukrepe bi bilo dobro sprejeti?
Priporočljivo je, da si na dan vzamete do dve uri časa za televizijo in nikakor ne več ter si svoje naljubše serije ali film pogledate tekom dne in ne, tik preden se odpravite spat. Preden pa se odpravite pred televizijo in veste, da vam bo med tem teknil kakšen prigrizek, si pripravite raje zdrav krožnik s sadjem ali zelenjavo in posezite po zdravi prehrani (namesto slanih prigrizkov, po katerih posegate ponavadi). Prav tako si po enournem spremljanju televizijskega programa vzemite kratek odmor in si malce odpočijte oči.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV