1. Mišični krči, trzanje ali tresavica
Znanstveniki menijo, da do tega lahko pride, ker zaradi premalo magnezija živčne celice dobijo preveč kalcija. Telo je namreč narejeno tako, da mora biti vsega ravno prav. Zato se je pomembno prehranjevati uravnoteženo. Brokoli je res zdrav, a če jeste vsak dan samo brokoli, ne pa tudi druga zdrava živila, ne boste dobili vseh hranil, ki jih telo potrebuje.
Do trzanja sicer lahko pride tudi, ker ste zaužili preveč kofeina ali ste v stresu. Težave so lahko tudi posledica kakšnih zdravil. Občasen krč ali trzanje pa je lahko tudi nekaj povsem normalnega. A če ne jemljete zdravil, niste zaužili preveč kave in niste v stresu, krči in trzanje pa se kar naprej ponavljajo, poskusite zaužiti več hrane, ki je bogata z magnezijem.
S strokovnjakinjo smo se pogovarjali tudi o stresu.
Tako duševna kot fizična utrujenost sta lahko simptoma pomanjkanja magnezija. Seveda ni nič narobe, če veste, zakaj ste utrujeni. Če je za vami obdobje, ki je bilo upravičeno utrujajoče, če ste ravno pretekli maraton ... Potem je povsem normalno, da ste utrujeni. A če ne čutite, da imate za utrujenost nek objektiven razlog, je ena od rešitev, kako se lahko z njo spopadete, da posežete po živilih, ki vsebujejo magnezij.
3. Previsok krvni tlak
Mineral magnezij sodeluje tudi pri procesih, ki v telesu uravnavajo krvni tlak. In ker je previsok krvni tlak dejavnik tveganja za pojav bolezni srca, je res pomembno, da ga poskušate znižati. Upoštevajte nasvete zdravnika. Kar še lahko naredite pa je, da se začnete prehranjevati bolj zdravo. To pa pomeni tudi, da začnete uživati več hrane, ki je bogata z magnezijem.
4. Neredno bitje srca
To pa je lahko že zelo resen simptom pomanjkanja magnezija. Obiščite zdravnika, ki vam bo opravil meritev EKG. Motnje srčnega ritma so sicer bolezenske šele, če do njih prihaja večkrat in v daljšem časovnem obdobju. Sicer pa lahko vsak človek občasno doživi kratkotrajno motnjo, po kateri se srce hitro vrne v ustaljeni ritem. Strokovnjaki menijo, da je vpliv magnezija na bitje srca povezano z ravnmi drugega minerala, ki se imenuje kalij. Na njegove ravni namreč vpliva tudi količina magnezija v krvi.
Še ena resna posledica pomanjkanja magnezija. Do osteoporoze pride, če se začne zmanjševati mineralna gostota v kosteh. To poveča tveganje za zlome, saj postanejo kosti bolj krhke. Seveda osteoporoza ni povezana le s pomanjkanjem magnezija, ampak tudi s starostjo, pomanjkanjem gibanja pa tudi vitaminov D in K. A magnezij na kosti vpliva, ker njegovo pomanjkanje zmanjšuje ravni kalcija, ki ga kosti nujno potrebujejo.
Preberite si še, zakaj bi morale ženske v menopavzi poseči po tofuju.
Katera hrana vsebuje magnezij? Najbogatejši viri magnezija so semena in oreški. Te lahko jeste za malico ali pa jih dodate ovsenim kosmičem za zajtrk. Semena in nekatere oreške lahko dodate tudi solatam ali rižotam. Največ magnezija imajo mandlji ter bučna semena. Preberite si več o neverjetnih učinkih mandljev. Poleg tega magnezij vsebujejo polnovredna žita, fižol in listnata zelena zelenjava. Ter kakav! Mletega lahko dodate smoothijem ali kosmičem. Lahko pa ga užijete tudi v obliki temne čokolade in se tako še posladkate. |
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV