"Arterijska togost je pomemben indikator staranja kardiovaskularnega sistema," razlaga avtor študije, Darragh O'Neill z univerze v Londonu. "Je močno povezan s pojavom bolezni kardiovaskularnega sistema in s tem povezane smrtnosti." Arterijska togost je med drugim povezana s povišanim krvnim pritiskom in koronarno arterijsko boleznijo. |
Da bi preučili povezavo med pretiranim dlje časa trajajočim pitjem alkohola in arterijsko togostjo, je ekipa raziskovalcev uporabila podatke o skoraj 4000 zaposlenih v britanski vladi. Tri četrtine je bilo moških in večina je bila belcev. Od osemdesetih let so morali na vsakih štiri ali pet let sporočiti, kakšne so njihove navade pri uživanju alkohola.
V primerjavi z ženskami so ugotovili, da moški prekomerno uživajo alkohol mnogo pogosteje. Za pretiravanje so raziskovalci označili več kot sedem kozarcev vina ali piva na teden in več kot štirinajst meric žganih pijač.
Med letoma 2007 in 2009 so udeležencem študije začeli meriti arterijsko togost. Spet vsakih nekaj let. Tisti moški, ki so po njihovih merilih uživali preveč alkohola, so imeli že ob prvi meritvi bolj toge arterije v primerjavi s tistimi moškimi, ki so alkohol uživali zmerno. In tako je bilo tudi ob vsaki naslednji meritvi.
Je pa dobro vedeti, da alkohol ne škodi le srcu. Druge študije so njegovo uživanje povezale tudi z rakavimi obolenji dojk, debelega črevesa, trebušne slinavke in žrela. In sicer se je ta povezava pokazala tudi pri ljudeh, ki alkohol uživajo zmerno.
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV