Čeprav lahko pomaga pri številnih simptomih bolezenskih stanj, pa ga je treba uživati v majhnih količinah, saj vsebuje snov beta tujon, zaradi katere so v Evropski uniji celo prepovedali pelinovo tinkturo ali pelin v žganju v močnejših koncentracijah. Če pelinovega žganja ali pelinkovca zaužijemo preveč, lahko dobimo barvne halucinacije, zaradi česar naj bi bila to včasih ena najljubših pijač umetnikov. V 19. stoletju je namreč postal del mešanice alkoholnih izvlečkov (poleg komarčka, janeža in melise), bolj znane pod imenom absint. Po tej pijači pa naj bi med drugim posegala tudi Oscar Wilde in pa Vincent van Gogh. Če pa pelin jemljemo v priporočenih manjših količinah, nam lahko pomaga pri reševanju marsikatere zdravstvene težave.
Recept za čaj iz sladkega pelina izvira iz Kitajske in je star že več kot 2000 let, k nam pa so ga prinesli Turki, ki so ga med osvajanji in upadi uporabljali za zdravljenje obolelih vojakov. Pelin lahko uživate na več načinov, preventiven način uporabe sladkega pelina pa najpogosteje vključuje pitje čaja. Med drugim ga lahko najdete tudi v obliki žgane pijače, eteričnega olja, mazila ali pa ga uporabite kot začimbo pri jedeh.
Pri čem vse lahko pomaga?
Pelin ni zelišče, ki bi vam pomagalo pri blaženju simptomov prehlada in gripe, je pa odličen pri uničevanju parazitov in slabih bakterij v telesu ter krepitvi imunskega sistema, še najboljše pa deluje na prebavni sistem. Pomagal naj bi tudi pri sladkorni bolezni, depresiji, želodčnih težavah, boleznih jeter in žolča, hemoroidih, bolezni mehurja in ledvic, menstrualnih težavah in slabokrvnosti. Že stoletja pa naj bi odlično deloval tudi pri težavah s kroničnim zaprtjem in drisko, zgagi, slabem zadahu in težavah s spanjem.
Ravno tako pa pelin deluje tudi na naslednje:
– spodbuja apetit in je učinkovit v borbi proti debelosti,
– zdravi vnetja prebavnega trakta,
– odvaja vodo iz telesa,
– ščiti pred pljučnimi obolenji,
– zdravi psihično izčrpanost ter bolezni centralnega živčnega sistema in živčna obolenja (epilepsija, histerija),
– pomaga pri balansiranju napihnjenosti,
– pomaga pri motnjah v delovanju hormonskih žlez,
– zdravilno deluje pri vročini in okužbah,
– lajša pike insektov in učinkuje zdravilno pri zastrupitvi z gobami in strupenimi rastlinami,
– zdravi rane, kožne razjede in mozoljavost.
Kako z njim krepiti imunski sistem?
Uporabite 50 gramov pelina, gorskega vrednika, rmana, koprive in timijana. Vsa zelišča zmešajte med seboj in štiri jušne žlice mešanice zelišč prelijte s tremi skodelicami vrele vode. Premešajte, pokrijte in pustite stati. Ko se zelišča razpustijo, precedite in spijte 1 skodelico pol ure pred jedjo.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV