Raziskovalci so preučevali učinke različnih oblik sladkorja. Preprostega sladkorja glukoze, fruktoze, ki je navadno v sadju in rastlinah in saharoze, ki je v namiznem sladkorju. Primerjali so jih s placebo učinkom umetnih sladil, kot je sukraloza v dvojno slepi placebo nadozorovani študiji. Ob tem so spremljali kognitivne sposobnosti udeležencev v raziskavi, in sicer s tremi metodami. Pri eni so uporabili preproste matematične formule, pri drugi so spremljali hitrost odziva in s klasičnim Stroop testom, kjer so imena barv napisana z drugimi barvami. Denimo modra je napisano z rdečo barvo, posameznik pa mora preproznati, za katero barvo ali besedo gre.
Rezultati študije so pokazali, da so rezultati kognitivnih sposobnosti veliko slabši pri ljudeh, ki redno uživajo glukozo in saharozo - sladkorja, ki redno prehajata skozi krvno-možgansko pregrado, ko ju zaužijemo. ''Naša študija je pokazala, da je tako imenovana sladkorna koma - ko je govora o glukozi - resnični pojav, saj se raven pozornosti zmanjša po tem, ko zaužijemo živila, ki vsebujejo veliko glukoze,'' je za PsyPost povedala raziskovalka Mei Peng z Univerze Otago na Novi Zelandiji.
Ker so sladkorje primerjali z umetnimi sladili, se je pokazalo, da 'sladkorne kome' v resnici ne določa občutek sladkega, ampak natančno določeni sladkorji, kot so glukoza in saharoza. Da bi se izognili temu, je dobro, da uživate živila z manj sladkorja, ki bodo pomagala tudi uravnati vaš krvni sladkor, s tem pa zmanjšala težave z ohranjanjem pozornosti.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV