"Svetovno prebivalstvo se stara. Čedalje več ljudi živi po osemdeset let in več. Zato je pomembno, da ugotovimo, kako lahko čim dlje ostanemo zdravi in pri močeh," je povedala Kate Walters z univerze v Londonu, kjer so opravili analizo. Dobro je, če lahko tudi čim dlje skrbimo sami zase in živimo polno. |
Da bi to dosegli, je pomembno, kakšen je naš življenjski slog. Če živimo nezdravo, sčasoma pridejo bolezni. Obnemoglost pa pomeni, da nam manjka energije, imamo šibke mišice, slab apetit, morda prenizko težo, smo počasni in se kar težko poberemo, ko zbolimo. To poveča tveganje, da končamo v bolnišnici ali pa da smo odvisni od tega, da za nas nekdo skrbi.
"Iščemo načine, kako bi to preprečili," pove Waltersova. "Ključna pa sta prehrana in gibanje." Dodaja, da je bilo več raziskav narejenih o tem, kako nam gibanje pomaga, da se ne postaramo prehitro in da torej dlje ostanemo pri močeh in aktivni. "Premalo pozornosti pa je bilo do zdaj posvečeno raziskavam tega, kakšna je pri ohranjanju moči vloga prehrane."
Mediteranska prehrana pomeni uživanje sveže zelenjave in sadja ter obilice stročnic in oreškov. Ključno je tudi, da med mesom izbirajo predvsem ribe in morsko hrano. Glavni vir maščobe pa je izredno zdravo olivno olje. Tudi z alkoholom ne pretiravajo. Na dan si morda privoščijo kozarec vina.
Raziskovalci so preučili podatke, ki so jih zbrali v Franciji, Italiji, Španiji in na Kitajskem. V povprečju so študije udeležence spremljale po štiri leta. Raziskovalci se sicer niso vmešavali v njihovo prehranjevanje, temveč so tega samo opazovali in nato spremljali, kakšni so bili njegovi učinki.
Preberite si še, kakšna je prehrana, ki zmanjša tveganje za Alzheimerjevo bolezen.
Kaj pa čuječno prehranjevanje? Veste, kaj je to in kako vam lahko pomaga?
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV