Chris Seal, profesor na univerzi Newcastle, verjame, da bi moral vsak dan začeti s skledo ovsene kaše. Tako jutro prične tudi sam. In poglejmo, zakaj.
1. Holesterol
Oves vsebuje topno vlaknino, ki se imenuje beta glukan. Najdemo jo tudi v ječmenu in rži, a največ je ima oves. Ta vlaknina odlično deluje na črevesje. Med drugim tako, da v telesu zmanjša ravni slabega holesterola. Študije so pokazale, da 3 grami beta glukana na dan (kolikor jih dobimo s 70 grami ovsa) zmanjšajo ravni škodljivega LDL holesterola za 7 odstotkov.
2. Prebava
Vlaknina beta glukan pripomore tudi k izboljšanju prebave, saj je hrana za tiste bakterije v črevesju, ki so za naše zdravje dobrodejne. V črevesju imamo vsi tudi za nas škodljive bakterije in ključno je, da imamo več dobrih, saj te v tem primeru preprečujejo, da bi se slabe razrasle.
3. Imunski sistem
Beta glukan tudi krepi imunski sistem. Kar 80 odstotkov tega se namreč nahaja v črevesju, zaradi česar je njegovo zdravje osnova za dober imunski sistem.
4. Rak
Varuje tudi pred rakom v črevesju. Ta vlaknina namreč vsebuje kislino, ki vpliva na DNK celic v črevesju, in sicer tudi tako, da preprečuje nastanek rakavih celic.
5. Sitost
Ta vlaknina se v črevesju spremeni v gostejši gel, zaradi česar hitreje začutimo sitost in ta tudi dlje traja.
6. Energija
Oves ima nizek glikemični indeks. To pomeni, da se njegova energija, ko ga zaužijemo, počasi sprošča v kri, zaradi česar krvni sladkor ne zraste preveč in hormon inzulin nima preveč dela. S tem dosežemo, da imamo po obroku dlje časa več energije. Če užijemo denimo belo pekovsko pecivo, pa se nam bo hitro dvignil krvni sladkor, zaradi česar bomo imeli naenkrat več energije, nato pa je bo zelo hitro še manj kot na začetku.
7. Sladkorna bolezen
Če hrano, ki hitro zviša krvni sladkor, uživamo redno, začne hormon inzulin slabo delovati in to lahko vodi v soočenje s sladkorno boleznijo tipa dva.
8. Vitamini in minerali
Ovsena kaša ni le odličen vir vlaknin. Je tudi bogata z vitaminom B ter z minerali mangan, baker in železo.
9. Ščiti pred vsemi boleznimi
14-letna študija univerze Harvard, ki je bila objavljena leta 2015, je pokazala, da so bili med 100 tisoč tistimi, ki so jih spremljali, pred boleznimi najbolj zaščiteni tisti, ki so redno uživali polnozrnata žita, kot je oves.
Pravilna priprava Ovseno kašo bi morali pripravljati na majhnem ognju. Ves čas bi jo morali počasi mešati. Pripravite jo lahko z vodo ali z mešanico polnomastnega mleka in vode. Zavrite tekočino, nato pa zmanjšajte ogenj in vmešajte ovsene kosmiče. Če postane zmes prehitro pregosta, dodajte še malo vode ali mleka. |
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV