1. Bodite pustolovski
Veliko nenavadnih ali nekonvencionalnih živil, ki morda niso običajen del vaše prehrane, je polno hranilnih snovi in mikroorganizmov, ki imajo lahko veliko koristi za zdravje.
Na primer morska zelenjava, ki obstaja že tisočletja in je osnovna hrana v tradicionalnih azijskih in obalnih kulturah. Ta hrana je bogata s hranili in vsebuje antioksidante (molekule, ki nevtralizirajo škodljive 'proste radikale' v telesu), esencialne maščobne kisline, vlaknine, jod in beljakovine, ki jih v kopenskih živilih ni.
To je posledica edinstvenih rastnih pogojev in bioloških prilagoditev morske zelenjave, ki vodijo do izrazitega profila hranil, zaradi česar je dragocen dodatek k prehrani. Nekatere prednosti vključujejo zaščito pred rakom in protivirusno delovanje, preprečevanje krvnih strdkov, uravnavanje ravni holesterola in antioksidativne lastnosti. Prav tako lahko preprečijo srčno-žilne bolezni in nealkoholno zamaščenost jeter.
Določeno morsko zelenjavo, kot so alge, lahko dodate drugim živilom, da izboljšate njihov okus in zdravstvene koristi. Raziskave kažejo, da je dodajanje alg živilom, kot sta sir čedar in popečen kruh, odličen način za povečanje vsebnosti beljakovin. Modrozelena alga spirulina je še posebej koristna – polna vitaminov, mineralov, antioksidantov in beljakovin. Kot dodatek jo uporabljajo celo astronavti Nase na vesoljskih misijah.
Morski mah, užitne morske alge in alge so le nekatere vrste morske zelenjave, ki bi jih lahko uvrstili na jedilnik.
2. Začinite
Uporaba različnih zelišč in začimb pri kuhanju ne le izboljša splošno senzorično izkušnjo vašega obroka, temveč nudi tudi številne koristi za dobro počutje. Začimbe, kot so kurkuma, ingver, česen, pa tudi cimet, nageljnove žbice in origano, naj bi imele antioksidativne in protivnetne lastnosti zaradi niza kemičnih spojin, ki jih vsebujejo.
Mnoge od teh kemičnih spojin se medsebojno dopolnjujejo in lahko celo preprečijo številne motnje, vključno s srčnimi boleznimi, kroničnimi vnetji in sladkorno boleznijo. Dokazano je tudi, da cimet pomaga uravnavati raven sladkorja v krvi, kar je še posebej pomembno pri obvladovanju sladkorne bolezni.
Ingver, poprova meta in komarček so povezani z boljšim prebavnim zdravjem. Toda če želite izboljšati svoje imunsko zdravje, si morate prizadevati, da v svoje obroke vključite veliko česna, timijana in origana.
Zaradi tega, kako okusna so zelišča in začimbe, boste pri kuhanju obrokov verjetno uporabili manj soli in sladkorja – kar bi lahko zmanjšalo tveganje za bolezni, kot so hipertenzija, sladkorna bolezen in bolezni srca. Čili paprika je lahko tudi koristno orodje za uravnavanje telesne teže, saj kapsaicin, ki ga vsebuje (ki povzroča pikanten občutek), pospešuje metabolizem in pospešuje izgorevanje maščob.
Še zadnja prednost uporabe zelišč, kot sta žafran in rožmarin, je ta, da so povezana z izboljšanim razpoloženjem in kognitivnimi funkcijami. Tudi aroma rožmarina je lahko dovolj za izboljšanje spomina in koncentracije.
3. Jejte sezonsko in lokalno
Vključevanje sezonske hrane v vašo prehrano ni dobro le za vaše zdravje, ampak tudi za okolje. Sezonsko sadje in zelenjava sta pogosto bolj sveža, boljšega okusa in imata lahko višjo vsebnost hranil, ker ju ni treba skladiščiti in prevažati. Lokalno pridelana sezonska hrana običajno potrebuje manj kemikalij in konzervansov, ker je ni treba prevažati na dolge razdalje. In ker ta živila ne preživijo toliko časa v skladiščenju in prevozu, je manj možnosti za kvarjenje in odpadke.
Vendar je treba omeniti, da čeprav sta lahko skladiščenje in transport povezana z izgubo nekaterih mikrohranil, te izgube veljajo za minimalne – zlasti v zvezi s tem, da sadja in zelenjave sploh ne uživate.
Če lahko, poskusite ohraniti nekaj svežih sezonskih pridelkov – bodisi z dehidracijo, konzerviranjem, zamrzovanjem ali fermentacijo. S tem se jim podaljša rok trajanja in ohrani del njihove hranilne vrednosti.
Ni samo vaša prehrana tista, ki vam pomaga, da jeste bolj hranljivo. Pomemben je tudi način prehranjevanja. Na primer premišljeno prehranjevanje lahko pomaga spodbujati bolj zdrav odnos s hrano, kar lahko posledično izboljša prebavo in uravnavanje telesne teže. To je zato, ker premišljeno prehranjevanje poudarja, da se morate bolj zavedati svoje lakote in čakalnih vrst sitosti, kar lahko prepreči prenajedanje.
Bolj kot se zavedate hrane, ki jo uživate, bolj zdravo in uravnoteženo hrano lahko izbirate. Velikost vašega krožnika je prav tako pomembna, ko gre za ohranjanje zdravih prehranjevalnih navad. Na primer, manjši krožniki dajejo vizualno zaznavo več hrane.
V družbi, kjer je prenajedanje običajno, vam lahko pravilna velikost porcij pomaga pri bolj uravnoteženi prehrani. Z le nekaj majhnimi spremembami v vaši vsakodnevni prehrani lahko izboljšate njeno hranljivost ter izboljšate svoje zdravje in dobro počutje.
Vizita e-novice
Vir: theconversation
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV