Trpotec je prastara zdravilna rastlina. Poznamo dve vrsti trpotca, in sicer širokolistni in ozkolistni trpotec. Slednji je odličen v boju pri prehladnih obolenjih, saj blaži suh in dražeč kašelj, omili simptome vnetja sluznice žrela in zgornjih dihalnih poti ter pomaga pri želodčnih težavah, prebavnih motnjah in črevesnih katarjih. Iz njega lahko pripravimo zeliščne pripravke ali trpotčev čaj. Učinkovine v ozkolistnem trpotcu so glikozidi, sluz, klorogenska kislina, ursolna kislina ter kremenčeva kislina. Na sluznici zgornjega dela dihalnih poti naredijo tanko oblogo, ki sluznico ščiti pred draženjem, ravno tako pa imajo tudi blago protimikrobno delovanje.
Listi trpotca vsebujejo tudi čreslovine, eterično olje, fenilkarboksilne kisline, flavonoide, vitamin A, C in K ter veliko mineralnih snovi, kot sta cink in kalij. Ozkolistni trpotec je v svojih zapiskih omenjal že starorimski vojaški zdravnik grškega rodu, Dioskurid, ki se je v antičnih časih ukvarjal z botaniko. Priporočal ga je predvsem kot zdravilo zoper kožne bolezni. Kuhan trpotec je veljal kot zdravilo proti slabokrvnosti, griži, bolezni želodca, jeter in vranice, epilepsiji in astmi. Kasneje so odkrili še mnoge druge zdravilne učinkovine trpotca, ki blagodejno delujejo na pljuča in dihalne poti. Trpotčev čaj se zato priporoča za čiščenje pljuč in pri blaženju simptomov pljučnih bolezni, kot so dolgotrajen, suh, dražeč kašelj in hripav glas.
Da bi si pripravili domač trpotčev čaj, lahko liste naberete v obdobju od aprila do jeseni in jih čim prej posušite v senci, da ohranijo lepo zeleno barvo, saj temni listi nimajo več zdravilnih učinkovin. Za pripravek nato potrebujete 2 zvrhani žlički trpotčevih listov in 2 dl hladne vode. Liste prelijete z vodo in pustite stati 2 uri, nato vsebino precedite ter rahlo pogrejete. Čaja ne sladkajte in na dan spijte skodelico zeliščnega pripravka po požirkih. Sicer pa v lekarnah in bolje založenih prodajalnah lahko kupite že pripravljene čajne vrečke trpotčevega čaja in tudi sirupa.
Poleg blagodejnega vpliva na dihala in pljuča pa trpotec lahko tudi čisti kri, ledvice, pomaga pri hemoroidih, protinu, udarninah in premočni menstruaciji. Deluje tudi kot odvajalo ter pospešuje izločanje seča, strjuje površinske beljakovine, krči drobne žilice in je naravni rastlinski antibiotik, ki uspešno spodbuja tudi tek.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV