Vizita.si
Zgaga

Zdravje

Učinkovit način lajšanja simptomov zgage in refluksa

J.V.
18. 05. 2020 07.15
0

Tudi vas pogosto muči zgaga? Da bi si znali pomagati, morate najprej vedeti, kaj zgaga sploh je in kaj jo povzroča. Najpogosteje se pojavi, kadar se prenajedamo, ker jo med drugim povzročajo tudi nekatera živila, prevelik pritisk na želodec in ležanje takoj po obroku, pa se marsikdo s pekočim občutkom bori vse leto. Namreč, kadar pojemo preveč, zlasti nezdrave hrane, začne naš želodec izločati preveč kisline, ki prodre v požiralnik in draži njegovo občutljivo sluznico. Običajno to preprečuje loputa, ki pa se vse hitreje odpira, da bi lahko pogoltnili vse več hrane, ki si jo naložimo na krožnik, in škoda je kmalu narejena. Na srečo obstaja rešitev za simptome zgage in refluksa.

Ste vedeli, da je zgaga, sodeč po iskanjih na Googlu, tako pogosta zdravstvena težava kot kolcanje? Kar eden od štirih odraslih naj bi se s pekočim občutkom soočal vsaj enkrat na mesec, zaradi česar se zgaga uvršča tudi med najbolj pogoste zdravstvene težave sodobnega časa. 

Hiter način življenja, stres in mastna hrana pogosto povzročajo pekoč občutek.
Hiter način življenja, stres in mastna hrana pogosto povzročajo pekoč občutek. FOTO: Thinkstock

Zakaj nastane in kaj jo povzroča?

Gre za pekoč občutek v žlički in za prsnico, ki se pojavi zaradi zatekanja želodčne vsebine, zaužite hrane in pijače, nazaj iz želodca v požiralnik, ker sluznica ni vajena kisle ali grenke hrane. Hrana naj bi zatekala nazaj le ob obrokih, sicer pa bi morala biti spodnja zapiralna požiralna mišica zaprta. Toda s starostjo in zaradi dejavnikov, kot so stres, prehitro prehranjevanje, prekomerna teža in nezdrava prehrana, ta mišica pogosto popusti in je ves čas odprta. Pojavi se zgaga, ki jo čutimo kot pekoč občutek, ki se širi navzgor do grla. Pri hudih motnjah gre lahko tudi za gastroezofagealno refluksno bolezen (GERB). Po znanstvenih podatkih se simptomi GERB-a pojavljajo pri kar 20–40 % odraslih, med najpogostejšimi pa so zgaga, bolečine v prsih, kolcanje, hripavost, kronični laringitis, kašelj, razjede zobne sklenine in prekomerno slinjenje. Vzroki so pogosto stresen življenjski slog, hitra in nezdrava prehrana, prekomerne količine hrane ter alkohol in kajenje. Če vas muči zgaga, je prav, da premislite, kaj jo najverjetneje povzroča. Poleg nekaterih živil in nezdravih navad, je lahko razlog tudi pritisk na želodec, ki se pojavi v primerih debelosti in nosečnosti, ali pa ležanje takoj po obroku.  

Hrana naj bi zatekala nazaj le ob obrokih, sicer pa bi morala biti spodnja zapiralna požiralna mišica zaprta.
Hrana naj bi zatekala nazaj le ob obrokih, sicer pa bi morala biti spodnja zapiralna požiralna mišica zaprta. FOTO: Shutterstock

Kako si pomagati?

Že majhne spremembe, ki jih boste vnesli v svoj življenjski stil, lahko pripomorejo k lajšanju simptomov in boljšemu počutju in zdravju. Izogibajte se prekomernemu pitju kave ali alkohola, odpovejte se mastni in nezdravi hrani in razvadam, kot je kajenje, izogibajte se stresu in poskrbite, da boste dovolj spali. Za lajšanje simptomov zgage je priporočljivo tudi počasno uživanje hrane, v majhnih količinah in večkrat na dan. Z vašega jedilnika črtajte mastno in ocvrto hrano ter dodajte čim več kuhanih jedi, hrano pa vedno dobro prežvečite. Vsaj tri ure pred spanjem ne jejte ničesar, vzglavnik pa naj bo rahlo privzdignjen, da zaužita hrana ne bo zatekala nazaj. Za zelo učinkovito se je izkazala tudi telesna aktivnost, predvsem hoja. Vsi pa vemo, da uvajanje sprememb v življenjski stil včasih ni tako enostavno ali pa niso dovolj. 

Reflustat je praktična rešitev pri težavah z zgago. Učinkuje hitro ter na naraven način.
Reflustat je praktična rešitev pri težavah z zgago. Učinkuje hitro ter na naraven način. FOTO: Arhiv naročnika

Hitra in učinkovita rešitev za simptome zgage in refluksa 

V takšnih primerih si lahko pomagate z medicinskim pripomočkom RefluSTAT, ki deluje hitro pri lajšanju simptomov gastroezofagealnega refluksa, kot so zgaga, tudi v nosečnosti, vračanje želodčne kisline v požiralnik ipd. Poleg tega, da so njegove sestavine naravnega izvora, je prednost tega izdelka tudi dolgotrajno delovanje, saj lajša simptome za povprečno 16 ur. Inovativna formula izdelka RefluSTAT ustvarja zaščitni sloj med želodcem in požiralnikom, in tako fizično preprečuje vračanje želodčne kisline in vsebine želodca v požiralnik in usta, kar vodi do hitrega in dolgotrajnega lajšanja simptomov zgage. Ker deluje na mehanski način, je primeren tudi za nosečnice. Pred uporabo dobro pretresite, nato pa ga zaužijete direktno iz vrečice v usta. 

Sponzorirana vsebina

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 587