Ni lepšega kot prosti čas preživljati na svežem zraku, bodisi sam bodisi s prijatelji ali družino. Večina ljudi si zato v toplejših mesecih privošči oddih na morju ali v toplicah, potepanje po svetu ali pa raziskovanje mestnih in naravnih znamenitosti. A ne le glavni poletni dopust, tudi proste vikende in popoldneve je pametno izkoristiti za kakšen izlet ali za eno od športnih radosti. Aktivnosti na prostem imajo namreč pestro paleto pozitivnih učinkov tako na naše zdravje kot na počutje, na srečo pa imamo v Sloveniji tudi ogromno možnosti rekreacije, izletov, ogledov turističnih znamenitosti … V zadnjih letih se je namreč močno razširila ponudba za ljubitelje rekreacije v mestu in v naravi, za adrenalinske odvisnike, za turiste in družine z otroki, tako da vsak lahko najde nekaj zase. Med najbolj priljubljenimi oblikami aktivnosti še vedno prednjačita tek in kolesarjenje, pa rolanje, izjemno priljubljeno je tudi pohodništvo. Kako tudi ne, saj imamo čudovito hribovito pokrajino in lepo urejene pohodniške poti in tudi plezalne stene. Vedno več je tudi adrenalinskih parkov ter downhill in drugih prog za bolj ekstremne kolesarje, odlična doživetja pa ponujajo tudi naši vodni zakladi – od raftinga, kanjoninga, supanja, kajakaštva do plavanja.
Konec koncev pa lahko prosti čas sploh v toplejših preživljamo tudi v bližnjem parku z otroki ali pa povabimo prijatelje na piknik ter jim pripravimo kakšno kulinarično razvajanje. Da se le razvedrimo in si odpočijemo od sicer stresnega vsakdanjika in skrbi ter si ’napolnimo baterije’ za nove delovne podvige.
Žal pa se lahko tudi med brezskrbnim uživanjem kaj hitro pripeti kakšna nezgoda, naj smo še tako previdni. Predvsem pri športnih aktivnostih in adrenalinskih podvigih je možnost padcev, zdrsov ali udarcev večja, posledice pa so lahko različne. V najslabšem primeru pride do hujših poškodb, veliko bolj pogoste pa so razne podplutbe, odrgnine, ureznine, rane … Pravzaprav se tovrstne manjše poškodbe lahko pripetijo kjerkoli, torej tudi na domačem vrtu ali med pripravo kosila. Sploh razposajene otroke je zelo težko zavarovati pred padci in udarci, tako v varnem zavetju lastnega doma kot v parku ali na na primer na dopustu.
A čeprav manjše rane in ureznine načeloma niso nevarne, je zelo pomembno, da jih znamo pravilno oskrbeti, saj se tako izognemo možnosti okužb in poskrbimo, da na koži ne ostane brazgotina oziroma da je ta čim manj vidna.
Kako pravilno oskrbimo rano ali ureznino?
Ko pride do poškodbe, moramo v prvi vrsti preveriti, kako resno je stanje in v katerih primerih je najbolje poiskati zdravniško pomoč. Obisk zdravnika je obvezen, če je rana globoka, močno krvavi ali so vidni znaki okužbe, kot so rdečina, oteklina ali občutek toplote. Če pa gre zgolj za manjšo rano, ureznino ali odrgnino, jo lahko oskrbite sami. V tem primeru je še kako dobrodošlo, da imate vedno pri sebi ustrezne pripomočke, sploh če imate otroke ali če se poslužujete aktivnosti, pri katerih je možnost poškodb večja. Da bodo vaše aktivnosti čim bolj brezskrbne, je s ’trojčkom’ za popolno oskrbo ran poskrbel Hansaplast, ena izmed blagovnih znamk obližev, ki ji uporabniki v Evropi najbolj zaupajo. Poleg obližev in povojev za rane so v njihovi ponudbi tudi preizkušeni in inovativni izdelki, ki ponujajo rešitve za težave s stopali, športne poškodbe, bolečine in obremenitve. Za oskrbo ran pa sta poleg že vsem dobro znanih obližev na voljo tudi sprej za antiseptično čiščenje ran, ki je zelo enostaven za uporabo, prijazen do kože ter nudi učinkovito zaščito pred okužbami, ter mazilo za celjenje ran, ki se lahko uporablja na odprtih ranah, omogoča kar dvakrat hitrejše celjenje in pomaga občutno zmanjšati nastanek brazgotin. Oskrba rane tako poteka v treh korakih:
Čiščenje rane
Nikar se rane, četudi je samo površinska, ne dotikajte z umazanimi rokami, kajti tako boste samo še povečali možnost okužbe. Čiščenje rane je izjemnega pomena. Pri tem vam bo kot rečeno še kako prav prišel Hansaplast sprej za rane, ki ga razpršite z razdalje približno 10 centimetrov na celotno rano, da odstranite vso umazanijo in vidne delce. Sprej ne vsebuje alkohola, med nanosom pa ne povzroča bolečine ali skelenja ter ne izsuši kože. Tudi sicer na rano nikoli ne nanašajte alkohola; če nimate spreja, lahko za spiranje uporabite fiziološko raztopino.
Zaščita rane
Ko rano očistite in razkužite, jo prekrijte s Hansaplast univerzalnim obližem. Material obliža omogoča dihanje kože in je vodoodporen. Nalepljiva blazinica zaščiti in oblazini rano, močna lepljivost pa zagotavlja, da obliž ostane na mestu. Priporočljivo je, da obliž zamenjate vsak dan. V kolikor ob poškodbi nimate pri sebi obližev, lahko rano po čiščenju začasno prekrijete s sterilno gazo in povojem.
Celjenje rane
Kako hitro se bo rana zacelila in ali bo na koži ostala brazgotina, je odvisno od več dejavnikov, med drugim od velikosti rane in seveda ustrezne oskrbe. V ta namen je idealno Hansaplast mazilo za celjenje ran, ki spodbuja in pospeši naravno celjenje površinskih ran in se lahko uporablja na odprtih ranah in poškodovani koži v kateri koli fazi procesa celjenja. Mazilo ustvari zračni sloj, ki ščiti rano pred zunanjimi vplivi, obenem pa preprečuje, da bi se izsušila. Blaga formula je dermatološko preizkušena in je zato primerna za dojenčke, otroke ter tudi za posameznike z zelo občutljivo kožo.
Z namenskimi izdelki bodo tako vaše aktivnosti veliko bolj brezskrbne, seveda pa kljub temu previdnost ne bo odveč, da ne pride do kakšnih resnejših poškodb.
Sponzorirana objava