Vizita.si
Umivanje zob

Zdravje

Napake, ki jih delate pri umivanju zob

M. A.
15. 11. 2021 13.00
0

Zobje so edini del človeškega telesa, ki se ne obnavljajo sam od sebe, zato je skrb zanje še toliko pomembnejša. Številni otroci se sicer tega opravila pogosto otepajo, a prav dobra usvojitev te navade zgodaj v življenju vam bo prihranila marsikatero bolečino in neprijeten obisk zobozdravnika. Pa ste prepričani, da veste vse o pravilnem umivanju zob?

Izberite si primerno zobno ščetko

Marsikdo zobno ščetko izbira zgolj na podlagi števila ščetin ali pa je pozoren na njihovo trdoto, nekateri dajo celo veliko na njeno barvo, a seveda to ni najpomembnejše, na kar morate biti pri izbiri pozorni. Številni zobozdravniki opozarjajo, da ščetine preprosto morajo biti mehke, saj se le takšne primerno upogibajo in dosežejo vsa mesta v vaših ustih, to pa je tudi ključnega pomena pri pravilnem čiščenju zob in ustne votline. Zobna ščetka mora doseči vse predele in trde ščetine tega ne zmorejo. 

Naj se vam ne mudi

Zagotovo so vas v otroštvu opominjali, da si moramo zobe umivati vsaj tri minute, marsikdo je imel v kopalnici celo uro, ki mu je odmerjala ustrezen čas umivanja zob, a spet se pogosto pojavi težava, ko se nam zdi, da smo že v 60 sekundah očistili vse in potem se začnemo dolgočasiti. No, potem nečesa ne delate prav. Tudi če večkrat dosežete ene in iste predele, ni s tem nič narobe, to je celo zaželeno. Posvetite se tako sprednjemu kot zadnjemu delu zobovja, jeziku in dlesnim in ne hitite. 

Bodite nežni

Tako kot marsikdo verjame, da trše ščetine bolje očistijo zobovje, je še zdaj močno razširjeno tudi prepričanje, da trdo in morebiti celo agresivno umivanje zob naredi večji učinek in bolje odstrani umazanijo. A to ni res. Imejte v mislih, da želite odstaniti umazanijo na zobu, ne pa zoba samega, ta umazanija pa je mehka in krhka in ne potrebuje velike sile, da se jo odstrani. Nekateri zobozdravniki sploh ne uporabljajo termina 'umivanje zob', temveč govorijo o masaži zobovja in na tak način ozaveščajo svoje paciente, kako se pravilno posvečati svojim zobem.

Zobje so edini del človeškega telesa, ki se ne obnavljajo, zato nikar ne zanemarite skrbi zanje.
Zobje so edini del človeškega telesa, ki se ne obnavljajo, zato nikar ne zanemarite skrbi zanje.FOTO: Shutterstock

Gor in dol, ne levo in desno

Marsikdo si zobe umiva od leve proti desni in obratno, a s tem lahko na dolgi rok naredite več škode kot koristi, saj zobozdravniki svetujejo, da si zobe začnemo krtačiti pri dlesnih in nato nadaljujemo z gibi dol proti konici zoba in nazaj gor. Najpogostejši nasvet, ki ga ponujajo strokovnjaki, je ta, da pri krtačenju uporabljamo krožne gibe, zobno ščetko pa držimo pod kotom 45 stopinj, saj na tak način dosežemo tudi predel med dlesnijo in zobom, kjer se navadno nabira največ nesnage.

Ne pozabite na dlesni in notranjo stran zob (in jezik)

Ko smo že pri dlesnih, nikar ne pozabite nanje! Morda najbolj občutljiv našega zobovja je prav del, kjer se stikata zob in dlesen in tudi iz tega razloga potrebujemo mehke ščetine, ki dosežejo te ozke predele in poskrbijo za ustrezno čiščenje. Tudi tu najlaže dosežemo vsa mesta s ščetko, ki jo držimo pod kotom 45 stopinj, na koncu pa ne smemo pozabiti niti na jezik, ki je seveda prav tako velik del naše ustne votline in mesto, na katerega se prav tako nalaga veliko nesnage. Obstajajo tudi pripomočki, ki so namenjeni prav krtačenju jezika.

Seveda pa ne smemo pozabiti tudi na notranjo stran zob. Zobozdravniki redno poročajo o tem, da se ogromno ljudi posveti zgolj delu zob, ki jih lahko vidimo, na drugi strani pa se nabira umazanija, bakterije in plak, kar lahko prav tako privede do bolečine in uničenja zob.

Dvakrat na dan, vsaj enkrat temeljito

Nobena skrivnost ni, da bi morali zobe umivati vsaj dvakrat dnevno. Opredelili smo že, da mora vsako umivanje trajati vsaj dve minuti (raje tri), močno priporočljivo pa je, da vsaj eno od obeh umivanj vključuje tudi čiščenje z zobno nitko in ustno vodico. Pomembno pa je predvsem to, da smo pri umivanju zob skrbni in dosledni, saj z rednim umivanjem bakterije odstranjujemo in tudi upočasnjujemo njihov razvoj.

Zavedajte se, kdaj se je treba posloviti

Na koncu se vrnimo na začetek, ko smo izbirali ustrezno zobno ščetko. Prav tako se je treba zavedati, kdaj se je treba od nje posloviti. Najpogosteje slišimo nasvet, da se zobno ščetko zamenja na tri mesece, kar sicer načeloma drži, a pravila tu ni. Zobno ščetko zamenjajte, ko opazite, da so se ščetine obrabile oz. da niso več takšne, kot so bile, ko ste jo kupili. Prav tako je pomembno, da jo v kopalnici shranjujete na odprtem in zračnem prostoru, saj sicer prispevate k razvoju bakterij na ščetinah.

Čeprav ima umivanje zob za nas številne pozitivne učinke, zaradi katerih na to opravilo nikakor ne smemo pozabiti, pa ima zobna pasta velik vpliv na okolje. Ste vedeli, da vsak od nas povprečno porabi šest past na leto, vse te pa pridejo v plastični embalaži, ki jo po uporabi zavržemo? Prav tako trajnostno sta razmišljala slovenska podjetnika Jan Habat in Domen Nemanič, ki sta pri snovanju svojega izdelka izhajala iz težave, ki jo za planet predstavljajo zavržene prazne plastične tube zobnih past. Svoj delež k okolju prijaznejši prihodnosti in zdravemu nasmehu prispevata z zobnimi tabletkami Alternative+.

Zobne tabletke Alternative+ nudijo kakovostno ustno nego za vso družino. So trajnostno naravnana alternativa zobnim pastam v tubi, saj so narejene iz naravnih sestavin in na voljo v okolju prijazni stekleni embalaži.

Uporaba zobnih tabletk je povsem preprosta – v ustih prežvečite tabletko in si umijte zobe z mokro zobno krtačko. Med ščetkanjem bo nastala pena, s katero si boste na učinkovit, a hkrati okolju prijazen način, umili zobe.

Zobne tabletke Alternative+ so narejene iz naravnih sestavin in natrijevega flourida, ki ima pomembno vlogo pri ohranjanju zdravih zob. Njegova vrednost je v vsaki tabletki natančno odmerjena v skladu s priporočeno vrednostjo dnevnega vnosa za odrasle in otroke. Zobne tabletke so na voljo v štirih različicah: aktivno oglje, limona, jagoda in mint.

Alternative+ - Jan Habat in Domen Nemanič
Alternative+ - Jan Habat in Domen NemaničFOTO: Aljoša Rebolj

Tudi letošnja jesen je v znamenju projekta Štartaj Slovenija, ki Slovence navdušuje že šesto leto zapored. Letos vas na policah trgovin Interspar in izbranih trgovin Spar čaka enaindvajset produktov osmih izjemnih podjetniških ekip, na POP TV pa si vsako nedeljo ob 18.05 oglejte njihove življenjske zgodbe, ki so jih pripeljale do razvoja inovativnih in trajnostnih izdelkov, ki jih zdaj predstavljajo slovenskim kupcem.

Na policah velikega trgovca je postavljenih več kot 200 izdelkov 31 podjetniških ekip. Vsem je skupno, da so v prav vsak izdelek vložili veliko znanja, trdega dela, truda in inovativnosti. Ker pa je trajnostna usmerjenost vodilo projekta Štartaj Slovenija, so podjetniki ustvarili produkte, s katerimi bomo skrbeli za boljšo skupno prihodnost in ohranjali naše okolje zeleno. Med letošnjimi podjetniki je namreč kar nekaj takšnih, ki delujejo po načelu “zero waste” - izdelke so razvili iz sestavin, ki bi bile sicer pri proizvodnji zavržene. Pri skrbi za okolje pa ne zaostaja nobena druga podjetniška ekipa letošnje sezone. Prav vsak od njih namreč pokriva vsaj en vidik, s katerim skrbijo za boljši jutri." 

Alternative+
Alternative+FOTO: Aljoša Rebolj
Pri umivanju zob ne hitite.
Pri umivanju zob ne hitite.FOTO: Shutterstock

Sponzorirana objava

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650