Vizita.si
Ko zaboli hrbet, najprej pomislimo na počitek. A raziskave kažejo, da hitreje okrevajo tisti, ki ne počivajo.

Zdravje

Vas boli hrbet? To je najpogostejša napaka, ki jo delamo

Katja Benčina
16. 06. 2020 07.30
0

Kar štirje od petih ljudi se enkrat v življenju spopadejo z bolečino v spodnjem delu hrbta in bolečine v hrbtu so tudi glavni vzrok težav z gibljivostjo. A najpogostejša napaka, ki jo delamo ob bolečinah v hrbtu, je, da predolgo počivamo.

Ko boli, najprej pomislimo, da potrebujemo počitek. Prav zato številni ob bolečinah v hrbtu obležijo v postelji in počivajo. A raziskave kažejo, da lahko na ta način zdravljenje celo upočasnimo, še posebej, če smo v postelji dlje kot tri dni. Ko se prenehamo gibati, mišice v hrbtu postanejo toge in šibke, njihovo delo pa prevzamejo druge mišice, zaradi česar hrbtenica ni več v ravnovesju. Ljudje, ki ostanejo aktivni v času, ko se spopadajo s težavami s hrbtom, navadno okrevajo hitreje in imajo manj bolečin.
Vzrok za bolečine je lahko napačna drža ali obremenitev pri vsakodnevnih dejavnostih, kot so dviganje in nošenje, vožnja ali spanje v nerodnem položaju, pa predolgo sedenje ali spanje v istem položaju. Zaradi večjih obremenitev lahko pride do krča mišic, kar pa povzroča hudo bolečino in otrplost.
Vzrok za bolečine je lahko napačna drža ali obremenitev pri vsakodnevnih dejavnostih, kot so dviganje in nošenje, vožnja ali spanje v nerodnem položaju, pa predolgo sedenje ali spanje v istem položaju. Zaradi večjih obremenitev lahko pride do krča mišic, kar pa povzroča hudo bolečino in otrplost. FOTO: iStock

Kljub temu ne pretiravajte! Preveč aktivnosti lahko ob razbolelem hrbtu prav tako škodi, zato poslušajte svoje telo in ne pretiravajte z gibanjem. Kljub temu nadaljujte s svojim delom, če je to mogoče, saj raziskave kažejo, da pri bolečinah v hrbtu hitreje okrevajo tisti, ki nadaljujejo službena opravila.

Zakaj telovaditi kljub bolečinam?

Tudi če vas boli, bo vadba koristila, saj zvišuje raven endorfinov - naravnih sredstev proti bolečinam v telesu in hkrati znižuje nivo stresnega hormona kortizola. Krepi mišice in vezi. Pomaga ohranjati težo pod nadzorom - prevelika teža lahko poveča bolečino in obremenjenost. Vadba pomaga, da bolje zaspite in pomaga, da odmislite bolečino.

Zakaj pride do bolečine v hrbtu?

Bolečina v hrbtu sama po sebi ne pomeni resne nevarnosti za zdravje, kljub vsemu pa lahko močno vpliva na kakovost našega življenja. Vzrok za bolečine je lahko napačna drža ali obremenitev pri vsakodnevnih dejavnostih, kot so dviganje in nošenje, vožnja ali spanje v nerodnem položaju, pa predolgo sedenje ali spanje v istem položaju. Zaradi večjih obremenitev lahko pride do krča mišic, kar pa povzroča hudo bolečino in otrplost.

Bolečine v hrbtu se pogosteje pojavijo tudi med nosečnostjo, pri ljudeh s prekomerno telesno težo, tistih, ki so pogosto pod stresom, imajo preslabo telesno kondicijo, slabo držo in se premalo gibajo.

Ko pride do zmanjšane gibljivosti zaradi bolečine v hrbtu, običajno ne gre za mehansko poškodbo sklepov ali opornega tkiva, ampak za bolečino v mišicah, zaradi katere zmanjšamo svojo gubljivost, da je ne bi občutili. Če hrbtnih mišic ne uporabljamo in preveč počivamo, lahko to še poslabša težave.

Cilj vsake vadbe, ki pomaga odpravljati bolečine v hrbtu, je krepitev mišic, ki podpirajo hrbet, izboljšanje gibljivosti in povečanje telesne vzdržljivosti.
Cilj vsake vadbe, ki pomaga odpravljati bolečine v hrbtu, je krepitev mišic, ki podpirajo hrbet, izboljšanje gibljivosti in povečanje telesne vzdržljivosti.FOTO: iStock

Kako si pomagati?

Zdravnik vam lahko predpiše protibolečinska zdravila, vi pa morate poskrbeti za močnejši hrbet. Če se z bolečinami spopadate več kot tri mesece, se lotite strukturiranega programa vadbe pod strokovnim nadzorom. Pri tem boste izvajali aerobno vadbo, dobili nasvete, kako se gibati, izvajali vaje za moč in krepitev mišic, nadzorovano raztegovali mišice in dobili nasvete, kako biti aktiven v vsakodnevnem življenju.

Cilj vsake vadbe, ki pomaga odpravljati bolečine v hrbtu, je krepitev mišic, ki podpirajo hrbet, izboljšanje gibljivosti in povečanje telesne vzdržljivosti. Sami pa lahko pričnete z naslednjimi aktivnostmi:

1. Hoja

Hoja je preprosta in učinkovita nizko intenzivna aerobna vadba, ki vas ne bo preveč obremenila, če se spopadate z bolečinami v hrbtu. Prav tako vam stanja ne bo poslabšala. Hojo lahko vključite v svoj vsakdan tako, da hodite na redne sprehode, namesto, da se vsedete v avto in se odpeljete na kavo, se do tja sprehodite, uporabljajte stopnice namesto dvigala. Skušajte narediti do deset tisoč korakov na dan. Nekatere aplikacije na telefonu vam lahko pomagajo spremlajti, koliko korakov naredite na dan.

Ameriške študije kažejo, da so imeli ljudje z bolečinami v spodnjem delu hrbta, ki so izvajali jogo, manj težav z gibanjem, manj bolečin in manj depresije.
Ameriške študije kažejo, da so imeli ljudje z bolečinami v spodnjem delu hrbta, ki so izvajali jogo, manj težav z gibanjem, manj bolečin in manj depresije.FOTO: iStock

2. Plavanje

Plavanje je odlična vadba, saj je nežna do naših sklepov in mišic, hkrati pa je odlična za krepitev hrbtnih mišic. Pri bolečinah v hrbtu sta bolj primerna sloga plavanja kravl in hrbtni kot pa prsni slog, ki lahko dodatno obremeni hrbtne mišice, saj držite glavo nad vodo. Voda bo pomagala tudi zmehčati mišice in jih razbremeniti.

3. Joga

Joga krepi hrbtne mišice, izboljšuje gibljivost telesa in ravnotežje. Ameriške študije kažejo, da so imeli ljudje z bolečinami v spodnjem delu hrbta, ki so izvajali jogo, manj težav z gibanjem, manj bolečin in manj depresije. Ljudje s kroničinimi bolečinami v spodnjem delu hrbta, ki so vadili jogo 75 minut na teden, so v treh mesecih občutili veliko manj nelagodja.

4. Sproščanje v vroči kopeli

Sproščanje v vroči kopeli lahko pomaga razbremeniti mišice hrbta in zmanjšati njihovo zakrčenost. Potopite se v kad z vročo vodo in v njej ostanite 20 minut. Hkrati bo kopel pomagala umiriti tudi napetosti v telesu, ki privedejo do mišičnih krčev, in umiriti naš um, saj lahko bolečine prinesejo dodatno razdraženost in povečajo stres, ki ga doživljamo.

Vroča kopel bo pomagala sprostiti napete mišice in odpraviti stres.
Vroča kopel bo pomagala sprostiti napete mišice in odpraviti stres.FOTO: iStock

Vaja za blaženje bolečine v hrbtu

Preprosta vaja, ki jo lahko naredite tudi doma, da preprečite bolečine v hrbtu ali da jih ublažite je tudi vaja za sproščanje hrbta.

Ulezite se na hrbet na tla ali na drugo trdo podlago. Pokrčite kolena in imejte stopala na tleh. Potisnite hrbtenico ob površino tal tako, da stisnete trebušne mišice in popek povlečete proti hrbtenici, medenico pa potisnete rahlo nazaj.

Zadržite za 5 sekund, a vmes dihajte. Sprostite se.

Potem nadzorovano potisnite kolena počasi na eno in na drugo stran. Vajo ponovite 10-krat.

Hrbet
HrbetFOTO: iStock
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV