Vizita.si
Vitamin C

Vitamini in minerali

Vitamin C: vse kar morate vedeti

N.R.A.
10. 11. 2021 05.00
0

V času prehladov in različnih obolenj začenjamo vse bolj govoriti o vitaminu C. O slednjem vitaminu pa kljub vsemu obstajajo (pre)številni miti. Za kaj je zadolžen ta vitamin v našem telesu, kje ga najdemo, za kaj ga sploh potrebujemo, kakšna je ustrezna dnevna količina, ki jo potrebujemo in najpomembnejše, ali lahko pride do prekomernega vnosa tega vitamina? Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje opozarjajo, da ja.

Danes na vsakem koraku poslušamo o vitaminu C in njegovem pomenu za krepitev imunosti, njegova priljubljenost pa pričakovano narašča s prihodom hladnih mesecev. Vitamin C je močan antioksidant, ki ima številne pomembne vloge v človeškem telesu, njegova priljubljenost pa zasluženo narašča v času prehladov in gripe. A kot opozarjajo na NIJZ, moramo biti previdni zaradi nevarnosti prekomernega vnosa.

Zgodba o tem močnem antioksidantu, ki ga je prvi izoliral madžarski biokemik in nobelovec dr. Albert Szent-Györgyi, je postala še posebej aktualna v sedemdesetih letih, ko je dvakratni nobelovec dr. Linus Pauling bistveno povečal svoj dnevni vnos tega vitamina, tako da je bil celo nekaj stokrat večji od priporočenega. Menil je, da bo to preprečilo prehlad oziroma skrajšalo njegovo trajanje. Dr. Pauling je bil daleč pred svojim časom, ker so znanstvene študije, ki so sledile, dokazale, da vloga vitamina C pri ohranjanju zdravja presega preprečevanje posledic njegovega pomanjkanja, torej skorbuta. Poleg tega da deluje kot antioksidant, ima tudi ključno vlogo pri krepitvi imunosti, številne možne pozitivne učinke pa še vedno preučujejo.

KAJ JE VITAMIN C?

Vitamin C, znan tudi kot L-askorbinska kislina, je vodotopen vitamin, ki je bistven za številne funkcije telesa. Vitamina C človek ne more sintetizirati, kar pomeni, da ga moramo pridobivati ​​iz virov hrane. Vitamin C najdemo v sadju in zelenjavi, na voljo pa je tudi v prehranskih dopolnilih v obliki kapsul ali žvečljivih tablet.

Vitamin C
Vitamin CFOTO: Dreamstime

FUNKCIJA VITAMINA C

Vitamin C je potreben za normalno rast in razvoj. Sodeluje pri biosintezi kolagena, L-karnitina in nekaterih nevrotransmiterjev. Prav tako sodeluje pri sintezi beljakovin. Pomaga pri tvorbi beljakovin, ki sestavljajo kožo, kite, ligamente in krvne žile. Celi rane in tvori brazgotinsko tkivo; popravlja in vzdržuje hrustanec, kosti in zobe; in pomaga pri absorpciji železa.

Vitamin C je tudi antioksidant. To pomeni, da pomaga v boju proti prostim radikalom – nevarnim toksinom v telesu, ki lahko spremenijo normalno celično DNK in vodijo do zgodnjega staranja, vnetnih bolezni in raka. Vitamin C se bori proti prostim radikalom tako, da popravi poškodovane celice, zmanjša napad prostih radikalov in zmanjša količino prostih radikalov v telesu. Poleg tega vitamin C pomaga pri absorpciji železa in sodeluje pri tvorbi rdečih krvnih celic, pretvarja folno kislino v njeno aktivno obliko ter deluje kot antihistaminik in tako pomaga pri lajšanju simptomov alergije.

Zaradi močne antioksidativne aktivnosti sta vitamin C in njegova potencialno preventivna vloga pri razvoju različnih degenerativnih bolezni predmet številnih raziskav. Najpogosteje so omenjene tiste, ki so povezane z vlogo vitamina C pri preprečevanju bolezni srca in ožilja ter rakotvornih in očesnih bolezni. A kot poudarjajo na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje, moramo biti pri jemanju prehranskih dopolnil vitamina C, zlasti če jih jemljemo daljše obdobje, pozorni. 

Vitamin C je tudi antioksidant.
Vitamin C je tudi antioksidant.FOTO: Dreamstime

PRIPOROČEN DNEVNI VNOS VITAMINA C

Podatki iz evropskih prehranskih študij kažejo, da je povprečni dnevni vnos vitamina C med 69 in 130 mg za moške in 65 do 138 mg za ženske. NIJZ

Dodatno, ameriški Nacionalni inštitut za zdravje (NIH) pravi, da je priporočeni dnevni vnos vitamina C naslednji: 

- Starost 0-6 mesecev: 40 mg

- Starost 7-12 mesecev: 50 mg

- Starost 1-3 leta: 15 mg

- Starost 4-8 let: 25 mg

- Starost 9-13 let: 45 mg

- Moški, starost 14-18 let: 75 mg

- Ženske, starost 14-18 let: 65 mg

- Moški, starost 19+: 90 mg

- Ženske, stare 19+: 75 mg

- Nosečnice: 85 mg

- Doječe matere: 120 mg

ZDRAVSTVENE KORISTI VITAMINA C

Opravljenih je bilo veliko raziskav, ki so skušale dokazati zdravstvene koristi vitamina C, vključno z njegovim potencialom pri zmanjševanju resnosti in trajanja prehlada, njegovim prispevkom k zdravju srca in ožilja ter zmožnostjo boja proti raku. Raziskave naj bi po podatkih parentingpod kazale, da lahko vitamin C zagotavlja naslednje zdravstvene koristi, če ga zaužijemo vsak dan: preprečuje prehlad, krepi imunsko funkcijo, zdravi visok krvni tlak, zdravi zastrupitev s svincem, preprečuje katarakto, preprečuje raka, nadzoruje astmo, zmanjša čas celjenja ran, preprečuje zgodnje staranje, zmanjšuje kronično vnetje in preprečuje vnetne bolezni in zmanjša tveganje za bolezni srca in ožilja.

Vitamin C je potreben za normalno rast in razvoj.
Vitamin C je potreben za normalno rast in razvoj.FOTO: Shutterstock

V KATERI HRANI NAJDEMO VITAMIN C? 

Najboljši viri vitamina C so sadje in zelenjava ter iz njiju izdelani sokovi. Veliko vitamina C vsebujejo jagode rakitovca in njihov sok, paprika, brokoli, črni ribez, kosmulje, koromač in citrusi (agrumi). Količinsko pa so za preskrbo z vitaminom C pomembni tudi krompir, ohrovt, brstični ohrovt, rdeče in belo zelje, špinača in paradižnik.  NIJZ

POMANJKANJE VITAMINA C

Pomanjkanje vitamina C povzroča bolezen, imenovano skorbut. Skorbut je splošno znan kot bolezen, ki je včasih prizadela morske popotnike vse do začetka 20. stoletja, ko je bil vzrok odkrit. Morski popotniki so bili dalj časa na morju brez svežih pridelkov in so uživali malo ali nič vitamina C, dokler je to zahtevalo njihovo potovanje.

Simptomi skorbuta se pojavijo že po enem mesecu pomanjkanja vitamina C – s samo 10 mg ali manj vitamina C na dan. Če se ne zdravi, je skorbut lahko usoden. Zgodnji znaki skorbuta vključujejo splošne simptome, kot so: 

- slabost,

- utrujenost, 

- slabo počutje, 

- vnetje dlesni,

- krvavitev dlesni, 

- slabo celjenje ran, 

- suhi in lomljivi lasje, 

- rdeče razbarvane lise na koži, 

- suha, hrapava in luskasta koža, 

- modrice, 

- krvavitve iz nosu, 

- prebavne motnje, 

- otekli in boleči sklepi. 

Vitamin C
Vitamin CFOTO: iStock

Če se skorbut ne zdravi, lahko dolgotrajno pomanjkanje vitamina C povzroči: depresijo, anemijo, visok krvni tlak, bolezen žolčnika, možgansko kap, raka, aterosklerozo in v nekateri primerih celo smrt. Skorbut je v razvitih državah redek, vendar se lahko še vedno pojavi pri ljudeh z omejeno prehrano.

RIZIČNE SKUPINE, PRI KATERIH LAHKO PRIDE DO POMANJKANJA VITAMINA C

Ljudje, ki živijo v državah v razvoju, in tisti, ki trpijo zaradi podhranjenosti, so ogroženi zaradi pomanjkanja vitamina C. Begunci, ki morda dlje časa nimajo dostopa do sveže hrane, imajo 5-45 % stopnjo pomanjkanja vitamina C. Nadaljnjo pa so to tudi kadilci, ki imajo zaradi povečanega oksidativnega stresa v telesu v povprečju nižjo raven vitamina C v plazmi in levkocitih. Kadilcem se priporoča 35 mg več vitamina C na dan kot povprečni odrasli osebi, ki je nekadilka. Tukaj imamo še ljudi, ki jemljejo nekatera zdravstvena stanja ali zdravila, ki lahko zmanjšajo absorpcijo vitamina C ali povečajo potrebno količino. Pazljivi moramo biti tudi pri dojenčkih in ljudeh, ki uživajo omejeno prehrano.

ZDRAVLJENJE POMANJKANJA VITAMINA C

Pomanjkanje vitamina C je mogoče zdraviti s peroralnimi dodatki vitamina C, pa tudi z živili z visoko vsebnostjo vitamina C. Če menite, da vam morda primanjkuje določenih hranil, se posvetujte z zdravnikom o jemanju dodatkov in o tem, kateri bi bili najboljši za vas. Priporoča se, da dodatkov ne jemljete na lastno pest. 

Vitamin C
Vitamin CFOTO: Dreamstime

PREKOMERNI VNOSA VITAMINA C

Večini ljudi (pre)velike količine vitamina C naj ne bi škodile. Ker se vitamin C ne shranjuje v telesu, se presežek izloča z urinom. Če zaužijemo karkoli več od zgoraj omenjene priporočene vrednosti, se lahko simptomi izražajo predvsem v prebavilih - driska, slabost, bruhanje, zgaga, napihnjenost, lahko pa pride tudi do glavobola, navaja klinika Mayo. Dolgotrajno pretiravanje z uživanjem lahko povzroči nespečnost in ledvične kamne – čeprav pravijo, da je malo verjetno, da boste lahko redno uživali dovolj velike količine, da bi imeli te simptome.

Prekomeren vnos vitamina C s prehranskimi dopolnili v daljšem časovnem obdobju je lahko škodljiv in vodi v neželene stranske učinke pri občutljivejših populacijskih skupinah, pri posameznikih z ledvičnimi boleznimi, posameznikih s pomanjkanjem glukoza-6-fosfat dehidrogenaze in drugih kroničnih bolnikih.  NIJZ

PREHRANSKI DODATKI VITAMINA C

Če uživate uravnoteženo prehrano z veliko svežega sadja in zelenjave, vam verjetno ni treba jemati dodatka vitamina C. Raziskave sicer kažejo, da lahko redni odmerki z več kot 100 % vitamina C pomagajo pri preprečevanju prehlada, bolezni in celo raka – le pazite, da ne zaužijete več kot je priporočena zgornja raven vnosa, omenjena zgoraj. Prenatalni vitamini in multivitamini bodo najverjetneje vsebovali ves vitamin C, ki ga potrebujete, zato dodatni dodatki običajno niso potrebni. Če ste noseči, se posvetujte s svojim zdravnikom, preden vzamete kakršna koli dodatna dopolnila ali zdravila.

VITAMIN C V KOZMETIKI

Vitamin C naj bi bilo močno antioksidativno zdravilo, ki se lahko uporablja lokalno v dermatologiji za zdravljenje in preprečevanje sprememb, povezanih s fotostaranjem. Uporablja se lahko tudi za zdravljenje hiperpigmentacije. Ker je nestabilen in ga naj bi bilo težko dostaviti v sam dermis v optimalnem odmerku, so raziskave usmerjene v iskanje stabilnih spojin vitamina C in novejših metod ''dostave'' vitamina C v dermis.

Viri: World Health Organization, ncbi.nlm.nih, health.harvard.edu, health.usnews, mayo, parentingpod, Ordinacija.hr, NIH in NIJZ.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662