Vizita.si
Vitamin D je edini vitamin, ki ga telo samo proizvede s pomočjo sončnih žarkov

Vitamini in minerali

8 vzrokov za pomanjkanje vitamina D

N.R.A.
26. 10. 2024 04.51
0

Kakšni so razlogi za pomanjkanje vitamina D, zakaj je slednji vitamin tako pomemben, predvsem pa, kako ga lahko dobimo dovolj za optimalno zdravje?

Jasni znaki pomanjkanja vitamina D segajo od utrujenosti do nagnjenosti k stresnim zlomom. Kaj pa vzroki? Verjetno veste, da lahko premalo sončne svetlobe ali premalo zaužitih živil, bogatih z vitaminom D, kot je losos, prispeva k temu pomanjkanju vitamina, vendar obstajajo nepričakovani vzroki, ki bi vas lahko dodatno ogrozili.

7 znakov, da vam primanjkuje vitamina D
Preberi še
7 znakov, da vam primanjkuje vitamina D

Premalo sonca

Ko je vaša koža izpostavljena sončni svetlobi, pride do sinteze vitamina D. Toda nekateri ljudje ne dobijo sončne svetlobe, ki jo potrebujejo, da bi se to zgodilo. To vključuje ljudi, ki živijo v severnem podnebju, pisarniške delavce, ki ure in ure na dan preživijo za pisalno mizo, in celo otroke, ki se namesto zunaj igrajo v zaprtih prostorih. Premalo vitamina D vpliva na zdravje kosti in številne druge presnovne procese v telesu.

Vitamin D
Vitamin DFOTO: AdobeStock

Staranje

Vsakdo je izpostavljen povečanemu tveganju za razvoj nizke ravni vitamina D, ko se stara, ker koža ne more sintetizirati vitamina tako učinkovito. Tudi zato, ker starejši odrasli lahko preživijo več časa v zaprtih prostorih.

4 navade za močnejše kosti v vseh starostnih obdobjih
Preberi še
4 navade za močnejše kosti v vseh starostnih obdobjih

Temna koža

Eden od vzrokov za pomanjkanje vitamina D je lahko temnejši pigment kože. Večja količina pigmenta melanina v epidermalni plasti kože povzroči temnejšo barvo kože in zmanjšano sposobnost kože za proizvodnjo vitamina D iz sončne svetlobe. To lahko pomeni nižje ravni vitamina D v krvi.

9 živil z visoko vsebnostjo vitamina D
Preberi še
9 živil z visoko vsebnostjo vitamina D

Bolezni ledvic

Ljudje z boleznijo ledvic imajo večje tveganje za pomanjkanje vitamina D. Zakaj? Družina beljakovin, znanih kot rastni faktorji fibroblastov, se poveča, ko se bolezen poslabša, in motijo presnovo vitamina D v telesu.

Vitamin D
Vitamin DFOTO: AdobeStock

Celiakija

Medtem ko je sončna svetloba ključ do pridobivanja vitamina D, drugi pomembni viri vključujejo obogatena živila, kot so mleko in kosmiči za zajtrk. Ljudje s prebavnimi težavami, kot je celiakija, avtoimunsko stanje, ki povzroči poškodbe tankega črevesa, če zaužijejo gluten, morda ne absorbirajo dovolj vitamina D iz hrane, kar bi lahko pojasnilo, zakaj ima veliko otrok s to boleznijo pomanjkanje vitamina D.

Kaj se zgodi, ko pride do pomanjkanja kalija?
Preberi še
Kaj se zgodi, ko pride do pomanjkanja kalija?

Cistična fibroza

Cistična fibroza, genetska bolezen, ki povzroči, da telo proizvaja gosto sluz in lahko poškoduje pljuča in črevesje, lahko vpliva na absorpcijo maščobnih molekul. Ker je vitamin D v maščobi topen vitamin, ljudje s cistično fibrozo ne bodo dobili veliko vitamina D s hrano. Če ne morete absorbirati maščobe, ne morete absorbirati vitaminov, topnih v maščobi, kot je D. Poškodba pljuč pomeni tudi, da je manj verjetno, da bodo bolniki s cistično fibrozo preživeli čas na prostem na soncu, poudarja.

Vitamin D
Vitamin DFOTO: Dreamstime

Crohnova bolezen

Drug primer prebavnega stanja, ki moti absorpcijo vitamina D: Crohnova bolezen. To je vnetna črevesna bolezen, ki povzroča vnetje črevesja, kar lahko pomeni, da ljudje s to boleznijo s svojo prehrano dobijo zelo malo vitamina D. 

Lahko dodatki magnezija in vitamina D pomagajo pri zdravljenju anksioznosti?
Preberi še
Lahko dodatki magnezija in vitamina D pomagajo pri zdravljenju anksioznosti?

Debelost

Debelost ne vpliva na sposobnost telesa, da tvori vitamin D."Večja količina podkožne maščobe v telesu zaseže več vitamina D in zmanjša količino, ki lahko kroži po telesu.

Vir: thehealthy

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 631